Od 1. marca škôlky príjmajú žiadosti o umiestnenie detí. Najväčší nával býva práve prvé dni, rodičia pritom majú čas do polovice marca.
BRATISLAVA. Vyše osemdesiat žiadostí o umiestnenie dieťaťa do materskej školy prevzala počas dopoludnia 1. marca riaditeľka ružinovskej materskej školy na Stálicovej ulici s elokovanými triedami na Haburskej, Katarína Malovcová. Niekoľko rodičov podľa jej slov stálo pred školkou už od šiestej hodiny ráno.
„Minulý rok tu stáli dokonca od tretej ráno,“ hovorí riaditeľka. Poradovník prihlásených detí pritom škôlky nerobia, deti sa umiestňujú podľa iných kritérií, upozorňuje riaditeľka. „Keby rodičia posledný podávania žiadostí prihlásili povedzme desať predškolákov, musím uprednostniť ich,“ vysvetľuje základné pravidlo Malovcová. Vlani rodičia prihlásili 110 detí, škôlka ich umiestnila 30.
Pred inou ružinovskou škôlkou na Velehradskej ulici tiež stála mamička nádejného škôlkara už hodinu pred otvorením škôlky. „Požiadali sme ju, aby prišla neskôr,“ hovorí riaditeľka materskej školy Oľga Ličková.
Servis o materských školách v Bratislave
Kto prvý príde, ten prvý melie neplatí
Na nával rodičov v prvý deň podávania žíadostí sú v škôlkach zvyknutí. Na poradí prihlášok pritom nezáleží, potvrdzujú viaceré riaditeľky bratislavských materských škôl.
„Prvý deň to býva vždy tak, pretože rodičia predpokladajú, že kto príde prvý, toho dieťa sa dostane do škôlky,“ hovorí riaditeľka petržalskej MŠ Strečnianska 2 Oľga Filáková.
Medzi desiatkami žiadostí mala aj deti narodené v roku 2010. Umiestniť dvojročné dieťa síce zákon umožňuje, je to však z kapacitných dôvodov takmer nereálne. Dieťa do troch rokov totiž podľa zákona v škôlke „zaberá“ dve miesta.
Kritériá
Škôlky zo zákona prednostne prijímajú deti vo veku päť rokov a deti s odloženou školskou dochádzkou, dodatočne odloženou školskou dochádzkou, tie, ktoré majú v škôlke súrodenca. Viaceré berú do úvahy aj situáciu, keď je rodič samoživiteľom. V prípade, že záujem o miesto prevyšuje kapacitu škôlok, prijímanie sa riadi ďalšími kritériami.
Napríklad Nové Mesto má v škôlkach rajonizáciu podľa miesta bydliska v mestskej časti, v Starom Meste či Záhorskej Bystrici je jedným z kritérií pracovný pomer rodiča na miestnom úrade alebo v zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy.