Zmenšený model sochy môže zostať na nábreží výmenou za vysadené kvety. Petície sú za aj proti sťahovaniu sôch.
BRATISLAVA. Najskôr do októbra minulého roku, potom do tohto apríla a teraz až do jesene. Bratislavský okrášľovací spolok stále predlžuje termín, dokedy má stáť na nábreží zmenšenina súsošia Márie Terézie. Chce, aby cisárovnú videlo aj pred vznikom veľkej kópie pôvodnej sochy čo najviac ľudí.
Mária Terézia nestojí dnes pri Dunaji načierno, potvrdzuje aj staromestský hovorca Tomáš Halán. „Predĺžili sme povolenie do 15. septembra, spolok sa zaviazal, že vysadí kvety a upraví zeleň na nábreží.“
Zmenšeninu odhalili vlani v decembri. Kedy ju nahradia kamennou sochou a kde bude stáť, je stále nejasné. Napriek tomu už k Márii Terézii dotvárajú dvoch husárov.
Záber z ateliéru. Husári rastú
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Sukňa leží v záhradeHusárov modeluje mladá sochárka Martina Zimanová z Vysokej školy výtvarných umení, ktorá je aj autorkou zmenšenej Márie Terézie. Vraví, že nerieši, kde bude socha stáť. „Som rada, že mám takúto šancu, baví ma to.“
Kunsthistorici snahu spolku o kópiu pôvodnej Márie Terézie od bratislavského sochára Jana Fadrusza kritizujú. Kópia podľa nich nemôže byť verná, keďže sochárka nemá predlohu. Hovoria o atrape pôvodného diela.
Zimanová zas vraví, že celá tvorba sochy bola pátraním. Hľadali fotky a fragmenty.
Originálne hlavy uhorských husárov našli v budapeštianskom archíve, mramorová časť sukne Márie Terézie zas leží v záhrade v bratislavskom Horskom parku.
Jedného z husárov sochárka v týchto dňoch dokončuje z hliny, druhý je už v lukopréne. „Hľadali sme detaily, ako vyzerali ich kabátce a drobnosti,“ opisuje.
Husári by mali byť dokončení v lete, potom ich chce spolok spolu s Máriou Teréziou previezť do talianskej Carrary, kde majú súsošie vytesať podľa modelu z mramoru. Model panovníčky má dva metre, socha má byť trikrát vyššia.
Petície za aj protiBratislavský okrášľovací spolok pôvodne chcel, aby sa cisárovná vrátila na svoje miesto k Redute, odkiaľ sochu v roku 1921 strhli československí legionári. Tam však už stojí súsošie Štúrovcov od Tibora Bártfaya. Spolok navrhoval ich presťahovanie na Námestie slobody, čo vyvolalo odpor Štúrovskej spoločnosti, Matice a viac než desaťtisíc Bratislavčanov, ktorí podpísali petíciu.
Spolok naopak začal spisovať petíciu za osadenie. Keďže má podľa Maroša Mačuhu, výkonného riaditeľa okrášľovacieho spolku, viac než päťtisíc podpisov, musia sa ňou zaoberať mestskí poslanci.
Zatiaľ o nej rokovala kultúrna komisia mesta, ktorá sťahovanie jednoznačne odmietla. Rozhodnúť majú bratislavskí poslanci.
Mačuha vraví, že zvažujú aj osadenie sochy v podhradí. Lokalita zbúraného podhradia bude však najbližšie roky staveniskom, vyrásť tu majú dva nové developerské projekty – Vydrica a Zuckermandel.
Náklady na sochu Mačuha odhadol na milión eur, pričom sochu podľa neho platia členovia okrášľovacieho spolku. V jeho správnej rade sú aj Peter Tkáč a Ivan Jakabovič, ktorí stoja za finančnou skupinou J&T.
Hlava husára z hliny.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Socha k toalete nepatríBratislava nevie, aké má sochy. Zmeniť to, a aj ich osadzovania a podobu má koncepcia sôch.
BRATISLAVA. Sťahovanie leva od Národného múzea, noví nadživotní Cyril, Metod aj s Gorazdom na Hurbanovom námestí, teraz zas presúvanie Štúrovcov. Proti premiestňovaniu sôch a stavaniu pamätníkov bez koncepcie už roky protestujú najmä odborníci.
Poriadok by mala priniesť koncepcia narábania s pamätníkmi a sochami. Bratislava o nej už dlho hovorí, po rokoch však dal jej návrh Mestský ústav ochrany pamiatok na papier. Poslanci majú o nej rokovať na konci mesiaca.
Dnes sa sochy stavajú voľne na verejných priestranstvách, povoľujú ich stavebné úrady mestských častí, mestu chýba kontrola. Bratislava okrem toho nevie, aké má sochy, súpis, čo kde stojí, nie je.
Návrh koncepcie z Mestského ústavu ochrany pamiatok hovorí napríklad o ochrannom pásme sochy či pamätníka. Dielo musí mať odstup od ďalších, nemalo by stáť pri bilbordoch či iných reklamách ani pri verejných záchodoch. Patria podľa mesta k rušivým prvkom. Pri záchodoch stojí dnes napríklad Štefánikova socha na letisku.
Nová koncepcia by mohla priniesť aj verejné súťaže na sochy. Ústav ju odporúča robiť v spolupráci so Slovenskou komorou architektov.
Cyril, Metod a Gorazd majú stáť na Hurbanovom námestí.
FOTO SME – G. KUCHTA
Lucia Tkáčiková
Zmenšená Mária Terézia stojí na nábreží.
FOTO – GABRIEL KUCHTA
Práce v ateliéri:
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA