STARÉ MESTO. Hoci novú štvrť pri Dunaji – River Park, stále úplne neotvorili, a developer J&T Real Estate ju vraj sprístupňuje postupne, pribudla sem podľa hovorkyne projektu Mirky Smítalovej druhá socha.
Po Mýtickej lodi od českého sochára Jaroslava Rónu, ktorú však neskôr zahalili, tu osadili dielo talianskeho umelca Marcella Lo Guidiceho. Ide o inštaláciu z keramických motýľov a železných strún.
Kultúrna destinácia?
„Pred doručením do River Parku bola vystavená v Monaku,“ povedala o artefakte Smítalová. Dodala, že stavebné práce v River Parku v týchto dňoch finišujú.
„Už teraz je ale zrejmé, že bude novou, mestskou kultúrnou destináciou.“
Dielo bolo pred doručením do River Parku vystavené v Monaku.
FOTO – MAREK VELČEK
Galéria v River Parku
Okrem sôch, ktorých má byť niekoľko desiatok, bude pri Dunaji aj nová galéria moderného umenia.
Pod názvom River Gallery má začať podľa jej prevádzkovateľa, slovenského umelca Pavla Susa, fungovať v novembri alebo decembri tohto roku.
„Pôjde o prestížny výklad a priestor, ktorý v meste chýba. Bez toho, aby človek musel vstúpiť dovnútra, uvidí všetko, čo sa v galérii nachádza,“ vraví Susa. Galéria má podľa prevádzkovateľa ponúkať svetové aj slovenské súčasné umenie. „Zo Slovenska to budú top autori,“ vraví Susa. „Napríklad Michal Černušák, Štefan Papčo.“
V priestoroch J&T Real Estate plánuje výtvarník organizovať autorské prezentácie a predaj umenia. Ako tvrdí, chce tak aj finančne pomôcť umelcom, aby neboli odkázaní len na granty.
Smítalová vraví, že z River Parku už fungujú jeho gastro prevádzky. „Včera sa otvorila tanečná škola Riverpark Dance School a v septembri pribudnú ďalšie.“
FOTO PRE SME - GABRIEL KUCHTA
FOTO PRE SME - GABRIEL KUCHTA
Symbolický hold rieke aj mestu...
Jaroslav Róna o svoje soche Mýtická loď
„Vzhľadom na tom, že socha stojí na brehu Dunaja, v areáli River Parku, logicky som hľadal inšpiráciu v mohutnej rieke a jej význame. Dunaj ako jediná rieka na našom kontinente tečúca od západu na východ zohrávala po celé tisícročie významnú úlohu v histórii mnohých národov.
Socha by mala vzdávať hold tejto veľkolepej rieke a mestu, ktoré vzniklo na jej brehu, kde sa striedali rozmanité kultúry.
Takáto socha zatiaľ mestu chýba. Motív lode ma napadol hneď. Jednak vychádzal z mojej predchádzajúcej tvorby, no okrem toho sa nádherný tvar lode hodí k horizontálnosti rieky aj nábrežnej promenády. Loď je pre toto miesto ideálnym námetom, pretože v sebe spája motív cesty, toku času, vývoj a putovanie ľudskej rasy časom a priestorom.
Z estetických, kompozičných a významových dôvodov som loď vysunul na troch stĺpoch do výšky, aby pripomínala sochy starovekých bohov, ku ktorým sa ľudia prihovárajú a na ktorých sa obracajú.
Základňu pre loď tvorí trojstupňová pyramída, ktorú podporuje archaizujúci výraz sochy, a zároveň môže byť aj miestom stretnutia a oddychu návštevníkov River Parku.
Figúry, ktoré sa plavia v lodi, sú takisto symbolické. Muž vzadu svojou silou a rozhodnosťou riadi loď v nebezpečných prúdoch, žena v strede je drahocenným nákladom, vznešená a krásna kráľovná – matka, ktorá nesie v sebe zárodok nového života, nádej aj budúcnosť.
Treťou figúrou je pes – večný spoločník a ochranca človeka, dokáže predpovedať nebezpečenstvo a upozorniť na neho včas. Je to loď života.
Pre loď aj posádku som vybral zjednodušené monumentálne tvary vychádzajúce z egyptských a asýrskych reliéfov, ktoré používajú siluetu ako hlavný výrazový prostriedok, najlepšie sa to uplatňuje proti oblohe a širokej vodnej hladine.
Rád však nechávam priestor všetkým návštevníkom pre ich vlastnú interpretáciu môjho diela.“
Jaroslav Róna
Český maliar a sochár Jaroslav Róna je aj autorom sochy Franza Kafku v Prahe, patri k výtvarnej skupine Tvrdohlaví.
FOTO PRE SME - GABRIEL KUCHTA
Ďalšie diela od tohto svetoznámeho umelca sú v súkromných zbierkach po celom svete – okrem Európy napr. v USA, v Spojených arabských emirátoch, v Ománe, a sú predmetom výstav svetových galérií a aukcií súčasného umenia ako napr. Christie’s v Londýne.
FOTO - MAREK VELČEK