BRATISLAVA. „Vysypanie pár kamienkov” v starom koryte Dunaja, ako maďarský projekt prehradenia nazval minister životného prostredia, by mohlo zhoršiť zvládanie takej veľkej vody, akú na Dunaji vidíme v týchto dňoch.
Maďarský projekt Insula Magna, sústava štyroch prehradení starého koryta veľrieky, nemá u odborníkov na Slovensku podporu.
Minister Tomáš Taraba (nom. SNS) ho aj napriek tomu obhajuje. Expertnú skupinu Dunaj, ktorá sa projektu v jeho rezorte venovala, podľa jej členov odrezal od informácií.
Projekt, ktorý je maďarským zámerom, je na stole už desať rokov a má byť vyrovnaním za nedostavané vodné dielo Nagymaros. Jeho realizácia by mala byť súčasťou riešenia dlhoročného sporu medzi Slovenskom a Maďarskom o stavbu vodného diela v Gabčíkove.
V článku sa dočítate:
- prečo sú nánosy, ktoré vytvárajú prehradenia, pri povodniach nebezpečné,
- čo hrozí Čunovu a Bratislave, ak by projekt zrealizovali,
- aké druhy rýb prehradením stratíme.
Odborníci však upozorňujú na to, že prehradenie starého koryta by mohlo byť pre Slovensko pri povodniach, aké zažíva Bratislava aj v týchto dňoch, problémom navyše.
„Čokoľvek, čo vložíte do koryta, vytvára vzdutie a zároveň prekážku plynulému odtoku vody, pričom staré koryto je už teraz veľmi exponovaným a závisí od neho, či bude protipovodňová ochrana úspešná, alebo nie,” hovorí bývalý šéf Slovenského vodohospodárskeho podniku Ladislav Glinda.
Okamžité prerušenie rokovaní o projekte a zapojenie expertov do diskusie požaduje odborná verejnosť v otvorenej výzve, ktorú podpísali aj signatári z Rakúska, Švajčiarska a Francúzska.
Upozorňujú, že realizácia projektu ohrozí záujmy Slovenska aj Maďarska - dotkne sa vodného hospodárstva, životného prostredia, vodnej dopravy aj športovej a rekreačnej plavby. Navrhované riešenie označili za "nevhodné a mimoriadne škodlivé".