BRATISLAVA. Pri ubytovni pre bezdomovcov Mea Culpa v bratislavskej Vrakuni má dnes začať rásť akýsi stanový tábor.
Šesť veľkých stanov s pieckami na tuhé palivo a poľnými lôžkami tu hlavnému mestu postaví ministerstvo vnútra. Riešiť majú nedostatok lôžok v nízkoprahovej nocľahárni počas silných mrazov. Otvorené majú byť od 15.00 poobede do 9.00 ráno.
Nočné teploty v Bratislave klesajú aj pod mínus desať.
Najstudenšia noc však mesto ešte len čaká. Martina Matiašová, meteorologička Slovenského hydrometeorologického ústavu vraví, že príde asi v piatok. „Teploty vtedy klesnú na mínus 13 až mínus 15 stupňov.“
Žiadosť v pondelok
Tragická bola v Bratislave zima na prelome rokov 2005 a 2006. Na ulici vtedy umrzlo viac než dvadsať bezdomovcov. Mesto nechce, aby sa situácia zopakovala. Stany však začalo riešiť len v týchto dňoch.
Lenka Meravá, z komunikačného odboru ministerstva vnútra, vraví že primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) poslal žiadosť o spoluprácu pri zabezpečení núdzového ubytovania pre bezdomovcov v pondelok.
Ministerstvo včera sľúbilo, že dnes zabezpečí šesť stanov so 60 lôžkami. Prevádzku a výdaj stravy má riešiť mesto.
"Do mimoriadnych opatrení je zapojená aj polícia, ktorá bude hlavne v nočných hodinách monitorovať lokality, kde sa zdržiavajú bezdomovci," vraví hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Aj pod vplyvom
V hlavnom meste sa podľa neoficiálnych štatistík pohybuje okolo 2500 až 3000 ľudí bez domova. Musia sa zmestiť do jedinej nízkoprahovej nocľahárne Depaul a troch útulkov.
Michal Stuška, hovorca magistrátu, vraví, že nízkoprahové bude aj nocovanie v stanoch ministerstva. „Dávať tu ľuďom pri vstupe fúkať, by bolo kontraproduktívne.“
Hovorca dodal, že teplejšie nocovanie bezdomovcom nútiť nemôžu. „Nemôžeme ľuďom diktovať spôsob, akým sa rozhodnú čeliť nepriazni počasia, využitie akejkoľvek ponúkanej pomoci môže byť iba dobrovoľné.“
O stanoch chcú bezdomovcov priamo v teréne, kde prespávajú, informovať streetworkeri z Občianskeho združenia Vagus. „Z médií sa to asi nedozvedia,“ vraví žartom predseda združenia Sergej Kára.
Sociálni pracovníci združenia počas mrazov svoju službu rozšíria. „Jedna smena pôjde do terénu od 17tej do 22–hej,“ hovorí Kára. „Druhá od 22–hej do 4–tej rána.“
Streetwork robia len desiati mladí ľudia, Kára vraví, že službu na zmeny potiahnu kým budú mrazy a kým budú vládať. Dodáva, že ľudia prespávajú v lesíkoch aj v týchto mrazoch. „Obchádzame teraz najmä takých.“
Linka streetworkerov, ktorá funguje nonstop, ľudia sem môžu hlásiť aj bezdomovcov, ktorí spia vonku v zime 0949 655 555
Nocľaháreň od obeda
Katarína Kupcová, z Depaul Slovensko, hovorí, že v januári mávajú plno, čiže tu nocuje asi 150 ľudí. V kríze vedia kapacity rozšíriť aj pre a 200 a viac ľudí. „Ešte sme tento rok nemuseli nikoho odmietnuť,“ vraví Kupcová.
Pre silné mrazy otvára Depaul priestory ľuďom aj cez deň. Od včera až do poľavenia silných mrazov prijímajú bezdomovcov už od 12tej obeda.
Prečkanie v sprche
Občianske združenie Domov pre každého, ktoré prevádzkuje dva útulky a takzvané stredisko osobnej hygieny so sprchami, chce pre mrazy otvoriť sprchárne aj na noc.
„Mohli by sa tu posadiť a prečkať noc,“ hovorí Andrian Gschwend zo združenia. Za umývanie ľudia bez domova neplatia, vraví Gschwend, okrem tečúcej vody dostanú aj hygienické potreby a čisté oblečenie.
Útulky združenia s kapacitou 140 sú podľa Gschwenda plné.
Prečítaj si viac o práci streetworkerov OZ vagus
Ako to vyzerá v nocľahárni Vincenta de Paul
BRATISLAVA. Nocľah, večeru a raňajky, šampón a mydlo, nejaké šaty - to dostanú bezdomovci v bratislavskej nocľahárni Vincenta de Paul za 85 centov.
"V lete tu nie je ani 100 ľudí. Keď však udrú mrazy, ako teraz, je ich aj vyše 150," hovorí Ondrej Stano, ktorý v nocľahárni pracuje.
Nízkoprahová nocľaháreň Depaul je najväčšia v hlavnom meste, s jej kapacitou je to však s príchodom zimy horšie. Hoci by jej pracovníci po naplnení priestorov už nemuseli ubytovávať ďalších ľudí, robia to.
"Ešte sa nám ale nestalo, žeby sme museli niekoho odmietnuť," hovorí sociálna pracovníčka Eva Majová s tým, že v zime nikoho do mrazov nepošlú. "Približne 200 sa ich tu vojde. Minulý rok to bolo náročné, ľudia spávali po zemi na matracoch," dopĺňa Stano.
Ľudia bez domova mohli doteraz ostať v nocľahárni od šiestej večer do ôsmej ráno.
Nocľaháreň už na obed
Od utorka 31. januára však Depaul pre silné mrazy otvára bezdomovcom už na obed. A je jediný, ktorý prijíma všetkých. Bezdomovci môžu prísť pod vplyvom alkoholu či omamných drog, no v nocľahárni ich už užívať nemôžu.
"Predtým, ako sa zaregistrujú, skontrolujeme im tašky. Keď sú už ubytovaní a porušia pravidlá, sú nadmerne agresívni či niečo ukradnú, môžeme ich vyhodiť," vysvetľuje Majová. Bezdomovci sú navyše rozdelení na tých, ktorí pijú a ktorí nie.
Medzi alkoholikmi sa totiž konflikty stávajú častejšie.
Bezdomovci sa boja vody
Pracovníci priznávajú, že zdravotníci zo sanitiek občas nocľaháreň zneužívajú a privezú bezdomovca v zlom hygienickom stave, aby sa oňho nemuseli postarať v nemocnici.
"Minule nám okolo jedenástej večer doviezli pána, ktorý spal niekde na ulici. Bol podchladený a pomočený. Zaspal opitý niekde na lavičke, tak sme ho ubytovali," rozpráva Stano. "Ale ak by bol imobilný, nemôžeme ho vziať. Taký človek sa od nás nedostane ani na zastávku," dodáva Majová.
Aj keď sa bezdomovci môžu v nocľahárni okúpať, nie vždy o to majú záujem.
"Akosi sa boja vody. Stalo sa nám aj také, že človek radšej chcel spať vonku, aby nemusel do sprchy," opisuje Stano. Ak však niekto zapácha, do sprchy musí. "Na hale je ich 30, tým ostatným to nemôžeme urobiť."
Okrem ľudí, ktorí do nocľahárne chodia len prespávať, tam sú aj takí, ktorí môžu ostať v Depaul celý deň. "Sú to tí, u ktorých vidíme snahu niečo zmeniť a pracujú. Za ubytovanie potom platia podľa výšky svojho príjmu," vysvetľuje Majová s tým, že ak je niektorý napríklad po operácii, istý čas ho ubytovávajú zadarmo. "Všetci sa však musia podieľať na upratovaní, taktiež si sami vydávajú stravu," dodáva.
Nocľaháreň Vincenta de Paul vznikla v roku 2006. Bola reakciou na krízovú situáciu zo zimy 2005/2006, kedy na následky podchladenia v tuhých mrazoch zomrelo v Bratislave najmenej 19 bezdomovcov. Depaul sídli na okraji Ružinova na Ivanskej ceste, priestory organizácii poskytol bratislavský magistrát. Od svojho vzniku ponúkol Depaul prístrešok vyše 2600 ľuďom bez domova.
TASR
Ošetrovanie bezdomovca streetworkerom na stanici v Novom Meste. Železnice sľúbili, že počas mrazov nechajú stanice otvorené 24 hodín denne.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA