BRATISLAVA. Vedci v rúškach dolujú z obhoreného inventára laboratórií začmudené nádoby s chemikáliami. Aj tak vyzerá práca zamestnancov Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied necelé dva týždne po ničivom požiari. „Rúška nemajú pre vírusy, ale zápach zhoreniny,“ upozorňuje riaditeľ ústavu Juraj Kopáček.
Požiar zachvátil tretie poschodie päťposchodovej budovy plnej drahých prístrojov a vzácnych biologických vzoriek. Príčinu požiaru zatiaľ vyšetrujú, vznikol v časti, kde práve robotníci zatepľovali fasádu.
Pri vstupe do veľkej budovy na okraji areálu akadémie následky požiaru nebadať. Fasáda budovy je z tejto strany už zrekonštruovaná, okná vymenené. Nedávny požiar zadného traktu prezrádza až zápach spáleniny pri vchode, ktorý sa stále nepodarilo celkom vyvetrať.
Požiar zničil najmä laboratóriá oddelenia molekulárnej patogenézy vírusov, ďalšie dve oddelenia poškodil dym. Riaditeľ ústavu hovorí o šťastí v nešťastí. Pre rekonštrukciu sa v miestnostiach nenachádzali drahšie prístroje, pre dovolenky nešiel naplno ani výskum.
„Hoci dym a voda z hasenia sa dostali aj na ďalšie poschodia, zdá sa, že žiadny drahý prístroj poškodený nebol. Momentálne ich technici z firiem čistia a preskúšavajú,“ vraví Kopáček. Vedci, ktorí používajú napríklad drahý konfokálny mikroskop, si musia zvykať iba na nové vodové mapy na strope.
Požiar napriek tomu poškodil desiatky prístrojov a spolu so zničeným zariadením laboratórií sa škody vyšplhajú na desiatky až stovky tisíc eur, väčšina prístrojov nebola poistená. Obavy majú vedci aj o biologické vzorky, ktoré uchovávali a kultivovali roky. Pri hasení požiaru totiž v celej budove odpojili elektrinu a materiál v hlbokochladiacich boxoch sa rozmrazil.
Steny laboratórií museli po požiari zbúrať. FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍĆEK
Najvzácnejšie vzorky začali pracovníci ústavu premiestňovať do mrazničiek v okolitých ústavoch ešte vo štvrtok večer, len niekoľko hodín po evakuácii budovy. „Mnohé z nich boli zamrazené pri mínus 80 stupňoch Celzia a pri premiestňovaní klesla teplota len na mínus štyridsať. Môže sa stať, že niektoré bunky už neoživíme,“ obáva sa Kopáček. Množstvo vzoriek skončilo v spaľovni.
Virológovia napriek tomu veria, že najdôležitejšie časti výskumu sa im zachrániť podarilo. „Výskum bude zrejme ohrozený najmä zdržaním. Teraz máme úplne iné starosti, ako robiť vedu. Potrebujeme dostať budovu z najhoršieho, takže k niekoľkomesačnému sklzu na niektorých projektoch zrejme príde,“ odhaduje Kopáček.
Fámy o kontaminovaní okolia neboli podľa neho podložené. Ústav sa v súčasnosti zaoberá najmä skúmaním vírusov, ktoré prenášajú kliešte či hlodavce, časť vedcov sa zaoberá onkologickým výskumom. „Máme aj laboratórium s vyššou úrovňou biologickej bezpečnosti, to sa však nachádza mimo budovy a funguje v špeciálnom režime,“ dodáva.