Škody v byte, nad ktorým vyrástla nadstavba, si v utorok pozrela aj sudkyňa. Majiteľ totiž žiada odškodné 80-tisíc eur.
BRATISLAVA. Asi tisíc eur mesačne spláca Ashton Timothy Philip hypotéku za byt v centre Bratislavy. Býva však v hoteli, lebo byt v problémovom paláci Motešických je po nadstavbe zdevastovaný.
„Kúpil som ho ako investíciu. V roku 2004 som tu bol prvýkrát, zaujalo ma mesto, najmä historická štvrť, a o rok neskôr som sa rozhodol ho kúpiť,“ vraví Philip.
Najskôr do bytu chodil s rodinou a priateľmi, neskôr ho prenajal. Stále totiž spláca hypotéku. Nájomca mu však v októbri 2007 odišiel. Rušila ho prestavba paláca. Pri nej v roku 2008 odstránili strechu. Prišiel dážď a Philipov byt, ale aj ďalšie zaliala voda.
Philip dúfa, že vysúdi odškodné a byt, ktorý kúpil za 200tisíc eur, zrekonštruuje. FOTO - SME
Súdna obhliadka
Zdevastovaný luxusný byt v historickom centre si v utorok bola pozrieť sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. Brit od firmy CDC, ktorá je dnes väčšinovým vlastníkom paláca, žiada odškodné 80-tisíc eur.
„Nedá sa tu zasvietiť?“ pýtal sa súdny úradník, ktorý fotografoval škody. Nedá, znela odpoveď. V byte nie je možné ani kúriť či poriadne upratať. Tak ako ďalšie byty starousadlíkov je odpojený od vody, elektriny a plynu. Sudkyňa si mohla všimnúť aj preborený strop, popraskané steny, vyduté parkety, zničený nábytok.
Súdna tlmočníčka zas neverila, že majitelia bytov majú platiť do fondu opráv niekdajších 945 korún za štvorcový meter. Otázku radšej zopakovala. Príspevok väčšinoví vlastníci zvýšili ešte v júni 2008 s tým, aby sa im vrátili náklady na rekonštrukciu. Pôvodné byty však po nej zostali neobývateľné a väčšina majiteľov sa odsťahovala.
"Ako je možné, že v krajine EÚ prichádza k takému porušovaniu práv?" pýtal sa Philip pred súdom. "Chvalabohu, tento byt nie je moje hlavne bydlisko, ale pre celý rad ľudí je. To, čo sa tu deje, je neslýchané," dodal.
Stena je popraskaná, trčí z nej kus železa. FOTO - SME
Viac si prečítajte tu: V paláci má mesto platiť dva milióny.
„Od roku 2008 sem 18-krát zatieklo,“ ukazoval advokát Ondrej Škodler.
V utorok tiež vyšlo najavo, že v byte už odmontovali aj plynomer. Philip poprel, že by o odpojenie žiadal sám. Od plynární sa dozvedel, že žiadosť dostali z emailovej adresy spoločnosti CDC. „Tvrdenie nie je pravdivé,“ reagovala CDC. Bližšie sa vyjadria neskôr.
Právnička ale tvrdila, že počas rekonštrukcie do rozvodov nezasahovali. Cudzinec, ktorý v Bratislave nežije, si podľa nej môže za škody aj sám, lebo ich hneď nezačal odstraňovať.
Firma má zložiť zálohu
Či je to tak, rozhodne sudkyňa. Najnovšie vydala predbežné opatrenie, ktorým firme CDC, blízkej J&T, nariadila zložiť 100tisíc eur na prípadné odškodné.
Firma sa totiž podľa Škodlera začala zbavovať majetku. „Začali robiť opatrenia ku svojej nemajetnosti,“ tvrdí.
Prízemie paláca donedávna vlastnilo aj mesto, ktorého dnešné vedenie starousadlíkom sľúbilo pomoc. Nakoniec poslanci naprieč spektrom odhlasovali jeho predaj ďalšej firme prepojenej na J&T.
Viac si prečítajte tu: SDKÚ so Smerom vydali palác J&T.
V spálni už nespia.
Praskliny v kuchyni.
Preborený strop v obývačke.
Vyduté parkety. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA