BRATISLAVA. Bratislava má na svojom území 580 hektárov nevyužívaných a opustených priestorov. Jedným z nich je aj šesťhektárový areál Palmy, niekdajšej fabriky na výrobu rastlinných olejov a tukov. Developer Corwin už má projekt na premenu tohto opusteného územia na novú štvrť kombinujúcu zachované industriálne budovy s novými obytnými a kancelárskymi budovami a veľkorysými verejnými priestormi.
„Veľmi radi by sme sa dostali do situácie, aby sme boli považovaní za vzorový projekt brownfieldu,“ hovorí CEO spoločnosti Corwin Marián Hlavačka.
Na vybudovanie novej štvrte potrebujú zmenu územného plánu. Zatiaľ si pre vypracovanie urbanistickej vízie celého projektu premeny tohto areálu na Račianskej ulici prizvali odborníkov z dánskeho ateliéru Gehl Architects.
Nová Palma by mala svojou štruktúrou pripomínať zástavbu historického centra a mala by spĺňať kritériá takzvaného 15-minútového mesta. V takomto meste majú obyvatelia dostupné občiansku vybavenosť, dopravné napojenie a ďalšie nevyhnutné funkcie zabezpečujúce každodenné potreby v okruhu do 15 minút pešou chôdzou alebo na bicykli.
Ide o princíp rozvoja sídiel bežný v zahraničí, ktorý si nachádza zástancov aj v Bratislave. Napríklad nová štvrť Nesto, ktorá má vyrásť v Petržalke pri rakúskej hranici, má byť postavená na 20-minútovom princípe.
Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky
David Sim, škótsky architekt a kreatívny riaditeľ ateliéru Gehl Architects, ktorý osobne prišiel predstaviť projekt do Bratislavy, pripomína, že napriek tomu, že sa ľudia v Starom Meste cítia príjemne, dnes by ho už nebolo možné postaviť. A to z dôvodu platných svetlotechnických či dopravných noriem, viacerých ešte z obdobia socializmu. V Palme sa však jeho podobe snažili do značnej miery priblížiť.
„Na Račiansku ulicu chceme priniesť nové centrum s kultúrou toho starého,“ priblížil počas obhliadky areálu Sim, ktorý sa podieľal na vzniku urbanistickej vízie celého projektu.
Priznáva, že ešte nikdy nepracoval s brownfieldom, ktorý by bol lepšie napojený na verejnú dopravu, než je Palma. Nielenže sa nachádza blízko električkovej trate, ale aj dvoch vlakových staníc.
„Vďaka tomu a faktu, že pôjde o 15-minútové mesto so službami dostupnými v pešej vzdialenosti, nebudú musieť jeho užívatelia potrebovať auto každý deň,“ hovorí architekt.
Žiadne vežiaky, už sú nemoderné
Základným stavebným prvkom novej štvrte budú bloky maximálne 5- až 7-podlažných budov zasadené vo verejných priestoroch. David Sim je sám proti stavbe výškových budov, ktoré boli podľa neho moderné pred desiatkami rokov.
„Obyvatelia z vyšších poschodí sú odstrihnutí od života vonku. A podľa jednej štúdie deti, ktoré žijú nad piatym poschodím, majú oveľa menej priateľov ako deti, ktoré bývajú na nižších poschodiach. Je pre nich ťažšie vyjsť von a hrať sa s ostatnými,“ hovorí.
Navyše, výšku nových budov v areáli prispôsobili silu, ktoré plánujú zachovať, tak aby medzi novými budovami nezanikalo, naopak aby ostalo výraznou dominantou areálu.

Silo je len jednou z pôvodných budov, ktoré chcú v areáli zachovať. Okrem neho zachovajú starý mlyn, lisovňu a zámočnícku dielňu. Tieto objekty sú niečím signifikantné a zároveň sú v takom stave, že ich dokážu obnoviť a tak dodajú miestu svojský charakter. V lisovni sa počíta s tržnicou, parter zámočníckej dielne by mal obsahovať gastroprevádzku, možno aj s remeselným pivovarom. V starom mlyne by mohlo vzniknúť menšie kino.
„V sile by sme radi videli kultúru a umenie, a to v mierke, ktorá by svojím významom presahovala hranice Slovenska,“ naznačuje projektový manažér Corwinu Filip Gulan.
Centrom novej štvrte bude veľké námestie pri sile, ktoré sa svojou rozlohou bude rovnať Hlavnému námestiu v Starom Meste.