SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Kam chodia na noc bezdomovci v Bratislave? Boli sme sa pozrieť

V Bratislave žije až tritisíc bezdomovcov. Asi len pätina z nich nepije

V Bratislave sa pohybuje asi 2500 až 3000 bezdomovcov. V noci im pomáhajú streetworkeri.V Bratislave sa pohybuje asi 2500 až 3000 bezdomovcov. V noci im pomáhajú streetworkeri. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

. Ošetriť rany, dať jedlo či deky. V noci pomáhajú streetworkeri.

BRATISLAVA. Tenisky prezuť za vibramy, dobaliť deky, lekárničku, termosky, baterky a môžeme vyraziť. Pre prípad nebezpečenstva si ešte precvičíme tajné heslo, ktoré znamená rýchly útek smerom k autu.

Prvá zastávka – Kapitán na Miletičke.

Spolu so sociálnymi pracovníkmi z občianskeho združenia Proti prúdu nasadáme do auta a vyrážame na streetwork, nočnú „návštevu“ bezdomovcov priamo u nich. Na ulici, v lesíkoch, chatkách či kanáloch.

Boj o útulok i dôchodok

„Ja mám aj vysokú školu,“ tvrdí Kapitán sediaci aj v tomto počasí pri trhovisku na Miletičovej. Nohy mu už priveľmi neslúžia, zarába si hrou na harmonike.

Zaujme colníckou bundou i úsmevom.

„Je teplá,“ vraví o bunde. Svoju prezývku nám vysvetľuje minulosťou, prácou pre armádu. „Radičová dnes vedie ministerstvo obrany,“ pohoršene hovorí Kapitán. Rád by to zmenil.

Streetworkeri Sergej Kára a Pavol Sabela mu nalievajú čaj, prikrývajú dekou. Chcú skontrolovať, či nemá omrznuté nohy, ako kedysi.

Na zimu mu skúšajú vybaviť miesto v útulku. Ľahké to však nie je. Podmienkou je, aby tam doviezli Kapitána triezveho.

kapitan_res.jpg

Kapitán na Miletičke, zarába si hrou na harmonike.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Alkohol a ulica

info
Streetwork
 • terénna práca priamo v prirodzenom prostredí bezdomovcov;
 • šesť dní v týždni od 17.00 do 22.00, keď sa bezdomovci vracajú na miesta, kde prespávajú;
 • vyhľadávanie ľudí v ohrození života, výdaj stravy, ošetrenie, sociálna asistenciu.

Teraz v noci nás presvedčia, že pôjde a piť nebude. Do rána sa to však môže zmeniť, stalo sa to už niekoľkokrát.

„Asi dvadsať percent nepije,“ odhaduje Sergej Kára, koľko ľudí na ulici má okrem bývania problém aj s alkoholom.

Spoločnosť Kapitánovi robí Magdalénka. Zimu vonku prežíva na vozíčku.

Streetworkeri jej skontrolujú nohy, omrzliny či preležaniny, vybavujú jej domov sociálnych služieb. Boj s úradmi však trvá dlho. Jednému z klientov, ako nazývajú sociálni pracovníci bezdomovcov, za ktorými jazdia, vybavovali dôchodok. Trvalo to skoro dva roky, no podarilo sa.

Muž so zbraňou

Zdravíme sa a ponáhľame za ďalšími, aby sme stihli skontrolovať, čo najviac obyvateľov ulice. V Bratislave sa ich podľa odhadov pohybuje 2500 až 3500. Streetwork pracuje asi s 850 bezdomovcami. Najviac ich žije v Novom Meste, Petržalke a aj Starom Meste, no tu sa pohybujú zväčša cez deň.

Zastavujeme sa pri obchode Kocka v Ružinove. Asi desiatka bezdomovcov si sem mala prísť po deky a na teplý čaj. Stretávame však len Arpáda a Tóna. Majú vypité.

Všetci už odišli, tvrdia, a sú agresívni, schyľuje sa k hádke, napätie stúpa.

Vydáme sa radšej hľadať, tých čo vraj odišli do blízkeho parčíka pri kostole, kde sa zvyknú zdržiavať.

Palo Sabela nám potom prezrádza, že keďže Arpád a Tóno reagovali agresívne, rozmýšľal použiť heslo odchodu. Počas ich výjazdov odznelo už niekoľkokrát.

„Boli aj nebezpečné situácie a museli sme použiť naše tajné heslo, ktorým si dávame znamenie rýchleho odchodu,“ vraví Pavol Sabela. „Raz sa stalo, že nás prekvapil muž so zbraňou, až neskôr sme zistili, že je falošná.“

Zberači

Rýchlo smerujeme do Petržalky. Streetworkerov upozornil jeden z obyvateľov, že v zime pod múrom garáží spáva muž s veľkou bradou. Našli sme ho pomerne ľahko, a naozaj, práve sa zakrúcal do svojho pelechu.

Jano má dobrú náladu. Živí sa zberom.

Od sociálnych pracovníkov dozvedáme, že aj na smeti existujú teritória, každý „zberač“ môže hľadať len v kontajneroch istých ulíc. Pravidlá aj pomsty sú vraj kruté. Jano má šťastie, rajón má dobrý. Niekedy nájde za deň suroviny aj za desať eur. „Každý deň si zarobím na to čučenko, čučo, jedla mám dosť,“ smeje sa.

Plány, čo spraví, keby udreli tuhé mrazy, nemá. „Nerobím si žiadne plány, minulú zimu som prežil v bunkri, tie však majú prestavovať. Život je krutý síce, no život je sranda, to je moje lego, teda nie lego, ale krédo. Mám to poprehadzované.“

Lúčime sa a Jano pribúda na mapu bezdomovcov. Je to nový klient, keď udrú mrazy, sociálni pracovníci ho prídu skontrolovať.

jano_res.jpg

Jano sa živí zberom, denne niekedy nájde suroviny aj za desať eur.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Vlajky i Štefánik

Len v svetle lúča baterky sa vydávame ďalej, auto sme odstavili, do lužných lesov pri Dunaji musíme pešo. Nielen smeti, ale teritórium lesa neďaleko Incheby majú ľudia bez domova podelené.

Už niekoľko rokov tu žije Laco. Zariadené stany, ohniska, poličky, sušiace sa uteráky či socha Štefánika na strome prezrádzajú, že tu má takmer všetko. Sklamaní slovenskí hokejoví fanúšikovia mu dali počas majstrovstiev aj dres či slovenské vlajky. Visia pri vchode do jeho stanu.

Laco nechce ani jedlo a čaj, vraj má všetko. Naopak nás priateľsky pozýva na kuracie krídelká. Slušne odmietame, no dozvedáme sa, že jeho „susedia“ sa tak dobre ako on nemajú. Vyhoreli a museli sa odsťahovať.

Mapa bezdomovcov sa tak opäť mení.

vlese_res.jpg

Bezdomovci žijú na ulici aj s deťmi, útulok ich nezoberie

Ľudí bez domova má združenie zakreslených na mape.

BRATISLAVA. Kúrenie, strecha nad hlavou, zdravotný stav, no aj deti. To sú niektoré z kritérií, ktoré pri vyhľadávaní bezdomovcov používajú sociálni pracovníci. Počas jedného výjazdu musia totiž vyberať, kde zasiahnu.

Starajú sa asi o 850 bezdomovcov. V Bratislave sa ich pohybuje asi tritisíc. Najviac v Novom Meste, Petržalke a cez deň i v Starom Meste.

Deti aj nohy

„Máme zopár kritérií, prečo za niektorými chodíme častejšie,“ hovorí sociálny pracovník Sergej Kára. „Závisí to od toho, či žijú v chatke, kde je kúrenie, alebo žijú vo výklenku. Rozhodujeme sa napríklad aj podľa toho, v akom stave majú nohy. Niektorí potrebujú preväz každý týždeň.“

„Dôležitým kritériom je tiež to, či sú prítomné deti,“ dodáva sociálny pracovník Pavol Sabela.

Deti našli streetworkeri žiť s rodičmi v chatkách. „Je tam občas elektrina, niektoré chodia do školy,“ hovorí Kára.

„Mali sme prípad, keď sme museli volať sociálku. Na stanici sme našli ženu, ktorá mala dve deti v rozbitom kočíku. Zo zákona má každý obvod pracovníčku, ktorá môže urobiť predbežné rozhodnutie a deti odobrať hneď na mieste. Ľudia s deťmi na ulici nemajú kam ísť, útulok ani nocľaháreň ich nezoberie.“

Bezdomovci na mape

Streetworkeri pracujú s elektronickou mapou bezdomovcov. Pred výjazdom si vytýčia trasu a potom záznamy aktualizujú. Kára vysvetľuje, ako mapa funguje. Na monitore sú blikajúce body. To sú miesta, kde žijú bezdomovci.

„Do mapy máme prístup iba my, všetky informácie sú pod jedným bodom. Vidíme, že tam žije napríklad Ferko. Napíšeme sem, v akom stave sme ho našli, či niečo potrebuje a kedy má niekto za ním prísť,“ dodáva.

Streetworkeri musia byť na ulici aj zdravotníkmi. Zapáchajúci ľudia často nesmrdia len pre špinu či moč, no môžu ich rozožierať aj červy, ktoré sa im dostali do rany.

„Niektorých nájdeme v takom bezvládnom stave, že z nich lezú červy a pracujeme s nimi intenzívne aj tri dni po sebe,“ dodáva Sabela.

osetrovanie_res.jpg

Lucia Tkáčiková

Nočná záchrana má pol roka

Sociálni pracovníci pokračujú s terénnou prácou na vlastnú päsť.

BRATISLAVA. Streetwork v uliciach Bratislavy funguje od roku 2006 ako projekt občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré vydáva aj pouličný časopis Nota Bene.

Od Nového roka však musí Proti prúdu s terénnou prácou skončiť, nemá na to peniaze. Riaditeľ združenia Martin Opeta hovorí, že sa tak rozhodli, aby neohrozili vydávanie časopisu. Streetwork podľa neho vytváral ročne stratu asi 17-tisíc eur. Nota Bene, ktoré sa predáva v 19 mestách Slovenska, pokračuje.

Napriek zrušeniu by však mal prežiť aj večerný streetwork. Desiati terénni sociálni pracovníci, ktorí vo dvojiciach od pondelka do soboty vyrážali do ulíc, budú pokračovať na vlastnú päsť, zháňajú peniaze.

Sergej Kára, predseda občianskeho združenia Vagus, ktoré ich zastrešuje, hovorí, že ročná prevádzka streetworku stojí okolo 44-tisíc eur. „Aktuálna suma pokrýva len polovicu tohto rozpočtu, no na Nový rok začíname pracovať. “

Združenie Proti prúdu počas prvých mesiacov pomôže autom, priestormi, materiálmi, telefónmi aj internetom. Združenie by chcelo robiť aj denný streetwork, o spolupráci rokuje s partnermi a Bratislavským krajom.

noc_res.jpg

Smer lužné lesy.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Lucia Tkáčiková
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 22 960
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 247
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 666
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 16 462
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 868
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 306
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 2 667
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 2. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 3. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 4. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 5. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 7. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 255
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 908
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 5 620
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 5 084
 5. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 4 204
 6. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 4 192
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 875
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 848
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu