Zábery z dronu na rozvodnenú rieku Dunaj po jej kulminácii v Bratislave . Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Povodňová situácia v Bratislave sa po piatich dňoch upokojuje. Vyhlásil to hovorca magistrátu Peter Bubla.
„Dunaj v noci kulminoval na výške okolo 970 centimetrov a hladina pomaly klesá, to isté platí aj pre rieku Morava. Protipovodňové hrádze pri Dunaji dimenzované na 1013 centimetrov nápor vody vydržali," uviedol s tým, že podľa prognóz a predpovedí počasia už voda nebude stúpať a nemala by spôsobiť nové škody.

Hladina Dunaja stúpne na juhu
Dunaj kulminoval oproti skorším odhadom na vyššej úrovni. Neprekonal ale svoje doterajšie maximum z roku 2013, keď v slovenskej metropole vystúpil na viac ako desať metrov. Aj vtedy mesto chránili mobilné protipovodňové bariéry, ktoré vodohospodári postavili tiež v uplynulých dňoch.
Ešte začiatkom minulého týždňa hladina Dunaja v Bratislave dosahovala výšku okolo troch metrov.
Podľa meteorológov začne hladina Dunaja klesať popoludní, minister životného prostredia Tomáš Taraba však upozorňuje, že bude klesať pomaly. V utorok dopoludnia sa hladina pohybovala od 9,6 do 9,7 metra.
Podľa meteorológov bude Dunaj ešte ďalej stúpať na južnom Slovensku.
Na západnom Slovensku už nestúpala ani hladina rieky Morava. Na meracej stanici Moravský Svätý Ján v noci na utorok dosiahla 5,82 metra, pred týždňom to bolo len 80 centimetrov.
Začínajú čistiť mesto
Škody, ktoré spôsobilo počasie v hlavnom meste, sú podľa hovorcu magistrátu Petra Bublu veľké.
„Čakáme na rozhodnutie o odstránení zábran medzi Devínskou Novou Vsou a Devínom, aby aj táto mestská časť mohla byť obsluhovaná MHD. Veríme, že v krátkom čase sa aj všetci evakuovaní budú môcť vrátiť do svojich domovov," poznamenal.
Situáciu v blízkosti Dunaja a Moravy naďalej monitorujú, všetky dostupné zdroje komunálneho podniku a bezpečnostných zložiek sú k dispozícii najmä na odstraňovanie škôd.
„Obyvatelia Bratislavy si už mohli všimnúť, že k popadaným stromom sa naši terénni pracovníci už vracajú, orezávajú ich a postupne odstraňujú. Cieľom je čo najskôr vyčistiť mesto od konárov, nánosov blata, kameňov a uvoľniť ulice pre nevyhnutné opravy mestského, ale aj osobného majetku Bratislavčanov," skonštatoval hovorca s tým, že do normálu sa vracia aj MHD.
„Nové obmedzenia dopravy by už nemali pribúdať, s výnimkou odstraňovania protipovodňových hrádzí a bariér, keď nám to povodňová situácia dovolí," doplnil.
Škody budú v miliónoch
Magistrát postupne začína vyčísľovať spôsobené škody, ktoré podľa Bublu už teraz dosahujú milióny eur. Okrem popadaných stromov a zničeného mobiliáru potrebujú preveriť aj statiku zasiahnutých mostov a lávok, ako aj zosumarizovať všetky poškodené a podmyté cesty a chodníky.
„Obávame sa, že veľké škody sa objavia hlavne v bratislavskom lesoparku, keďže pohyb v ňom bol počas uplynulých dní obmedzený a spád vody veľký," spresnil Bubla. Ako dodal, bezpečný pohyb v lesoparku nie je ani dnes, keďže mnohé stromy majú značne podmáčané korene a môžu padať aj bez náporov vetra.
„Ceníme si verejný prísľub predsedu vlády finančne prispieť postihnutým samosprávam a našou prioritou v tomto prípade bude sanácia nestabilného svahu na Devínskej ceste," skonštatoval magistrát s tým, že zosuvy pôdy sa tu opakujú pri každej povodňovej situácii a táto prakticky jediná spojnica Devína s mestom musí aj pri takýchto situáciách zostať priechodná.
K prioritám mesta bude patriť aj bratislavská ZOO či spomínaný lesopark.

Situácia v Devínskej Novej Vsi je stále vážna
Práve v Devínskej Novej Vsi je situácia stále najvážnejšia. Podľa starostu Dáriusa Krajčíra je síce aktuálny stav stabilnejší, ale o zlepšení sa hovoriť nedá.
Pre autá zostáva uzatvorená Devínska cesta, na vozovke je stále príliš vysoká hladina vody. "Príslušníci Policajného zboru zmerali hladinu vody na vozovke pri Sihoti a táto dosahuje 35 centimetrov," vysvetľuje samospráva na sociálnej sieti.
Prevoz ľudí z Devína do Devínskej Novej Vsi zabezpečuje vojenský transport. Vedúca mediálneho oddelenia Devínskej Novej Vsi Martina Legáth vysvetlila, že linka 29 premáva po zastávku Pri Sandbergu (Na hriadkach), kde je potrebné prejsť na parkovisko pod Sandbergom a prestúpiť na transportér, ktorý dopraví ľudí do centra Devína - ku kostolu.
"Rovnako tak bude fungovať aj doprava z Devína - pri kostole bude čakať transportér, ktorý zabezpečí dopravu na hranicu hrádze pred Devínskou Novou Vsou, kde bude potrebné prestúpiť na spoj MHD," dodáva Legáth.
Prevoz ľudí z Devína do Devínskej Novej Vsi zabezpečuje vojenský transport. Autor: TASR
"V mestskej časti prečerpávame všetky miesta, kde by mohla voda spôsobiť škody a zaplaviť ďalšie pivnice a domy. Robíme všetko pre to, aby nezaplavilo miesta, ktoré zaplaviť nemusí, kým vodu odčerpáme," hovorí starosta Krajčír.
Na hradení, ktoré je smerom na Devínske jazero, je sedem mobilných profesionálnych prečerpávacích staníc.
Na ulicu Na hriadkach boli privolané ďalšie sily a prostriedky, odčerpávajú tam vodu, ktorá zaliala aj vodovodné šachty Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Tie sú uzatvorené, takže obyvatelia sa podľa starostu nemusia báť o kvalitu pitnej vody.
Šéf miestnej samosprávy zároveň žiada obyvateľov, aby sa naďalej vyhýbali zaplaveným miestam, miestam, kde sú vykonávané zásahy, i tým, ktoré sú kontrolované a riadené políciou. Je to podľa neho nevyhnutné pre ich bezpečnosť a pre to, aby všetky záchranné zložky, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní škôd, mohli vykonávať svoju prácu.
Upozorňuje ich tiež na to, aby nevstupovali k blízkosti riek či do riek, prípadne aby na vstup do vody nevyužívali športové náčinie. Apeluje taktiež na opatrnosť a ohľaduplnosť.
Meteorológovia už zrážky neočakávajú
Výdatné zrážky, ktoré od štvrtku do pondelka čelila hlavne západná časť Slovenska, cez víkend spôsobili v krajine lokálne záplavy. Skomplikovali tiež situáciu v západnej časti Bratislavy pri riekach Dunaj a Morava.
Slovenskí meteorológovia na utorok a najbližšie dni už nečakajú pokračovanie zrážkovej vlny, teplota v krajine bude stúpať.