SME

V paláci má mesto platiť dva milióny

Viacerí majitelia z Paláca Motešických, kde sú v pre­nájme aj Vegetka a Diétka, dali na súd uznesenie, podľa ktorého musia do fondu opráv platiť 945 korún za meter štvorcový. Priestory tu vlastní aj mesto. Proti takmer stonásobnému zvýšeniu sa neohradilo.

Priestory majú Diétka a Vegetka prenajaté na Laurinskej už len do konca roka.Priestory majú Diétka a Vegetka prenajaté na Laurinskej už len do konca roka. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

STARÉ MESTO. Viacerí vlastníci bytov v Paláci Motešických odmietajú platiť 945 korún za meter štvorcový do fondu opráv. Dosiaľ platili desať. Podali žalobu na zrušenie uznesenia. Sumu, ktorú majú majitelia bytov platiť do fondu opráv od 1. mája, odsúhlasila väčšina spoluvlastníkov. Väčšinovým vlastníkom v objekte je spoločnosť CDC. V tejto pozícii rozhodne aj o dĺžke doby, počas ktorej sa budú takéto odvody platiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dva milióny mesačne

V dome vlastní priestory aj mesto. Proti zvýšeniu sa však neohradilo. Pritom za priestory má platiť dva milióny mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Patria k nim aj tie, kde sú jedálne Vegetka a Diétka. Vedenie mesta podmienilo predĺženie nájomnej zmluvy ich prevádzkovateľovi, spoločnosti Divesta, aj tým, že za mesto bude platiť do fondu 900-tisíc mesačne.

To prisľúbil už mestu ďalší záujemca o nájom týchto priestorov – spoločnosť CDC. Ak by ich aj prenajalo, ešte stále však musí platiť 1,1 milióna. Patria mu totiž aj ďalšie priestory, napríklad na prvom a druhom poschodí, kde sídli archív mesta.

Likvidačná podmienka

„Primátor je v pozícii správcu majetku mesta. Ako jeho štatutár je zo zákona povinný nakladať s obecným majetkom hospodárne a používať všetky právne prostriedky na jeho ochranu vrátane žaloby,“ hovoria Peter Hodál a Michaela Kadašiová z občianskej iniciatívy Neberte nám Vegetku.

SkryťVypnúť reklamu

Dodávajú, že podmienka platiť 900-tisíc mesačne do fondu opráv by bola likvidačná nielen pre Divestu, ale aj pre iného prevádzkovateľa. „Jediný, komu sa oplatí platiť takéto odvody, je CDC, ktorá o použití peňazí bude v role väčšinového vlastníka aj rozhodovať. Skoro stonásobné zvýšenie odvodov nemá vecné opodstatnenie a pravdepodobne ide o výkon vlastníckych práv v rozpore s právom.“

Primátor: Nie je rozhodnuté

Primátor hovorí, že práve táto suma, ktorú mesto nemôže platiť, je dôvodom na nepredĺženie nájmu Diveste, pokiaľ ju nebude hradiť. O zmene nájomcu však magistrát rozhodoval ešte pred zvýšením odvodov do fondu opráv.

Už prvého apríla prisľúbil spoločnosti CDC, že s ňou uzavrie zmluvu po tom, čo vyprší nájom Diveste. V tom čase boli odvody ešte 10 korún za meter štvorcový. Zvýšenie schválili až o tri týždne neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

„Do dnešného dňa nie je rozhodnuté o novom nájomcovi priestorov, ktoré má dnes v prenájme Divesta. Spoločnosť CDC je väčšinovým majiteľom bytov v budove, kde sú jedálne a prejavila záujem o prenájom ich priestorov po tom, čo vyprší nájomná zmluva majiteľovi Divesty Petrovi Bartekovi,“ reagovala Katarína Uhrinová z kancelárie primátora Ďurkovského.

Dodala, že tá vyprší na konci roka a závisí od možností a ochoty jej majiteľa „pristúpiť na podmienky mesta, či mu zmluva bude prípadne predĺžená“.

Mesto: Nedá sa sledovať tok všetkých platieb

Na otázky zaslané primá­torovi Andrejovi Ďurkov­skému nám odpovedala Katarína Uhrinová z kan­celárie primátora.

Mesto, ktoré v Paláci Motešických vlastní viacero priestorov, sa proti takmer stonásobnému zvýšeniu odvodov do fondu opráv neohradilo. Prečo? Má pritom platiť dva milióny mesačne.

