Súčasný petržalský starosta a mestský poslanec Milan Ftáčnik bude kandidovať na primátora Bratislavy. Zajtra to má ohlásiť v termíne o tri minúty 12.00 na Primaciálnom námestí. Podporí ho Smer.
BRATISLAVA. Súčasný petržalský starosta a mestský poslanec Milan Ftáčnik bude kandidovať na primátora Bratislavy. Agentúre SITA to potvrdili dôveryhodné zdroje. Svoju kandidatúru by mal oficiálne potvrdiť v stredu. Ako zatiaľ oficiálne oznámil Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy, Ftáčnik zajtra organizuje brífing s novinármi "venovaný otázkam komunálnych volieb", konať sa bude na nádvorí Primaciálneho paláca o tri minúty 12, teda o 11.57.
Ako oznámil Martin Glváč (na snímke SITA), bratislavský šéf Smeru, strana Smer ho podporí a Ftáčnik bude ich kandidát.
V posledných komunálnych voľbách, kedy sa Ftáčnik stal starostom Petržalky, kandidoval ako nezávislý, len s podporou Smeru. Podľa neoficiálnych zdrojov agentúry SITA však Ftáčnik svojím programom však chce osloviť aj iné politické strany. S podporou Smeru kandidoval pred štyrmi rokmi na petržalského starostu či minulý rok na poslanca Bratislavského samosprávneho kraja.
Milan Ftáčnik je už dlhšie oponentom súčasného bratislavského primátora Andreja Ďurkovského. V minulosti sa napríklad sporili o lesík na Krasovského, Ftáčnik kritizoval aj početné zámeny mestských pozemkov pri hľadaní "stánku" pre svetový hokejový šampionát v roku 2011. Ako poslanec mestského zastupiteľstva či starosta Petržalky kriticky vystupoval na adresu mesta v kauzách Parku kultúry a oddychu, dlho očakávanej električky či vedenia nosného dopravného systému na území Petržalky. Naposledy interpeloval primátora za stiahnutie jeho volebného programu.
Politológ: Pravica je v meste silná
Pavel Haulík, politológ, hovorí, že posledné regionálne voľby ukázali, že podpora ľavice v meste nie je veľká. "Bajan mal v prieskumoch šancu, ale ten náskok robila župa, nie mesto. Z tohto pohľadu to ľavica má v meste ťažké, ale treba mať k dispozícii aktuálne prieskumy," povedal.
"V meste vcelku bezpečne vyhral stredopravý kandidát. Tieto voľby dali signál pre pravicu," povedal.
Podľa neho sa teda na úrovni mesta nezopakuje situácia, ktorá sa stala v mestských častiach pred štyrmi rokmi, že viacerých pravicových starostov v mestských častiach vystriedali kandidáti Smeru. Stalo sa tak v Karlovej Vsi, Ružinove, Rači a v Petržalke. Zaujímavé ale je, že v regionálnych voľbách získal najviac preferenčných hlasov zo všetkých kandidátov vôbec dostal práve Ftáčnik - zakrúžkovalo ho až 6080 ľudí.
Názor Haulíka zdieľa aj politológ Grigorij Mesežnikov. "Ľavica má malé šance, hoci je to solídny kandidát," povedal o Ftáčnikovi. Aj podľa neho význam primátorského kresla je v Bratislave oveľa dôležitejší ako starostovské stoličky a preto sa pravica a ľavica budú snažiť.
"Bude to stranícke hlasovanie," odhaduje decembrové voľby. "Tým viac, že ľavica postavila Ftáčnika, to pravicu bude motivovať. Vygeneruje spoločného silného kandidáta."
Ftáčnik a kto ďalší?
O kandidatúre Ftáčnika sa hovorí už niekoľko mesiacov, otázne je či ho podporí aj Smer, alebo postaví vlastného kandidáta. Starostom Petržalky sa Ftáčnik pred štyrmi rokmi stal s podporou Smeru, kandidoval ale ako nezávislý. Za druhého najhorúcejšieho kandidáta v súvislosti so stranou Smer sa hovorí o europoslankyni Monike Flašíkovej - Beňovej. Tá sa zatiaľ nevyjadrila, v kuloároch sa hovorilo o jej kandidatúre, ale ešte pred aférou Danube Arena.
Ďalšími horúcimi kandidátmi sú údajne aj Lucia Žitňanská (SDKÚ), ktorá napríklad v parlamente presadila novelu zákona o majetku obcí, vďaka ktorej sú pri predajoch a prenájmoch povinné transparentné súťaže. Žitňanská ale svoju kandidatúru ešte oficiálne nepotvrdila, pre SME povedala, že prioritou sú teraz pre ňu parlamentné voľby.
Spomína sa aj meno Daniela Lipšica či Jána Figeľa (obaja z KDH), keďže súčasný primátor Andrej Ďurkovský už je na kandidátke KDH do parlamentných volieb. A keďže kresťanskí demokrati prijali zásadu jeden človek, jeden mandát, byť poslancom aj primátorom nebude môcť byť súčasne. Ak ho zvolia, čo je v prípade jeho kandidatúry možné, keďže pôjde zo zvoliteľného 13 miesta. V posledných parlamentných voľbách KDH získalo 14 mandátov.
Ďurkovský sa zatiaľ k svojej ďalšej možnej kandidatúre na primátora nevyjadril, pre TASR len povedal, že je to otázka, ktorú bude riešiť po parlamentných voľbách v júni. To isté dnes pre SME povedala aj jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová. "V tejto chvíli je to predčasné," povedala.
OK - v Bratislave
Ďalšia zo strán, ktorá zrejme postaví svojho kandidáta na komunálnej úrovni budú Občianski kandidáti. Ako povedal predseda poslaneckého klubu na meste Valentín Mikuš, do parlamentných volieb idú pod hlavičkou Únie - Strany pre Slovensko. V tej sa zlúčili okrem OK aj Strana Zelených či Slobodné fórum.
"O komunálnych voľbách ešte reč nebola," povedal. Do decembra, respektíve do termínu ohlásenia kandidátok ale svojich ľudí buď "postavia alebo budú kandidovať".
V strane pôsobí aj Milan Cílek (viceprimátor), ten sa vyjadril, že zatiaľ sa ku kandidátke vyjadriť nevedia, pre neho je ale komunálna úroveň veľmi dôležitá". Jeho kandidatúra by potvrdila kuloárne informácie, podľa ktorých jeden z viceprimátorov by mohol kandidovať. Druhým viceprimátorom je Tomáš Korček (tiež OK), ktorý sa už v minulosti vyjadril, že "na primátora kandidovať neplánuje".
Tretím viceprimátorom je Anna Dyttertová, o tej sa to ale nepredpokladá, v médiách sa veľmi často neprezentuje.
Ako povedal šéf Dopravného podniku a trojnásobný poslanec na úrovni mestskej časti, mesta i župy Branislav Zahradník, on o kandidatúre neuvažuje a kandidovať na primátora nebude. Zahradník je tiež jednou zo známych tvárí tejto strany.
O kom sa hovorí, že bude kandidovať na prvého občana mesta? Čítajte tu.
Pozrite si video o vvsvetleniach mediálnej prestrelky medzi súčasným primátorom A. Ďurkovským a kandidátom na primátora M. Ftáčnikom:
(sita, dot, lut)