Bedřich Homola bol veliteľom VII. armádneho zboru v Banskej Bystrici a názov Homolov puč pre vojenskú intervenciu v noci z 9. na 10. marca 1939 sa mu pripisuje viacmenej neprávom.
Ako divízny generál síce podpísal vyhlášku o mimoriadnom stave, ale tragický vojensko-policajný zásah sa uskutočnil na podnet generála Aloisa Eliáša (neskoršieho protektorátneho predsedu vlády) a na priamy príkaz česko-slovenského prezidenta Emila Háchu.

Odvolaná bola vláda Slovenskej krajiny i s jej predsedom Jozefom Tisom a internovaných bolo asi 250 osôb. Na Slovensku bol v rámci stanného práva po 19. hodine zákaz vychádzania.
Vojsko zároveň obsadilo strategické body a inštitúcie. Postup armády vyvolal demonštrácie a pri vzájomných konfrontáciách tiekla krv.
Hácha vymenoval za predsedu slovenskej autonómnej vlády Jozefa Siváka z umierneného krídla HSĽS. V tom čas bol však Sivák v Ríme na inaugurácii pápeža Pia XII. a odmietol funkciu prevziať. Po odmietnutí bol za predsedu slovenskej autonómnej vlády 11. marca vymenovaný Karol Sidor. V tom čase bol poslancom pražského Národného zhromaždenia a ministrom bez kresla v čs. vláde.
Ako predseda autonómnej vlády aj napriek veľkému nemeckému nátlaku odmietol vyhlásiť samostatný slovenský štát. Za to ho Nemci neskôr zo slovenského politického života odstránili a až do konca vojny bol veľvyslancom vo Vatikáne.

Vo svojich memoároch píše: "Cestou po budove volal ma k telefónu dr. Ďurčanský, ktorý mi oznamoval, že vojsko na Krížnej ul. použilo zbraň, strelilo do zástupu, ktorý chcel z vojenského väzenia vyslobodiť dr. Tuku a Šaňa Macha. Je vraj jeden mŕtvy a niekoľko ťažko ranených.
Prítomný divízny generál hneď mi poprel túto správu ako nepravdivú. Vojsko vraj dostalo príkaz strieľať do vzduchu, ale nie do ľudí.
Zostal som s divíznym generálom Vojtom sám. Pýtal som sa ho, kto nariadil tieto vojenské opatrenia?
Odpovedal mi, že bol včera alebo zavčerom v Prahe a tam dostal ústne inštrukcie od ministra národnej obrany Syrového. Koná podľa týchto inštrukcií. Pýtal som sa ho ďalej, kto a kde je zavretý? Odpovedal, že mi to nemôže povedať.“

Pravda bola, že v Bratislave bol postrelený gardista Anton Kopal a o niekoľko hodín v štátnej nemocnici skonal. V tom istom čase v Berlíne na stretnutí najvyšších nacistických predstaviteľov – Adolfa Hitlera s Joachimom von Ribbentropom, Josephom Goebelsom a maršalom Wilhelmom Keitlom padlo rozhodnutie o obsadení českých krajín o päť dní – 15. marca.
Puč nepriniesol ani jednej zo súperiacich strán žiadny pozitívny efekt. Dôsledkom však bolo vyostrenie vzťahov medzi centristickými silami pražskej vlády a slovenskými radikálmi a v konečnom dôsledku to pomohlo Hitlerovi z mapy Európy definitívne odstrániť aj zvyšok Československa a na jeho troskách vytvorenie Protektorátu Čechy a Morava a Slovenskej republiky.
Vladimír Tomčík, združenie Devínska brána