SME

Prvý rok starostov: Akí boli

Starostovia sú vo funkcii už rok. Dobiehajú ich sľuby z kampane. Niektorí šéfovia mestských častí na svoje programy zabudli.

Prešiel rok od komunálnych volieb.Prešiel rok od komunálnych volieb. (Zdroj: ARCHÍV SME - PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Opravené cesty, viac škôlok, miesta na parkovanie, menej developerov tam, kde chcete žiť pokojne. Sľuby starostov bratislavských mestských častí majú niečo spoločné. Nesplnili ich.

Dušan Antoš (SDKÚ) sľuboval zachovanie vidieckeho charakteru Rusoviec. No jeho úrad povolil výrub časti aleje pagaštanov a nezastavil výstavbu sídliska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Antoš je obvinený v kauze pozemkovej mafie s bývalým príslušníkom SIS Michalom Hrbáčkom.

Čierne stavby a byty

Starostka Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ) zasa sľubovala boj proti čiernym stavbám, doteraz však v centre rozobrali len sklenenú terasu na reštaurácii Le Monde na Hviezdoslavovom námestí, žiadnu z veľkých čiernych stavieb búrať nezačali.

SkryťVypnúť reklamu

V Rači zasa napriek sľubu starostu Petra Pilinského (SZ) prideľovať byty iba sociálnym prípadom priklepli za pár stoviek byt, ktorý pred rokmi obsadili jeho obyvatelia násilím.

Cesty, hlasy, bytovky

Neustupovanie developerom sľubovala aj starostka Vrakune Ľudmila Lacková (nezávislá). Obytné domy na Píniovej sa však vďaka ústretovosti jej úradu majú zmeniť z dvojposchodových na desať­ a päťposchodové.

Podobne starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková (Smer) nezaviedla elektronické hlasovanie poslancov, Jozef Krúpa (SDKÚ, SaS, Most-Híd) nevie nájsť peniaze na opravu ciest v Záhorskej Bystrica. Rozšírenie cesty v Dúbravke zasa už od roku 2006 sľubuje Ján Sandtner (nezávislý).

Čunovo, Devín, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Jarovce, Karlova Ves, Lamač, Nové Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Rača, Rusovce, Ružinov, Staré Mesto, Vajnory, Vrakuňa, Záhorská Bystrica

SkryťVypnúť reklamu

2011: Mestské časti rok po komunálnych voľbách

Čunovo zmenia mladé byty

cunovo.jpgV najjužnejšej časti sa vedenie nezmenilo, vyhrala nezávislá Gabriela Ferenčáková. Čunovo má najmenej obyvateľov, necelú tisícku. Zmeniť to môže výstavba obytnej zóny Mladé Čunovo, radovú zástavbu už skolaudovali. Pôvodní obyvatelia sa boja dopravného zaťaženia.

Devín spravuje štát

devin.jpgDevín po posledných voľbách pokračuje so starostkou Ľubicou Kolkovou (SaS, SDKÚ, KDH, OKS), mestskú časť vedie s podporou pravicovej väčšiny. Pre obrovské dlhy je v nútenej správe.

Starostka viedla kampaň v duchu zachovania vidieckeho charakteru obce limitovním výšky novostavieb. Devínčania vyrokovali s developerom, že prepracuje projekt štvorposchodových vilových domov, na čom podľa starostky obec a Skanska spolupracujú.

SkryťVypnúť reklamu

Devínska Nová Ves nedostala kamery

dnv.jpgMestskú časť, ktorá to má bližšie do Rakúska ako do Bratislavy, vedie starosta Milan Jambor (SDKÚ, SaS). Vystriedal dlhoročného starostu Vladimíra Mráza. Až na jediného poslanca sa kompletne vymenilo aj zastupiteľstvo. Najpočetnejšie zastúpenie má pravica.

Devínskou vlani otriasla streľba šialenca, ktorý zabil osem ľudí. Na druhý pokus napokon miestni poslanci predĺžili prenájom priestorov pre štátnu políciu. Kamerový systém však stále neexistuje. Zastavila to polícia, ktorá chce montovať kamery po celom meste. Nie je jasné, koľko ich bude v Devínskej. Starosta Jambor tvrdí, že ak rýchlo neprídu, dá na to obecné peniaze.

Starostovi vyčítajú predaj centra malých obchodov na Eisnerovej, proti ktorému protestoval prokurátor.

Mestská časť je vďaka zákonu o environmentálnych záťažiach bližšie k odstráneniu dlhoročnej skládky ropných gudrónov. Chce sa uchádzať o eurofondy.

Jarovce sú bez ľavice

jarov.jpgV Jarovciach, mestskej časti medzi Petržalkou a Rusovcami, sa starosta nezmenil. Vo funkcii ostal Peter Škodler (nezávislý). Pred voľbami hovoril, že chce zrekonštruovať tamojšiu základnú školu, za rok dostala nové okná. V zastupiteľstve sú len siedmi poslanci, pričom ľavica nemá žiadneho.

Vidiecky ráz Jaroviec mení výstavba. Skolaudovali tam projekt Jantár s 52 bytmi a obchodmi. Jarovce bojujú za protihlukovú zábranu na diaľnici D2. Petíciu už starosta odovzdal ministerstvu dopravy.

