Plány
Predstaničné námestie
- obchodné centrum– asi 150 obchodov, tenisové kurty na streche;
- administratívne centrum;
- nová staničná hala;
- tunel pre električky;
- mimoúrovňové križovatky;
BRATISLAVA. Prestavbu bratislavskej hlavnej stanice plánujú už desať rokov a len pri plánoch môže ešte dlhší čas aj ostať.
Firma Transprojekt, ktorá chce stanicu prerobiť a postaviť tu nákupné centrum, tunel pre električky či nadjazd pre autá, stále nemá pozemky, ktoré im predal ešte bývalý primátor Andrej Ďurkovský. Ten s firmou tesne pred svojím odchodom uzavrel zmluvu o budúcej zmluve.
Terajší primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) chce pred odovzdaním pozemkov investorovi nielen verejnú diskusiu o projekte Predstaničné námestie, ale k pozemkom sa majú vyjadriť opäť aj mestskí poslanci.
Hovorca primátora Ľubomír Andrassy vraví, že pozemky nemôžu odovzdať, lebo v zmluve o budúcej zmluve nie je jasné, ako bude upravený majetkový vzťah k pozemkom. „Chceme, aby to bolo čisté a aby to nemohol úrad spochybniť,“ dodal Andrassy.
Investor: Primátor neguje právne akty
Hovorkyňa projektu Predstaničné námestie Mária Adamová vraví, že primátor Ftáčnik nestojí pred novým projektom, ale pred projektom, ktorý mestské zastupiteľstvo schválilo už dvakrát – v roku 2000 a aj v roku 2006.
„Ak dnes primátor tvrdí, že chce opätovne hlasovať o projekte na pôde zastupiteľstva, akoby tým nebral do úvahy už realizovane právne akty, zmluvy a dohody svojich predchodcov, ktorí projekt podporili,“ vraví Adamová. „Každé nové hlasovanie o projekte dosiaľ znamenalo asi dvojročný časový sklz.“
Adamová dodáva, že mesto práve na základe zmluvy o budúcej zmluve získalo 365-tisíc eur. „Je to prvá časť dohodnutej kúpnej ceny. Mesto chce teda opätovne rokovať o projekte, ktorý už bol mestským zastupiteľstvom v minulosti dvakrát schválený a peniaze z projektu mesto bez problémov použilo".
Čakajú aj električky
Verejnú diskusiu o Predstaničnom námestí chce mesto zorganizovať koncom mesiaca, o pozemkoch majú poslanci rokovať podľa Andrassyho na letnom zastupiteľstve.
Adamová vraví, že investor neodmieta účasť na prezentácii projektu a hlasovaní v zastupiteľstve. „V súvislosti s uzatvorenými dohodami je však dôležité, aby si všetky zainteresovane strany zvážili dôsledky prípadného negatívneho rozhodnutia zastupiteľstva.“
Verejné prerokovanie je podľa hovorkyne podstatné pri začiatočnej fáze projektu. „V čase, keď je vydane právoplatné územné rozhodnutie, ktoré presne stanovuje maximálny možný rozsah projektu, je to vracanie sa takmer na začiatok.“
Andrassy pripomenul, že aj verejná diskusia o Vydrici bola v čase, keď mal projekt vydané územné rozhodnutie. Mesto bude podľa hovorcu trvať napríklad na tom, aby v prvej fáze prestavby stanice zrekonštruoval investor električkovú trať.
Dnes električky na hlavnú stanicu nejazdia. Dopravný podnik trať vlani v novembri odstavil pre havarijný stav trate, opravovať trať nebude, lebo rekonštrukcia má byť súčasťou meškajúcej prestavby hlavnej stanice.
Jej základom má byť nákupné centrum so 150 obchodmi, zmeniť sa má aj doprava na frekventovanej Šancovej ulici. Električky majú jazdiť tunelom, autá nadjazdom.
Na výstavbu stanice firme Transprojekt nechýbajú len pozemky, ale aj stavebné povolenia. Potrebujú asi 30 povolení od piatich rôznych stavebných úradov.
Územné konanie a vydanie územného rozhodnutia na projekt trvalo na staromestskom úrade štyri roky.
Prečítaj si viac o prestavbe hlavnej stanice.
Prechádzka novou staničnou halou - dá sa vyskúšať na tejto stránke.
Pri rekonštrukcii sa má odkryť pôvodná budova stanice od maďarského architekta Ferenca Pfaffa, za komunizmu ju prekryla oceľová prístavba. Na fotografii model.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Električky nejazdia už od novembra minulého roku.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA