BRATISLAVA. Dnes na nábreží Dunaja slávnostne odhalili novú sochu od známeho českého maliara a sochára, spoluzakladateľa legendárnej výtvarnej skupiny Tvrdohlaví Jaroslava Rónu.
Tento raz už definitívne. Verejnosť totiž dielo, ktoré autor nazval Mýtická loď, mohla vidieť už v lete, keď ho na promenádu pri River Parku nainštalovali. Neskôr ho však developer J&T Real Estate dal zahaliť. Tvrdil, že ju chce ukryť pred zrakom verejnosti.
Dnešné odhaľovanie sochy.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
„Chceli sme oživiť promenádu,“ povedal dnes predseda predstavenstva J&T Real Estate Peter Korbačka. „Môj kolega Patrik Tkáč je väčší blázon do umenia a vyprovokoval nás, aby sme tu urobili umeleckú promenádu, kde dáme šancu aj mladým umelcom.“
Okrem Rónovej bronzovej sochy na promenáde je už osadené dielo talianskeho umelca Marcella Lo Guidiceho. Ide o inštaláciu z keramických motýľov a železných strún. Investor sľubuje aj otvorenie novej galérie moderného umenia.
Dielo bolo pred doručením do River Parku vystavené v Monaku.
FOTO – MAREK VELČEK
Autor Mýtickej sochy Jaroslav Róna hovorí, že pri tvorbe mal úplne voľné ruky.
„Zákazka bola urobte si, čo chcete,“ vraví Róna. „Musím povedať, že to sa mi ešte nestalo, teda nie na takomto exponovanom verejnom mieste. Prechádzal som si isté témy, ktoré sa viazali k vode a k tejto téme, až som postupne dospel k lodi.“
Symbolický hold rieke aj mestu...
Jaroslav Róna o svojej soche Mýtická loď
„Vzhľadom na tom, že socha stojí na brehu Dunaja, v areáli River Parku, logicky som hľadal inšpiráciu v mohutnej rieke a jej význame. Dunaj ako jediná rieka na našom kontinente tečúca od západu na východ zohrávala po celé tisícročie významnú úlohu v histórii mnohých národov.
Socha by mala vzdávať hold tejto veľkolepej rieke a mestu, ktoré vzniklo na jej brehu, kde sa striedali rozmanité kultúry.
Takáto socha zatiaľ mestu chýba. Motív lode ma napadol hneď. Jednak vychádzal z mojej predchádzajúcej tvorby, no okrem toho sa nádherný tvar lode hodí k horizontálnosti rieky aj nábrežnej promenády. Loď je pre toto miesto ideálnym námetom, pretože v sebe spája motív cesty, toku času, vývoj a putovanie ľudskej rasy časom a priestorom.
Z estetických, kompozičných a významových dôvodov som loď vysunul na troch stĺpoch do výšky, aby pripomínala sochy starovekých bohov, ku ktorým sa ľudia prihovárajú a na ktorých sa obracajú.
Základňu pre loď tvorí trojstupňová pyramída, ktorú podporuje archaizujúci výraz sochy, a zároveň môže byť aj miestom stretnutia a oddychu návštevníkov River Parku.
Figúry, ktoré sa plavia v lodi, sú takisto symbolické. Muž vzadu svojou silou a rozhodnosťou riadi loď v nebezpečných prúdoch, žena v strede je drahocenným nákladom, vznešená a krásna kráľovná – matka, ktorá nesie v sebe zárodok nového života, nádej aj budúcnosť.
Treťou figúrou je pes – večný spoločník a ochranca človeka, dokáže predpovedať nebezpečenstvo a upozorniť na neho včas. Je to loď života.
Pre loď aj posádku som vybral zjednodušené monumentálne tvary vychádzajúce z egyptských a asýrskych reliéfov, ktoré používajú siluetu ako hlavný výrazový prostriedok, najlepšie sa to uplatňuje proti oblohe a širokej vodnej hladine.
Rád však nechávam priestor všetkým návštevníkom pre ich vlastnú interpretáciu môjho diela.“
Jaroslav Róna
FOTO PRE SME - GABRIEL KUCHTA
Prečítaj si River Park chce ľudí lákať na umenie
Promenáda so sochou.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK