BRATISLAVA. Nemeckí vojaci na Jesenského ulici zastavujú dobovú električku. Ľudia z nej musia vystúpiť. Priestor musí byť čistý, zakrátko totiž vypukne bitka s Červenou armádou. Tá už dobyla Vajnory a chystá sa zaútočiť na centrum mesta.
Z diaľky ju už ohlasujú prvé výstrely. O chvíľu už prichádza ruské opancierované vozidlo. Vypukne prestrelka.
Bratislava sa dnes vrátila späť o 67 rokov, teda do čias, kedy sa v uliciach bojovalo. Mesto si rekonštrukciou bojov pripomína ukončenie 2. svetovej vojny.
"Prvého apríla 1945 začali vojská červenej armády útok na mesto Bratislava. Zhruba 3. apríla sa dostali až do týchto ulíc. Oslobodzovala ich 25. gardová strelecká divízia Červenej armády, ktorú sme znázornili," povedal Boris Šeliga z Klubu vojenskej histórie Slovenska.
Civilisti utekajú z električky.
FOTO - SITA
Vojaci aj pózovali
Autentické boje začali o 14.30 prvou ukážkou, program totiž organizátori rozdelili z priestorových dôvodov na dve ukážky. Druhú časť zápasu o oslobodenie mesta Bratislavčania videli o 16.30.
Na rekonštrukciu bojov sa prišli pozrieť tisícky ľudí. Tých ozbrojení vojaci v uniformách a dlhých kožených kabátoch nevystrašili - po skončení bitky sa s nimi fotili deti i turisti.
"Tieto rekonštrukcie bojov organizujú kluby vojenskej histórie, občianske združenia dobrovoľníkov, ktorí to robia vo svojom voľnom čase. Sú tu ľudia zo Slovenska, Česka a Maďarska," vraví Šeliga z Klubu vojenskej histórie Slovenska. "Robia to chlapi s rodinami, lekári, právnici ale aj mladí ľudia."
Na Primaciálnom námestí tiež pútali pozornosť vozy historickej a vojenskej techniky, ktoré sa počas 2. svetovej vojny nachádzali na území Bratislavy.
"Sú tu aj kusy jediné svojho druhu na Slovensku, v Európe, alebo dokonca na celom svete a ich cena ide do niekoľko sto tisíc eur," vraví Šeliga.
Pôvodné boli aj niektoré uniformy. "V menšine prípadov ide o originály z 2. svetovej vojny, relikvie, ktoré získali zberatelia," dodal Šeliga. Väčšinou však mali vojaci oblečené repliky historickej výstroje. "Existuje viacero firiem, ktoré sa živita výrobou uniforiem," tvrdí.
Projekt Bratislava 2012 – Boje v meste 1945 nadväzuje na predchádzajúce tri ročníky, ktoré hlavné mesto organizovalo spoločne s Klubom vojenskej histórie CAPRATHIA na Jurajovom dvore.
Ukážka bojov o Bratislavu medzi vojskami Nemecka a Ruska.
FOTO - TASR a SITA
Pozor! Električky nejdú
V súvislosti s akciou a bojmi na Jesenského je obmedzená aj MHD. Električky do Karlovej Vsi a Dúbravky nebudú v čase od 14:30 - 15:00 a 16:30 - 17:00. premávať.
Do Dúbravky a Karlovky má jazdiť náhradný autobus X5.
Ako presne jazdí MHD, pozri tu.
Vlani o Bratislavu bojovali Napoleonovi vojaci. Viac si prečítajte tu: Bratislava sa ubránila
Záber z minulých ročníkov.
FOTO - ARCHÍV SME
Autor: him, lut