„Poplatky do fondu opráv boli zvýšené na základe faktu, že objekt ide do veľkej rekonštrukcie, ktorá je aj finančne náročná. CDC súhlasila, že bude platiť 900-tisíc mesačne do fondu opráv za priestory jedální, čo je v kombinácii s faktom, že je vlastníkom väčšiny bytových priestorov, racionálnym dôvodom pre to, aby sa nová nájomná zmluva podpísala práve s touto spoločnosťou. Diétne stravovanie tu zostane zachované.“

Ak bude CDC platiť 900-tisíc mesačne za priestory Diétky a Vegetky, kto zaplatí zvyšných 1,1 milióna?

„Zaplatí ich mesto. Zvýšené príspevky do fondu opráv sa budú platiť iba určitú dobu. Dovtedy, pokiaľ sa vo fonde nenazbiera dostatok financií na pokrytie nákladov na rekonštrukciu.“

Zvýšenie platieb do fondu platí od 1. mája. Zaplatilo mesto už dva milióny za máj?

„Nie je možné sledovať tok všetkých platieb, ktoré mesto realizuje. Niekedy trvá aj niekoľko týždňov, kým platby dobiehajú.“

Súčasní vlastníci bytov požiadali mesto v minulosti o ich odpredaj. Mesto však v roku 2004, ešte predtým, ako im ich predalo, odpredalo povalové priestory spoločnosti Medúza za necelých 900-tisíc, teda za 500 korún za meter štvorcový. Prečo primátor podpísal taký nevýhodný predaj?

„Povalové priestory boli predané za nízku sumu, pretože išlo o neobývané priestory – nie nebytové, pred rekonštrukciou. Predaj odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo.“

(japa)

Povalu mesto predalo za necelý milión

Mesto Medúze predalo povalové priestory na 19 bytov za 900-tisíc. Kataster ich zapísal v dobe, keď sa ich stavba ani nezačala.

Súčasní vlastníci bytov v Paláci Motešických požiadali mesto v minulosti o ich odpredaj. Predtým, ako im ich predalo, odpredalo povalové priestory na výstavbu 19 bytov s celkovou plochou 1 840 metrov štvorcových spoločnosti Medúza. Bolo to v roku 2004 a mesto priestory predalo za necelých 900-tisíc, to znamená za cenu 500 korún za meter štvorcový. „Pritom podľa viacerých znalcov z oblasti stavebníctva bola na tom mieste cena 12 500 až 15 000 korún za meter štvorcový,“ hovoria Peter Hodál a Michaela Kadašiová z občianskej iniciatívy Neberte nám Vegetku.

Zmluvu na takýto predaj výrazne pod trhovú cenu podpísal primátor Andrej Ďurkovský na základe súhlasu mestského zastupiteľstva. Ako štatutár mesta ju mal však právo nepodpísať a dať o predaji hlasovať znova. Ak by mala prejsť, muselo by ju zastupiteľstvo odsúhlasiť trojpätinovou väčšinou.

„Je nezvyčajné, že mesto predalo tieto nebytové priestory tretej osobe, tieto priestory by totiž automaticky nadobudli ako spoločné priestory existujúci nájomníci po tom, ako by sa stali vlastníkmi bytov,“ hovorí Hodál.

„Pravdepodobne neboli pries­tory ponúknuté majiteľom bytov preto, lebo tí ešte v tejto dobe majiteľmi bytov neboli,“ hovorí Katarína Uhrinová z kancelárie primátora. Dodáva, že inak by právne nebolo možné realizovať akýkoľvek predaj mimo súčasných majiteľov s ich predkupným právom.

Na základe zmluvy o výstavbe bytov, ktorú mesto uzavrelo s Medúzou, kataster navyše 19 bytov, ktoré však len teraz začali stavať, aj zapísal na list vlastníctva ešte pred rokom 2006.

„Podmienkou zápisu rozostavanej stavby okrem zmluvy o výstavbe je predloženie znaleckého posudku o stupni rozostavanosti. Znalecký posudok o rozostavanosti ale logicky nemohol byť vydaný, ak nič nebolo rozostavané. Inou možnosťou je, že kataster rozhodol bez znaleckého posudku. V oboch prípadoch by to bolo porušením zákona,“ povedal Hodál.

Jana Parkrová

Dôležité fakty v kauze Vegetka

  • ostatní vlastníci v dome sa súdne bránia proti takmer stopercentnému zvýšeniu poplatku do fondu opráv, mesto nie – má platiť dva milióny mesačne

  • povalové priestory domu na 19 bytov mesto predalo výrazne pod cenu – za 900-tisíc

  • kataster zapísal 19 bytov ako rozostavaných, pritom ich nezačali stavať dodnes

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 190
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 925
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 614
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 743
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 7
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


3
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu