V Novom Meste žijú tisícky Číňanov. Vybrali si ho pre lacné sklady.
BRATISLAVA. V utorok večer na Starej Vajnorskej ulici plamene pohltili sklad s čínskym tovarom. Domáci predpokladali, že príčinou požiaru bola vyhodená cigareta.
Polícia dnes ráno informovala, že požiar bol zrejme založený úmyselne a po neznámom páchateľovi pátra. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia.
Oheň poškodil dve budovy, dva sklady úplne zhoreli a škoda vznikla aj na jednom aute, ktoré sa majiteľovi nepodarilo pred plameňmi zachrániť.
Ľudia z okolitých budov boli presvedčení, že za požiar môže cigareta. „Niekto ju asi vyhodil z okna. Majú len dva smetiaky, okolo nich bol neporiadok, staré matrace, chytilo sa to a začalo to horieť,“ povedal deň po požiari neďaleko zhoreniska jeden z čínskych predavačov. „Večer strašne fúkalo, tak už sa to nedalo uhasiť.“
"Tam boli smeti dole, to začalo horieť a od toho sa chytil ten sklad textilný. Neporiadok tu bol veľký, takže to je asi výsledok toho," ukazoval počas hasenia požiaru Daniel Čech, spolumajiteľ obchodu Makro, ktorý sa nachádza hneď vedľa zhoreniska.
Z tisícok tričiek a nohavíc sa do rána stal odpad. Nezhoreli úplne, poškodila ich však aj voda pri hasení.
Okoloidúci Číňania síce na naše otázky reagovali slovíčkom „nelozumiem,“ prikyvovali však, že škoda bude obrovská. Podľa aktuálnych informácií doteraz narátali škodu za 300-tisíc eur.
Z ubytovne evakuovali 82 ľudí, dvaja sa nadýchali dymu. „Väčšina je obyvateľov Slovenskej republiky, asi päť Rumunov a niekoľko Pakistancov,“ povedal hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. Na ľudí z ubytovne majú Číňania ťažké srdce. Najradšej by boli, keby tam nebola.
„Robia neporiadok a teraz na to doplatili nevinní ľudia,“ hovorí jeden z nich. „Treba to riešiť. Ihneď,“ dodáva.
Vedľa však vyrastá ďalšia podobná budova. Povolená bola ako polyfunkčný objekt. Podľa Tettingera jej majiteľ požiadal o zmenu a bude slúžiť na krátkodobé ubytovanie.
Stará Vajnorská je plná čínskych veľkoskladov. FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA
Od rána do večera
Nové Mesto odhaduje, že na jeho území žije približne 2000 až 2500 Číňanov. Mnohí z nich pracujú práve vo veľkoskladoch na Starej Vajnorskej, kde majú aj reštauráciu či potraviny.
Gabriela Pleschová, ktorá sa venovala výskumu čínskej komunity, hovorí, že tam prichádzajú hlavne menej majetní ľudia.
Nové Mesto si zrejme vybrali aj preto, že sklady na okraji mesta si mohli prenajať za lepšie ceny.
„Keď sa tu usadili, tvrdo pracovali, sedem dní v týždni,“ vraví. „Tým, že neovládajú reč, veľmi sa spoliehajú na iných Číňanov, ktorí im pomôžu.“
Viac si prečítajte v reportáži: Čínska štvrť na Starej Vajnorskej mlčí.
Po slovensky väčšina z nich nehovorí, lebo reč je pre nich náročná. Na jazykové kurzy tiež nemajú čas.
Krajinu si však vybrali, lebo na západe bola medzi Číňanmi väčšia konkurencia. Tá však pribúda aj na Starej Vajnorskej, kde už sú aj turecké a indické veľkosklady.
Hasiči dopoludnia odčerpávali vodu.
Oheň preskočil na sklad.
Čínske veľkosklady. Tovar odtiaľ predávajú napríklad na Miletičovej.
V ponuke sú napríklad kabelky Gussaci.