BRATISLAVA. Je nedeľa ráno a zvuk vŕtačky či zbíjačky sa rozlieha po okolí. Takúto skúsenosť má napriek nariadeniam, ktoré majú obyvateľov pred hlukom chrániť, stále množstvo Bratislavčanov. Hluk sa nedarí dostať samospráve pod kontrolu.
„Bývame v pokojnej štvrti v Starom Meste a nedávno nás v nedeľu dopoludnia zobudili robotníci. Zasypávali diery v ceste pod našimi oknami," hovorí 29-ročná Martina.
Poslanec si stavby prešiel
V Ružinove si tri sporné stavby, na ktoré sa obyvatelia najviac sťažujú, prešiel jeden z poslancov. „V nedeľu 22. augusta od 11.45 do 12.40 som si spravil prieskum," hovorí Patrik Guldan (nez.). Bol sa pozrieť na Retro na Rumančekovej, na Centrál na Trnavskom mýte a na Trinity na Nivách. Všade sa pracovalo, hoci Ružinov má nariadenie, podľa ktorého sa to nesmie. Teraz žiada starostu Slavomíra Drozda (Smer), aby zakročil.
Jeho hovorca Maroš Smolec hovorí, že už niekoľko pokút udelili, ťažko sa ale dá robiť viac, to by sa musel meniť zákon.
Staré Mesto: Čo v nedeľu?
Hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová hovorí, že oni sa o sťažnostiach zväčša dozvedia až po víkende, keď prídu do úradu. „Najistejšie je, keď obyvatelia zavolajú na mestskú políciu, na linku 159," povedala. Oni totiž porušenie ich nariadenia už v pondelok zdokumentovať nevedia.
V Starom Meste teraz platí, že hlučné stavebné práce sa môžu robiť denne od 8.00 do 18.00, v sobotu do 13.00. Výnimku majú len betonári, ktorí robia základovú dosku. O výnimku musia požiadať a dostať ju môžu najviac dvakrát týždenne.
Najčastejšie sa Staromešťania sťažovali na stavbu developera Orco na Gorkého, v nedávnej minulosti na práce na Paláci Motešických či na River Parku.
Vstúpiť nemôžu
Mestská polícia v Starom Meste môže udeliť pokutu 33 eur, ako hovorí veliteľ Jozef Hitka. Stavebníci sú často takejto pokute radi, lebo ak rušia opakovane, čaká ich konanie na stavebnom úrade, kde dostanú najmenej 1650 eur pokuty.
„Právnické osoby pokutovať nemôžeme, takže na veľké stavby zväčša nemáme dosah. Navyše ani nemáme právomoc vstúpiť na pozemok, kde stavba je," hovorí veliteľ Hitka.
Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy hovorí, že s reguláciou hluku to nie je také jednoduché. „Nemáme nariadenie o hluku, domnievame sa, že nemá oporu v zákone," povedal. Podľa neho nový zákon dnes určuje, v aký čas sú prípustné určité hladiny hluku, nerozdeľuje to na víkendy a pracovné dni.
To potvrdzuje aj Ružinov, je teda možné, že developeri nariadenia mestských častí nedodržiavajú, lebo zákon hovorí niečo iné.
Decibely
„V podstate pracovať môžete kedykoľvek, no treba dodržiavať povolené decibely," hovorí Andrassy. Iné mestské časti môžu mať problémy so stavebníkmi, ktorí sa proti pokutám odvolajú a pôjdu až na súd. Môže sa totiž dokázať, že hluk regulujú neoprávnene.
Ak sa v Petržalke niekto sťažuje na hluk, úrad sa obráti na hygienikov. Petržalka navyše upozornenie o hladinách hluku pripomína aj v stavebných povoleniach, takže ak developer neposlúchne, poruší aj stavebné povolenie. Ružinov plánuje osloviť poslancov parlamentu, aby zmenili stavebný zákon.