Lamač sa chce izolovať od D2

lamac.jpgStarosta Peter Šramko (SDKÚ – KDH – Most-Híd a OKS) viedol mestskú časť v rokoch 2002 – 2007, v posledných voľbách vystriedal Oľgu Keltošovú (HZDS). V deväťčlennom zastupiteľstve má tesnú väčšinu ľavica.

Ako svoje priority formuloval Šramko vybudovanie protihlukovej steny popri diaľnici D2. Ochranu pred hlukom z diaľnice malo

v agende aj predchádzajúce vedenie samosprávy. Zatiaľ sa podľa starostu podarilo vyrokovať postupnosť zabezpečenia celého projektu. Nedokončili ani sľubovanú kanalizáciu a plynofikáciu Lamača.

Projekt multifunkčnej športovej haly, ktorá má vyrásť v časti Na Barine,

a ktorú schválilo predchádzajúce zastupiteľstvo, obyvatelia Lamača odmietajú. Miestne zastupiteľstvo sa zaoberá možnosťou vypovedania nájomnej zmluvy.

Podunajské Biskupice brzdia zápchy

poduna.jpgNa čele zostala starostka Alžbeta Ožvaldová (nezávislá). Trvá aj najväčší problém – doprava a zápchy. Situáciu má vyriešiť rýchlostná cesta R7 alebo diaľničný obchvat D4. Cez rok dobudovali Biskupice kanalizáciu.

Rača rieši bytové kauzy

raca.jpg„Chceme, aby Rača konečne fungovala bez káuz. Obecné byty budeme prideľovať len tým, ktorí sú na ne odkázaní. Avšak aj to len na prechodné obdobie,“ sľúbil svojim voličom nový račiansky starosta Peter Pilinský zo Strany zelených.

Práve za jeho pôsobenia však Rača ukončila dlhoročný súdny spor s rodinou, ktorá sa v roku 1994 vlámaním nasťahovala do bytu mestskej časti. V júli starosta zaslal súdu oznámenie, že spor môže skončiť mimosúdne.

V októbri potom zastupiteľstvo, v ktorom prevažuje pravicová koalícia, byt rodine pridelilo na neurčitý čas. „Ide o 17-ročný spor, ktorý sme zdedili po predchádzajúcich vedeniach. K legalizácii užívania bytu manželmi Dobiášovými došlo už v roku 2002 uzavretím nájomnej zmluvy s mestskou časťou,“ bránil sa starosta. Rovnaký názor však nemal jeho predchodca, ktorý len vlani podal na súd ďalší návrh na vypratanie. Nájomná zmluva z roku 2002 totiž trvala len do júna 2005.

Návrh na vypratanie Pilinský stiahol po tom, čo jeho zastupiteľstvo rodine byt opäť pridelilo. Protestoval proti tomu len poslanec Michal Drotován. „Upozornil som poslancov, že v prípade schválenia prenájmu obecných bytov na neurčitý čas je to de facto predaj obecných bytov za zostatkovú cenu 300 – 500 eur.“ Za návrh nakoniec nehlasovali piati poslanci z 15.

Vajnory trápi tunel D4

vajnor.jpgVajnorčania so starostom Jánom Mrvom (SDKÚ) spísali petíciu za to, aby nultý okruh D4 prekryli tunelom pri Vajnoroch. Odmietajú, aby sa diaľnica napájala k Ivanke pri Dunaji ponad Dé jednotku.

Vrakuňa sa na webe neotvorila

vrakuna.jpgIba necelých 28 percent voličov si zvolilo na čelo samosprávy starostku Ľudmilu Lackovú (NEKA, predtým SNS). Starostkou bola aj šestnásť rokov predtým do roku 2006. Zastupiteľstvo sa takmer celé zmenilo, pravica a ľavica sú zastúpené rovnomerne.

Mestská časť má problémy najmä s drogovou kriminalitou a prehustenou dopravou.

Vrakunčania sú nespokojní s informovanosťou. Uznesenia miestneho zastupiteľstva zverejňujú s veľkým oneskorením, viaceré chýbajú, na oficiálnej stránke Vrakune nie sú ani zverejnené kontakty na miestnych poslancov.

V kampani starostka deklarovala snahu nepodľahnúť tlaku developerov, hoci výstavbe sa nebráni. Miestni jej vyčítajú práve ústupky tlakom developera pri obytných domoch na Píniovej, ktoré sa majú zmeniť z dvojposchodových na desaťposchodový a päť päťposchodových domov.

Územné plánovanie a výstavbu vo Vrakuni vedie Andrej Petrek, bývalý starosta Starého Mesta, za ktorého v centre mesta klientelisticky rozdeľovali mestské byty.

Záhorská Bystrica rastie

zahors.jpgVlani vystriedal dlhoročného starostu Vladimíra Kuboviča Jozef Krúpa (SDKÚ, SaS, Most-Híd). Deväťčlenné zastupiteľstvo je pravicové. Samospráva sa postupne modernizuje – v centre obce zaviedli free wi­fi zónu, začala vydávať noviny.

Miestna škola, z ktorej odchádzali deti, má po roku nové vedenie, rozbehlo sa Senior taxi. Vo voľbách starosta sľuboval opravu komunikácií, na čo nemá obec peniaze.

Lucia Tkáčiková, Martina Hilbertová, Viera Juhászová, Kristína Hudeková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 767
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 821
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 394
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 303
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 820
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 665
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 910
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 541
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 188
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 909
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 496
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 914
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 530
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 299
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu