BRATISLAVA. Podnet na okresnú prokuratúru v súvislosti so stavbou na Beblavého ulici v Bratislave podali občianski aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene (BAO). Spolu s Mestským výborom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny chcú, aby prokuratúra preskúmala zákonnosť vydaného územného rozhodnutia aj stavebného povolenia. Dom stavia architekt Dušan Fischer, ktorý si tam chce zriadiť ateliér.
Aktivisti v dokumente žiadajú preskúmanie najmä v šiestich vybraných oblastiach. Vytýkajú stavbe neprimeranú výšku a pripomínajú, že objekt má byť ukončený šikmou strechou. BAO zároveň v podnete zdôrazňuje, že neboli dodržané historicky chránené priehľady na dominanty mesta a porušuje sa silueta hradného kopca a uličný priestor, teda nebude možné ho vybaviť mestským mobiliárom.
Viac o probléme si prečítajte tu: Dom pod hradom môžu aj zbúrať.
Podnet poslali aktivisti na vedomie aj starostke Starého Mesta, primátorovi Bratislavy i hlavnej architektke. "Je to vážny problém mesta a dotýka sa všetkých občanov, ktorí majú plné právo sa k nemu vyjadriť," uvádzajú aktivisti, ktorí chcú k projektu verejnú diskusiu. K stavbe už zorganizovali aj protest, na ktorý prišlo asi 200 ľudí.
Na stavbu v mestskej pamiatkovej rezervácií vydal stavebné povolenie miestny úrad v Starom Meste ešte počas bývalého vedenia v júli 2010. Neskôr sa podľa Fischera zistil nesúlad medzi územným plánom, z ktorého povolenie vychádzalo, a skutočným terénom. Architekt preto požiadal o zmenu stavebného povolenia v rozsahu zistenej chyby vo výškach.
Podľa hovorcu Starého Mesta Tomáša Halána bude v rámci správneho konania o dodatočnom povolení stavby preskúmaný aj tento argument. Na stavbe bol 24. januára vykonaný aj štátny stavebný dohľad, ktorý skonštatoval, že stavba je v rozpore so stavebným povolením.
Magistrát chybu v územnom pláne zóny priznal, plán bude reklamovať. Podotýka však, že územný plán jasne hovorí, že stavba nemá byť vyššia ako rímsa susedného domu.
Architekt tvrdí, že odkedy zistil chybu, komunikuje s pamiatkarmi, staromestským stavebným úradom, krajským stavebným úradom aj s magistrátom, aby sa problém vyriešil. "Snažil som sa všetko spraviť tak, ako si to vyžaduje zákon. Čo tu bolo netransparentné, keď všetky kompetentné inštitúcie sú informované?" pýta sa. Aktivisti totiž boli pobúrení, že sa o modernej stavbe v historickom Podhradí dozvedeli až vtedy, keď ju začali stavať.
Podľa harmonogramu prác dnes už mala byť dokončená strecha aj okná a celá stavba sa mala skončiť do leta. To sa však nestane.
Autor: him