SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

O post primátora Bratislavy sa môžu pobiť aj Ftáčnik a Žitňanská

Súčasný primátor si zrejme bude musieť vybrať - či chce byť poslancom parlamentu alebo primátorom. Oboje za KDH robiť nemôže. Začína sa hovoriť o jeho možných nástupcoch.

Súčasný primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský oznámil, že mieri do Národnej rady. Jeho kandidatúru za KDH v júnových parlamentných voľbách kritizujú občianski aktivisti.Súčasný primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský oznámil, že mieri do Národnej rady. Jeho kandidatúru za KDH v júnových parlamentných voľbách kritizujú občianski aktivisti. (Zdroj: SITA)

Súčasný primátor Bratislavy si zrejme bude musieť vybrať - či chce byť poslancom parlamentu alebo opäť primátorom. Oboje za KDH robiť nemôže. Začína sa hovoriť o jeho možných nástupcoch.

BRATISLAVA. Kto bude ďalším primátorom hlavného mesta? Po minulom týždni je v tejto otázke o niečo jasnejšie - KDH totiž vybralo súčasného primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského ako lídra KDH v kraji do letných parlamentných volieb. Keďže kresťanskí demokrati prijali zásadu jeden človek, jeden mandát, byť poslancom aj primátorom nebude môcť byť súčasne.

Komunálne voľby budú koncom novembra. Kto bude kandidovať, sa ešte naisto nevie, pri niektorých menách sa však ich kandidatúra často spomína v kuloároch.

Zadné dvierka?

Ďurkovský by na kandidátke KDH do parlamentu mal byť na zvoliteľnej pozícii - na 9. až 16. mieste. V posledných voľbách KDH získalo 14 mandátov.

Predseda krajskej rady KDH Dušan Pekár povedal, že pozícia na kandidátke by mala byť jasná 30. januára. Dodal, že Ďurkovský bude lídrom v Bratislavskom kraji. Do parlamentu sa s ním teda ráta - inak by ho nemenovali lídrom. Zvyšných šesť mesiacov, kým budú komunálne voľby, by podľa Pekára primátorom ešte mohol zostať.

Ďurkovský zatiaľ nepotvrdil, či plánuje kandidovať za primátora - po tretíkrát. Pekár povedal, že ak by Ďurkovský znova kandidoval na primátora po tom, ako by sa stal poslancom parlamentu, a vyhral by, až následne by sa musel jednej z funkcií vzdať.

Politológ Grigorij Mesežnikov vidí v rozhodnutí KDH to, že Ďurkovský počíta s pokračovaním politickej kariéry, ale na inom poste. Zásadu KDH o jednej funkcii na osobu víta. „Horšie by bolo, keby sa Ďurkovský znova pokúšal kandidovať na primátora," povedal Mesežnikov. Podľa neho by v takom prípade nemohol vykonávať obe funkcie efektívne.

Ďurkovského kandidatúru do parlamentu kritizujú občianski aktivisti. „Nemôžeme súhlasiť s tým, že svoju doterajšiu prax - nehospodárne nakladanie s verejným majetkom, netransparentné konania a ignorovanie verejnej mienky - chce preniesť na celoštátnu úroveň," povedala aktivistka Katarína Šimončičová.

Ftáčnik nevylúčil, že zvažuje

Najhorúcejším menom na primátora po Ďurkovskom je v kuloároch starosta Petržalky Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). V najväčšej mestskej časti so stotisíc obyvateľmi má veľkú podporu, to sa ukázalo aj v posledných župných voľbách. Spomedzi kandidátov na poslancov dostal vôbec najviac preferenčných hlasov, zakrúžkovalo ho 6080 ľudí.

„Zatiaľ sa nebudeme k tejto otázke definitívne vyjadrovať," povedal Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy. Ftáčnik nateraz nevylučuje, že bude zvažovať kandidatúru v komunálnych voľbách - či znova ako starosta alebo aj ako primátor, nespresnil. Definitívne rozhodnutie o účasti vo voľbách chce spojiť s odpočtom plnenia jeho volebných priorít z roku 2006.

Viaceré pravicové strany sa zrejme dohodnú na spoločnom kanidátovi. Hovorí sa o Lucii Žitňanskej, krajskej predsedníčke Regionálneho zväzu SDKÚ. Sama to nechcela komentovať. „Do 12. júna sú pre SDKÚ aj pre mňa osobne prioritou parlamentné voľby."

Bajan: Nikdy nehovor nikdy

Ako ďalšieho kandidáta na primátora niektorí označili Tomáša Korčeka, námestníka primátora a krajského aj novomestského poslanca za Občiansky klub. Príčinou bolo najmä zviditeľňovanie a námestníkova aktivita pri riešení niektorých káuz. Korčekova odpoveď však bola jednoznačná. „Na primátora kandidovať neplánujem."

Po neúspechu bývalého župana Vladimíra Bajana vo vlaňajších župných voľbách vznikli otázky o jeho ďalšom pôsobení. Tesne po prehratých voľbách hovoril, že ponúk má viac. Aké to sú, však nepovedal. V piatok Bajan reagoval, že v tomto čase o kandidovaní neuvažuje. „Nikdy nehovor nikdy, no určite to nie je aktuálne," dodal.

Občianski kandidáti, strana hovorcu dopravného podniku Petra Kaveckého, ktorá vznikla vlani pred župnými voľbami, by takisto chcela postaviť kandidáta na primátora. Akého, ešte nekonkretizovala. „Máme vytypovaných viacero osobností," vraví Kavecký.

Strana chce v najbližších voľbách aj naďalej podporovať nezávislých kandidátov. „Sme presvedčení, že komunálna politika by mala byť o záujmoch občanov a nie politických strán,"povedal Kavecký.

V župných voľbách Občianski kandidáti neuspeli. Zvolený bol len jeden ich poslanec,Branislav Zahradník, ktorý však zároveň neúspešne kandidoval na župana.

O kom sa hovorí
 • Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) - starosta Petržalky
 • Lucia Žitňanská - predsedníčka Regionálneho zväzu SDKÚ
 • Andrej Ďurkovský (KDH) súčasný primátor alebo Daniel Lipšic (KDH), poslanec NRSR
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 580
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 849
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 925
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 834
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 280
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 246
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 045
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 692
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 588
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu