BRATISLAVA. Dom na Beblavého ulici pod Bratislavským hradom, voči výstavbe ktorého sa dnes chystá protestovať občianska iniciatíva Bratislava otvorene, by mohli postaviť ešte o meter a pol vyšší, ako sa realizuje. Tvrdí to jeho stavebník a architekt Dušan Fischer. Najvyšší bod strechy domu totiž môže byť podľa rezu z územného plánu zóny Podhradie na danom mieste vo výške 11,2 metra nad terénom a rímsa 8,2 metra. Oba parametre sú však nižšie.
Architekt vysvetľuje
Na stavbu v mestskej pamiatkovej rezervácií vydal stavebné povolenie miestny úrad v Starom Meste ešte počas bývalého vedenia v júli 2010. Neskôr sa podľa Fischera zistil nesúlad medzi územným plánom, z ktorého povolenie vychádzalo, a skutočným terénom. Regulatív výšky strechy sa totiž stanovuje absolútnou výškou voči priľahlému terénu.
"Výšková kóta ulice pri severnom vstupe je podľa územného plánu 170,5 metrov nad morom. V skutočnosti je tam technická chyba a nadmorská výška je na danom mieste o 2,5 metra vyššia," tvrdí Fischer s tým, že ak by postupoval podľa stavebného povolenia, vchod by musel byť dva metre pod zemou.
Architekt preto požiadal o zmenu stavebného povolenia v rozsahu zistenej chyby vo výškach. Aj keď však dom zdvihne o chybu, stále bude rešpektovať limity, ktoré udávajú Zásady Krajského pamiatkového úradu pre túto parcelu. Maximálna výška je limitovaná 180 metrov n.m. "My teda ani nevyužijeme celý tento objem a dodržiavame stavebný objem definovaný územným plánom," dodal Fischer.
Hovorca Starého mesta Tomáš Halán TASR potvrdil, že v rámci správneho konania o dodatočnom povolení stavby bude detailne preskúmaný aj argument, že územný plán zóny obsahuje chyby vo výškových kótach. "Dovtedy to nie je možné s istotou potvrdiť."
Fischer: parametre pamiatkárov spĺňame
Podľa vypracovaných zásad pamiatkarov, ktoré sú pripravené na schválenie, maximálna výška zástavby pre túto časť sú dve nadzemné podlažia plus podkrovie. "To spĺňame. Rešpektovať sa musí aj absolútna výška, ktorá je podľa zásad na úrovni výškovej kóty maximálne do 176-180 m n. m., čo spĺňame tiež. Aj voči pôvodnému domu, ktorý stál do 60-tych rokov 20. storočia na tomto mieste, sme nižšie o niekoľko metrov," poznamenal Fischer s tým, že z historických fotografii je zrejmé, že ak stúpa terén, stúpajú aj rímsy.
"To je prirodzená silueta akéhokoľvek terénu v mestskej radovej zástavbe, inak by to bol nezmysel. Rímsa by sa skôr či neskôr zapichla do terénu." Stavba podľa neho prostrediu neublíži, ale ukončí severný blok Beblavého ulice a odstráni štítové múry - torzá po zbúraných stavbách.
Fischer pozemok kúpil s územným rozhodnutím pred štyrmi rokmi od predchádzajúceho majiteľa. "Hľadali sme priestor na ateliér. Dnes sídlime v bytovom dome a nie je to adekvátny priestor," vysvetlil svoje zámery.
Odkedy architekt zistil chybu, komunikuje s pamiatkarmi, staromestským stavebným úradom, krajským stavebným úradom aj s magistrátom, aby sa problém vyriešil. Mnohí z nich mu dali za pravdu, že vznikla technická chyba v pláne.
Aktivity iniciatívy Bratislava otvorene preto nechápe tým viac, že nikto z protestujúcich sa nepokúsil o kontakt. "Snažil som sa všetko spraviť tak, ako si to vyžaduje zákon. Čo tu bolo netransparentné, keď všetky kompetentné inštitúcie sú informované?" pýta sa.
"Dodávateľa stavby protesty nezaujímajú a účtuje prestoje. Každý deň stojí veľa peňazí a úrady majú čas. Kto je za to zodpovedný?" Podľa harmonogramu prác už mala byť dnes dokončená strecha aj okná. Celá stavba sa mala skončiť do leta, čo sa nestane.
Aktivisti na dnes na 17.00 hod zorganizovali protest proti tejto stavbe.
Viac o dnešnom proteste si prečítajte tu: Bratislavčania idú protestovať