Šéf dopravy, ktorého brat mal radiť jedinému uchádzačovi, z výberovej komisie odstúpil.
BRATISLAVA. Mesto tak skoro nezistí, koľko áut je v uliciach Bratislavy a kam smerujú. Tender za 400tisíc eur na spracovateľa územného dopravného generelu zrušia, oznámil včera magistrát.
Dopravný generel
-
dopravný prieskum, ktorý má ukázať dopravné trendy;
-
zmapuje počty áut
v uliciach, ich druh, rýchlosť, aj rozostupy; -
súťaž za 400tisíc eur
vyhlásili koncom decembra; -
podklady si prebralo
20 uchádzačov; -
obálky otvárali 7. februára, prihlášku dalo 1 konzorcium.
„Mesto vyhlási novú súťaž s upravenými kritériami,“ povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Súťažné podklady si prebrala dvadsiatka záujemcov, prihlásil sa však len jeden – konzorcium Územná stratégia Bratislavy. Tá ako svojho odborného garanta uviedla Petra Schlossera, brata hlavného dopravného inžiniera mesta Tibora Schlossera.
Výberová komisia otvárala obálky v utorok, potom navrhla primátorovi, aby súťaž zrušil. „Chceme sa v budúcnosti vyhnúť akýmkoľvek podozreniam z netransparentnosti, preto sme súťaž hneď na začiatku navrhli zrušiť,“ povedal Jozef Uhler (SDKÚ), predseda výberovej komisie a predseda mestskej dopravnej komisie.
„Ak sa prihlási jeden uchádzač, nemá dôvod v elektronickej aukcii znižovať cenu, pretože hneď pochopí, že je jediný,“ dodala členka komisie Katarína Augustinič (SaS).
Tibor Schlosser bol za Ficovej vlády členom predstavenstva a riaditeľom stratégie Národnej diaľničnej spoločnosti. Odvolali ho pre prípravu súťaže na stavbu a prevádzku mýtneho systému, ktorá bola napokon zrušená
FOTO - SME
O bratovi vraj nevedel
„Je viac ako zvláštne a tajomné, že bratislavská pravicová koalícia v tejto fáze, v procese priebehu súťaže, ktorý celý priamo kontroluje, hovorí o jej znepokojujúcom priebehu,“ reagoval hovorca primátora Andrassy. Hlavný dopravný inžinier Schlosser podľa neho z výberovej komisie odstúpil, keď sa dozvedel, že jeho brat je garantom konzorcia.
Peter Schlosser v minulosti robil dopravný prieskum aj pre Petržalku, keď bol jej starostom Ftáčnik. „Preto, že je odborník, nemôžu ho žiadne firmy pomenovať? Mali to radšej urobiť poza bučky?“ pýta sa Andrassy.
Konzorcium, ktorému mal radiť, vytvorili dve firmy z Bratislavy a Brna. S konateľom bratislavskej firmy sa nám včera nepodarilo spojiť, podľa kolegov je v zahraničí. Oficiálne vo firme ešte o zrušení súťaže nevedeli.
Zopakujú aj dezinsekciu
Bratislava len koncom minulého týždňa rozhodla, že bude opakovať aj súťaž na hubenie komárov. Ftáčnik uznal, že podmienky súťaže, ktorú vyhrala firma z Košíc, boli diskriminačné. Jednou z podmienok bol totiž aj bezpečnostný certifikát, ktorý mala spomedzi účastníkov iba jediná firma.
Primátor potom rozhodol, že ak sa v budúcnosti do súťaže prihlási len jeden záujemca, mala by sa opakovať.
Generel má zistiť, koľko je áut v uliciach
Mesto chystá územný generel dopravy – veľký projekt za vyše 800tisíc eur, ktorý ukáže dopravné trendy v Bratislave.
BRATISLAVA. Vedenie mesta už niekoľko rokov nemá presné čísla o tom, koľko áut je v uliciach. „Do roku 2000 sa systematicky vykonávali rôzne druhy dopravných prieskumov, no boli zrušené,“ vraví hovorkyňa bratislavského magistrátu Martina Halušková.
„Detektory vo vozovke vedeli presne zistiť počet áut, ich druh, rýchlosť, ale aj rozostupy,“ vraví hlavný dopravný inžinier mesta Tibor Schlosser. „Potom sa niekto v úrade rozhodol, že takéto merania mesto nepotrebuje.“
Súťaž o státisíce
Územný generel dopravy je veľký projekt, ktorý má slúžiť aj ako podklad pre územné plánovanie mesta a má ukázať trendy dopravných charakteristík mesta. Celý projekt má stáť okolo 830tisíc eur.
Povinnosťou víťaza súťaže bude urobiť počas jarných mesiacov dlhodobé aj krátkodobé dopravné prieskumy. „Generel slúži hlavne na definovanie stratégie mesta, na základe meraní a výsledkov z dopravných prieskumov budeme vedieť zistiť, ako a prečo sa správa doprava.“
Do konca januára 2012 by malo mesto spoznať firmu na dopravné prieskumy.
V jarných mesiacoch potom prídu na rad merania.
Michal Durdovanský
Autá v uliciach dnes počítajú len študenti: Viac si prečítajte tu: Školáci spočítali smog z výfukov