STARÉ MESTO. Demolácia tabakovej továrne medzi Mýtnou a Radlinského ulicou v širšom centre Bratislavy je podľa hovorkyne Starého Mesta Aleny Kopřivovej legálna.
„Búracie povolenie je právoplatné,“ vraví. „Zachovať by sa mala len uličná fasáda.“
Ide o fasádu zo strany Radlinského ulice. O jej osude sa ešte, ako tvrdí Kopřivová, rokuje s pamiatkarmi, aj keď budova už chránená nie je.
Staromestský starosta Andrej Petrek včera povedal, že nejde o búranie. „Areál rozoberajú. Napríklad liatinové stĺpy alebo konštrukcie sa môžu využiť.“
Načasovanie – piatok Rozoberanie areálu sa začalo v piatok poobede. Aktivista Jakub Ďurinda upozorňuje na jeho načasovanie na víkend. Vraví, že priemyselná minulosť Bratislavy mizne.
„Začali rozoberať tabakový sklad z polovice 19. storočia,“ vraví Ďurinda. „Je to najcennejšia a najstaršia časť celého areálu.“ Dodal, že stavebník začal búrať od stredu, tak aby to nebolo vidno.
Práce na ohradenom stavenisku ukrýva vysoký plot. Cez jeho škáry aj ponad plot však demoláciu vidno.
Veľká výstavba
V lokalite medzi Radlinského, Mýtnou a Vazovovou má vyrásť administratívno-obytný súbor. Investorom je RM-Invest s.r.o.
"V rukách majú zatiaľ iba povolenie o odstránení stavby z novembra 2008," vraví Kopřivová. "O stavebné povolenie ešte nepožiadali."
Územné rozhodnutie získal investor v októbri minulého roku.
V susedstve má vzniknúť veľký polyfunkčný komplex s bytmi, kanceláriami, obchodmi a garážami Nová Mýtna. Investorom je spoločnosť Team Nový Dom. Stavebné povolenie vydal staromestský úrad v apríli. Výškový internát plánovaný v minulosti tu vyrásť nemá.
Výstavbe komplexu už musela ustúpiť električková zastávka. Nahrádza ju nová pri daňovom úrade. Hovorca dopravného podniku Peter Kavecký povedal, že riešenie odsúhlasili magistrát aj dopravný inšpektorát.
Nebolo čo chrániť? Tabakový sklad z 19. storočia nie je pamiatkou. Výroba v areáli fungovala asi do polovice 20. storočia. V minulosti síce bol chránený, no po požiari v roku 2007 vraj dôvody na jeho ochranu zanikli.
Riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Peter Jurkovič hovorí, že žiadna súčasť areálu dnes nie je pamiatkou. „Ako sklad vyhorel, zanikol dôvod ochrany. Nebolo čo chrániť.“
Jurkovič vraví, že areál sa v minulosti snažili zachrániť. „Bol zámer na zástavbu a vylobovali sme, aby sa časť zakomponovala do novej zástavby. Vznikol projekt, s ktorým sme súhlasili. Sklady mali zostať,“ hovorí pamiatkar.
Potom podľa neho zakročila samospráva. Najprv vyhlásila stavebnú uzáveru a potom sa zmenil plán zóny, čím sa projekt stal zbytočným, lebo už nespĺňal podmienky. Jurkovič dodal, že továrenský objekt začal chátrať a podľa dnešných posudkov sú jeho budovy na spadnutie.
Ako povedal Jurkovič, svedomie má čisté. „Nie je to pamiatka a snažili sme sa ju zachovať. Dnes budúcnosť areálu nevidím ružovo.“
Dôvod: statika Porušená statika, nebezpečenstvo či zosúvanie stavby. Podobné argumenty využívali investori pri búraní industriálnych budov už v minulosti. Ak sa totiž preukáže porušená statika či zosuv stavby, môže investor búrať bez povolenia. Tak padli Kablo alebo Gumonka.
Aktivisti upozorňujú, že niekdajšia priemyselná zóna Bratislavy sa postupne stráca. Okrem Kabla a Gumonky zmizli aj budovy Mlynov a pekární na Račianskej ulici či historická tehlová budova na rohu Plynárenskej a Mlynských nív.
V zahraničí je trend priemyselnú minulosť chrániť, industriálne budovy tu dostávajú nové využitie.
Priemyselná minulosť mizne
2008 – zbúrali – Kablo. Povolenie na demoláciu vydané nebolo, investor sa odvolával na zlý stav budovy. 2008 – padla Gumonka – Investor zbúral lisovňu z roku 1911 bez povolenia, bola vraj v havarijnom stave. 2008 – demolácia Kefárne, padla celá, prvé podlažie, ktoré malo ostať sa podľa investora zosunulo samé. 2010 – začiatok búrania Tabakovej továrne, sklad tabaku pochádza z 19. storočia.
V piatok začal stavebník s demolačnými prácami.
FOTO - ZORA KALKA PAULÍNIOVÁ
Niektoré ostatnú podľa starostu Andreja Petreka zachované a budú sa môcť ešte využiť
FOTO - ZORA KALKA PAULÍNIOVÁ