V areáli Slovenskej akadémie vied na bratislavskej Patrónke vypukol dnes predpoludním požiar. Vyhorela budova Virologického ústavu.
Pôvodný text sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA.
Vyhorenú časť robotníci dlhodobo rekonštruovali. Požiar zničil najmä stavebný materiál. Najväčším problémom však bolo odpojenie ústavu od elektriny, a teda vypnutie chladiacich boxov s vedeckým materiálom.
„V budove boli napríklad drahé prístroje. Zatiaľ nevieme, v akom sú stave. Bolo tam však množstvo biologického materiálu, nie nebezpečného, ale veľmi drahého," povedal podpredseda SAV Albert Breier.
Išlo napríklad o protilátky či rôzne biologické zbierky. „Niektorí ľudia tam majú v mrazákoch uloženú celoživotnú prácu, veci, ktoré majú hodnotu dva alebo tri milióny eur. Ak sa rozmrazia, tak škody budú nepredstaviteľné," povedal Breier.
Zverince našťastie v hlavnej budove pracovníci ústavu nemajú. „Nehrozí teda, že by mohli uniknúť infikované zvieratá. Nejakými nebezpečnými nákazami teda nikoho neohrozujeme," povedal Breier.
Na oboch zasiahnutých poschodiach sa nachádzajú najmä laboratóriá. Poškodené určite budú aj rôzne chemikálie.
Zachránili softvérovú jednotku
Budova ústavu bola celé popoludnie uzatvorená, vedci do práce nemohli, škody teda nedokázali ani odhadnúť. Hasiči však podľa vedúceho zásahu zachránili jednu zo softvérových jednotiek nevyčísliteľnej hodnoty.
„Snažili sme sa vyriešiť aj situáciu s laboratóriami, v ktorých sa nachádzajú zvieratá," povedal veliteľ zásahu Dušan Timko. V ústave podľa neho bolo okolo dvetisíc kusov laboratórnych zvierat.
Požiar vznikol tesne po desiatej dopoludnia. Polícia neskôr evakuovala aj susednú budovu Botanického ústavu akadémie. Jeho zamestnanci spochybňovali rýchlosť zásahu hasičov. „Dosť dlho to bolo len v jednej miestnosti, hasiči však najskôr prišli len s jedným autom a požiar sa až následne rozrástol na celé dve poschodia," povedal Karol Marhol, botanik vedľajšej budovy Botanického ústavu.
Požiar sa z prvej miestnosti podľa neho rozšíril ďalej asi za dvadsať minút. „V momente keď to už bolo takmer uhasené, prišla polícia a vyhodila nás z vedľajšej budovy," povedal. Dovtedy požiar zamestnanci sledovali z balkóna.
Hasiči kritiku odmietajú
Šéf zásahu hasičov však kritiku odmietol. „Jednotky prišli veľmi rýchlo, nebol to len jeden kus techniky, vieme to dokázať zo záznamového zariadenia," povedal Timko. Zásahové jednotky museli prísť aj zo vzdialenejších staníc a ich dojazdový čas je teda vyšší.
Hasiči museli počas zásahu chladiť ďalšie tlakové fľaše, ktoré boli v budove. Hrozilo, že vybuchnú aj ďalšie.
Prípadné obete, hoci nebolo nahlásené ani zranenie, hasiči popoludní vyvrátiť nevedeli. „Priestor je taký zadymený, že až po celkovom odvetraní zistíme, či sa tam niekto nenachádza. Namerané hodnoty boli nebezpečné pre pohyb bez dýchacích prístrojov," povedal šéf hasičov.
„Prieskum a rovnako aj vedenie akadémie vied potvrdili, že v budove sa nenachádzali nijaké vírusy a biologický materiál nie je nebezpečný," povedal Timko.
FOTO PRE SME - VLADO KURIC