BRATISLAVA. Moderné domy na mieste zbúraných historických stavieb Bratislavčania nechcú. Preto sa dnes – na Medzinárodný deň pamiatok zišlo pod Bratislavským hradom asi 250 ľudí. Protest sa konal na Beblavého ulici, zvyšku Podhradia, kde architekt Dušan Fischer stavia dom s bytmi a kaviarňou.
"Neváhal som, či ísť na túto demonštráciu, pretože Beblavého ulicu a jej okolie považujem za jedno z najkrajších zákutí v mojom meste," povedal spisovateľ Michal Hvorecký. "Neželám si ho vidieť sprznené ďalšou stavbou, ktorá vznikne v rozpore s povolením. Bytovka rovno na hradnom múre? To je fakt možné len u nás. Čo postavia nabudúce? Obchoďák pred vchodom do Dómu?,“ dodal.
"Kto toto všetko podporuje? Naši úradníci!" vyhlásil maliar Rudo Sikora. Developeri, ktorí ničia mesto, ale aj úradníci, ktorí im všetko "podpíšu", by mali byť podľa neho zavretí. "Pokiaľ sa toto neurobí, táto Bratislava zmizne," myslí si.
Úrady stavbu povolili. Neskôr však na základe podnetov aktivistov zistili, že je vyššia ako určili. Podľa magistrátu má siahať po rímsu susedného domu.
Pozemok bol pôvodne záhradou a teda tam podľa kunsthistorika a pamiatkár Jozef Lenharta platila stavebná uzávera. "Jedného dňa príde ktosi a odrazu na katastri zmenia záhradu na stavebný pozemok," povedal Lenhart.
Viac o probléme si prečítajte tu: Dom pod Hradom môžu aj zbúrať.
Rozhodne Staré Mesto
Aktivisti dúfajú, že staromestský stavebný úrad zasiahne a nariadi odstrániť tie časti domu, ktoré nie sú povolené. Protestovalo sa však nielen proti Fischerovej stavbe. “Žiadame prísnu ochranu pamiatkovej rezervácie, novely nefunkčných zákonov a vytvorenie stavebnej polície,” vraví Hvorecký.
Prišla aj archeologička Tatiana Štefanovičová, ktorej výskumy na hradnom kopci zastavil rok 1968. "Podarilo sa nám odkryť, že tu bolo jedno z centier Veľkej Moravy," podotkla. „Ja nemám nič proti modernej architektúre, ale musí byť zasadená v prostredí, kde sa hodí,“ vraví.
Štefanovičová už v minulosti verejne vystúpila aj proti modernej výstavbe na mieste zbúranej Vydrice, ktorú chystá ďalší developer.
Architekt protest spochybňuje
„Podľa všetkého tam prídu aj ľudia, ktorých si vážim a preto si myslím, že je to aj z ich strany nedorozumenie,“ reagoval pred protestom architekt Dušan Fischer. Celú akciu považuje za snahu aktivistov zviditeľniť sa a presmerovať emócie verejnosti od neúspešných aktivít voči veľkým developerom na fyzickú osobu, ktorá realizuje dom veľkosti rodinného domu na základe stavebného povolenia. „Inak povedané, z poľovačky na jastraba chcú priniesť aspoň holuba tvrdiac, že je dravec,“ vraví Fischer.
Matej Vagač zo združenia Bratislava otvorene, ktoré protest zorganizovalo, to odmieta. "Bratislava otvorene už desať rokov upozorňujeme na jednotlivé stavby v Bratislave, kde sa prekračuje zákon, alebo nedodržujú niektoré podmienky."
Hoci má jeho stavba stavebné povolenie, výškam, ktoré dosiahla, však povolené nie sú. Preto ho už staromestský stavebný úrad vyzval, aby nepokračoval v tých prácach na stavbe, ktoré sú v rozpore so stavebným povolením. Architekt Fischer tvrdí, že dom navrhol iný ateliér a on kúpil pozemok aj s projektom.
Znížiť dom zatiaľ neplánuje. "Samozrejme, všetko je možné, ale zatiaľ nevidím žiaden dôvod."
Poslanci neprišli
Pozvaní na protest boli aj mestskí poslanci, prišiel však len jeden z nich, Ján Budaj. "Malo by byť pre každého
poslanca povinné zistiť, ako sa občania pozerajú na rozvoj mesta," povedal TASR Budaj.
"Postaviť túto budovu priamo na hlavnej ceste každého turistu je dosť významná otázka oproti tomu, čo často dlho rieši zastupiteľstvo. Práci odborných úsekov a magistrátu ušiel akýmsi zvláštnym spôsobom tento zámer. Každý turista by tu mal totiž cítiť, že Bratislava bola korunovačné mesto," poznamenal poslanec.
Protest nie je podľa aktivistky Kataríny Šimončičovej iba jednorazová akcia. "Odteraz začíname protestnú pohotovosť, budeme stále v strehu, budeme sledovať, čo sa okolo nás deje a tiež žiadať, aby sme aj oficiálne mohli pripomienkovať dôležité stavby v meste, nový územný plán či víziu mesta," vysvetlila.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Čo žiadajú aktivisti
Hlavné body protestu:
1. Okamžité zastavenie stavby z dôvodu porušenia zákonov
- vyšetriť zodpovedné osoby, ktoré porušili stavebné povolenie a realizovali výstavbu
- vyšetriť zodpovedné osoby za porušenie územného plánu zóny Podhradie
- vyšetriť právoplatnosť vydaného stavebného povolenia
2. Vytvoriť priestor pre verejnú diskusiu a nastolenie nového konceptu riešenia ochrany pamiatok Bratislavy
- stanoviť ciele, ako má Bratislava a jej historická panoráma vyzerať
- aktualizovať územný plán zóny Podhradie
- aktívna participácia verejnosti na posudzovaniach kľúčových investičných zámerov a stavieb, ktoré ovplyvňujú vizuál mesta
3. Realizácia ochrany a obnovy pamiatkovej rezervácie historickej Bratislavy
- výsledok verejnej diskusie a konsenzuálneho riešenia určí, čo a koľko sa má zbúrať zo stavby na Beblavého ulici
- zavedenie nových princípov posudzovania dostavieb v pamiatkovej rezervácii verejnosťou
- postupné obnovenie strateného genia loci Bratislavy, scelenie historických „jaziev“ a rehabilitácia územia po nespočetných búraniach v meste
Bratislava otvorene
Na protest prišli viac ako dve stovky ľudí.
Žiadajú búranie stavby.
Stavba má podľa magistrátu siahať po rímsku susedného, zachovaného domu.
FOTO SME a TASR