Sochy pri Redute
- 1897 – 1921- Mária Terézia od Jána Fadrusza stála pred Redutou, strhli ju československí legionári
- Na miesto osadili sochu M. R. Štefánika s československým levom. V roku 1954 súsošie odstránili. Zachoval sa iba lev, s kópiou M. R. Štefánika teraz stoja na nábreží pri Eurovei.
- 1972 – osadenie Štúrovcov od Tibora Bártfaya k Redute
BRATISLAVA. Mária Terézia pred Dom kultúry v bratislavskej Dúbravke, prípadne dokonca aj s bustou Gustáva Husáka, alebo na ešte neotvorenom cyklomoste medzi Devínskou Novou Vsou a rakúskym Schlosshofom.
Nová socha cisárovnej má byť síce len jedna, miest na jej umiestnenie však bratislavskí poslanci navrhovali viac. Niektoré lokality boli absurdné.
Stopol ich až primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). „Nestrieľajme tu lokality,“ korigoval diskusiu.
Poslanci nakoniec schválili, že jazdecká socha Márie Terézie, ktorú chce v meste osadiť Bratislavský okrášľovací spolok, Štúrovcov spred Reduty nevytlačí.
Veľké sťahovanie Štúrovcov od Tibora Bártfaya na Námestie slobody, ako navrhol okrášľovací spolok, nebude.
Kde Mária Terézia z mramoru za asi jeden milión eur skonči, je zatiaľ nejasné. Okrášľovací spolok navrhuje alternatívny v podhradí alebo na nábreží.
Za aj proti
Zámer vrátiť súsošie Márie Terézie od bratislavského rodáka Jána Fadrusza na miesto, z ktorého ju strhli v roku 1921 československí legionári, keď chceli reagovať na snahy obnoviť monarchiu, sprevádzali dve petície. Jedna za a druhá proti. Keďže ich podpísalo viac než 3-tisíc obyvateľov, poslanci o nich museli rokovať.
Podpisy proti sťahovaniu Štúrovcov organizovala Matica slovenská. Predsedom petičného výboru bol šéf Matice slovenskej Marián Tkáč, vo výbore bol aj Drahoslav Machala, bývalý poradca Roberta Fica. Zozbierali viac než 11-tisíc podpisov.
Druhú petíciu organizoval okrášľovací spolok, viac než 5-tisíc ľudí v nej podpísalo nielen osadenie Márie Terézie pri Redute, ale aj dôstojný presun Štúrovcov na Námestie slobody.
Socha sa vraj spolitizovala
Predseda okrášľovacieho spolku Maroš Mačuha vraví, že osadením monumentu Márie Terézie na iné miesto príde tento pamätník o dôležitý historický akcent.
„Socha bola zároveň pamätníkom korunovácií a stála na mieste korunovačného pahorka, ktorý dala v kamennom prevedení postaviť práve Mária Terézia a ktorý stál do roku 1870,“ vraví Mačuha. „Naopak, súsošie Štúrovcov nie je historicky viazané výsostne k tejto ploche, preto by mohlo byť umiestnené aj na inom a primeranejšom mieste, pravda, ak by sa v určitých kruhoch naša kultúrna iniciatíva neprimerane nespolitizovala.“
Spolok musí pre sochu cisárovnej, ku ktorej už modeluje mladá sochárka Martina Zimanová husárov, nájsť iné miesto. Alternatívou je podľa Mačuhu Vajanského nábrežie, kde stojí už od vlaňajšej jesene zmenšenina sochy panovníčky.
Okrem nábrežia uvažuje spolok aj o podhradí. Socha by sa vraj mala zakomponovať do novej zástavby, keďže tu majú vyrásť projekty Vydrica a Zuckermandel.
Náklady na sochu z mramoru odhadol Mačuha na milión eur, sochu podľa neho platia členovia okrášľovacieho spolku. V jeho správnej rade sú aj Peter Tkáč a Ivan Jakabovič, ktorí stoja za finančnou skupinou J&T.
Osádzanie sochy cisárovnej rozhnevalo aj kunsthistorikov. Kritizujú, že kópia pôvodnej Márie Terézie od Fadrusza, sa už nedá vytvoriť, keďže sochárka nemá predlohu. Hovoria o atrape pôvodného diela.
Dielo je ako PNS-ka
Bratislavskí poslanci mali najskôr schvaľovať aj odporúčanie osadiť sochu cisárovnej v súlade s pravidlami umiestňovania premiestňovania sôch a pamätníkov, ktoré magistrát pripravuje.
Na návrh Jána Budaja (Zmena zdola, DÚ) o tom nakoniec nehlasovali. „Je to socha súkromnej spoločnosti,“ vysvetľuje Budaj.
O koncepcii sôch majú poslanci podľa Ftáčnika rokovať v septembri.
Sven Šovčík, predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu v Bratislave SDKÚ a Most Híd, vraví, že to bude len morálny apel, keďže podobné pravidlá legislatíva nepozná.
„Dnes sochy povoľuje stavebný úrad, je to to isté ako novinový stánok,“ vraví Šovčík.
Prečítaj si viac o vznikajúcej soche Márie Terézie
Kunsthistorici tvrdia, že socha Márie Terézie nemôže byť kópiou. Podľa nich ide o atrapu.
Súsošie štúrovcov na námestí pri Redute.
FOTO - ARCHÍV SME