SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

MY s VAMI v Bratislave: Je hlavné mesto smart city?

Diskusné stretnutie zo série Smart cities sa tentoraz uskutočnilo v Bratislave.

Diskusia v Bratislave.Diskusia v Bratislave. (Zdroj: Peter Briška)

Spoločnosť Pettipress a.s. pripravila diskusné stretnutie zo série Smart Cities v Bratislave. Pozvaní hostia tentoraz diskutovali v hoteli Arcadia. Diskusiu sme vám priniesli prostredníctvom spravodajstva minúta po minúte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Témy diskusného fóra

 • Smart agenda v Bratislave
 • Mobilita a integrovaná doprava v regióne
 • Možnosti pre rozvoj smart technológií
 • Prípadové štúdie využitia IoT pre mestá a obce

Diskusia minútu po minúte

11:41 Moderátorka ďakuje hosťom a ukončuje diskusiu. Končí sa aj online prenos, ďakujeme, že ste nás sledovali.

11:39 Otázka na pani Gregorovú - je možné objednať sa v rámci aplikácie VŠZP k špecialistovi? "Zatiaľ nie, ale pracujeme na tom. Našou ambíciou je, aby k špecialistovi objednal pacienta už rovno všeobecný lekár, je však potrebné dotiahnuť prepojenie všetkých systémov," povedala.

11:34 Otázka z publika smeruje k vplyvu senzorov na ľudí. Odpovedá Zábovský: "Riešime dopady elektromagnetického smogu na jednoduchšie organizmy i na človeka. Či a ako vplývajú na jeho pozornosť, aby človeka nepoškodzoval a podobne," povedal. Vplyv senzorov je menší ako smartfónov, diaľkový ovládač auta funguje na podobnom princípe a ľudia ho neriešia.

11:30 Dáma z publika sa pýta, či je tu ambícia vyvinúť aplikáciu, ktorá by umožnila krátkodobo prenajímať jej parkovacie miesto, podobne ako iná služba umožňuje obchodovať s voľnou izbou alebo bytom. Diskutujúci tento nápad ocenili, odporučili jej, aby sa tomu začala venovať, ak má firmu.

11:28 Pre Petra Blaasa je top riešenie aplikácia na meranie spotreby vody. Tiež vyzdvihol smart security riešenia. Jaššo tvrdí, že netreba byť otrokom smartfónu, aj keď ľudia si už bez neho nevedia predstaviť fungovať. "Najviac využívam Waze a Google. Treba na takýchto systémoch aj stavať. Je to skôr o tej vizualizácii a potom to dostať do tých najviac využívaných systémov, aby si to ľudia aj našli a mohli používať," povedal.

11:23 Komínek hovorí príbeh o smart krave. "Na Slovensku je 500-tisíc kusov dobytka. Vyhodnocuje chovanie tej kravy, jej zdravotný stav a podobne. V mobile mám dopravné veci, určite je to aplikácia Waze, ktorá ma zachránila," povedal.

11:20 Podľa Zábovkého smart aplikácie smerujú k minimalizácii prepravného času v doprave. "Pre mňa je prínos v oblasti bezpečnosti, či už osobnej alebo zdravotnej. Používam aplikáciu, ktorá mi sleduje syna alebo aplikáciu, ktorá mi sleduje kosačku," povedal.

11:18 Ktoré smart riešenia považujete za najviac prospešné? Odpovedá Katarína Gregorová, ktorá si podľa vlastných slov nevie už predstaviť život bez mobilného telefónu, ktorý kombinuje množstvo prospešných funkcií. Juraj Oravec najviac využíva aplikácie o doprave, keďže v tejto oblasti nielen pracuje, ale aj rád cestuje.

11:15 Otázka od divákov online prenosu smeruje k zatraktívneniu vlakov a autobusov prostredníctvom aplikácie. Oravec hovorí, že určite áno a že pripravujú aplikáciu. Peter Blaas spomína aplikáciu, ktorá kombinuje zábavu ako filmy, objednávanie drobných služieb od stewarda a informácií o ceste do jedného systému. "Spohodlní to cestu a prinesie iný typ zážtku, ktorý v osobnej doprave nie je možný. V zahraničí je o to veľký záujem," povedal.

11:13 Moderátorka otvára tému vizuálneho smogu a tiež dopravy oslovuje Michala Zábovského. "Paradoxom je, že nás neoslovujú len samosprávy na Slovensku, ale máme spoluprácu napríklad aj s Čínou, kde sa rieši oblasť incidentov, ktoré sa skoro stanú. Dobrú spoluprácu máme aj s Fínskom," hovorí Zábovský.

"Uvedomiť si treba, že projekty smart cities sú veľmi závislé od miestnych špecifík a prakticky sú neprenosné. Vieme sa inšpirovať čo zlepšovať, ale ako to zlepšovať, je už otázka priamo na danú oblasť," vysvetlil Zábovský.

11:11 Od 10. júna vstúpi do platnosti zmena cestovného poriadku, prinesie novú ponuku prímestskej dopravy pre Bratislavu. Na stanicu Bratislava Nové mesto bude chodiť 56 vlakov, ktoré budú smerovať do Petržalky, do Senca a do Trnavy. "Dnes využívame iba 60 percent železničnej siete, pri zavedení týchto vlakov budeme využívať už 90 percent koľají," povedal Oravec.

11:09 Oravec hovorí o konkrétnych ponukách pre región Bratislavy. "Od marca chodia vlaky medzi Bratislavou a Žilinou v hodinových intervaloch. Dĺžka cesty začína od hodiny päťdesiat a pri vzdialenosti 200 kilometrov to už začína byť rýchlejšie ako autom," hovorí.

11:07 Moderátorka sa pýta, aké z týchto riešení sa uviedli aj do praxe. Zábovský hovorí o generele dopravy mesta Žilina či skenovaní infraštruktúry z lietadiel.

11:05 Aktivity Žilinskej univerzity smerujú aj k vývoju senzorov a vlastných smart riešení. "Campus máme osadený naozaj smart technológiami, máme adaptívne dopravné značenie, riešime znečistenie ovzdušia, máme snímače dopravy, parkovacie senzory, riešime vizuálny smog, inteligentné textílie a podobne," hovorí Zábovský.

11:02 Zábovský hovorí o dôležitosti investícií do infraštruktúry. Nemá pritom na mysli iba investície do ciest a koľajníc, ale tiež do ekológie, bezpečnosti a podobne. "Boli sme historicky zvyknutí na furmanský spôsob. S cestujúcim ale už nesmieme narábať ako s vrecom piesku, že ho vyložím a idem preč, ale musím mu dať informáciu o ďalších službách. Napríklad spojenie s taxislužbami, grafikonmi a podobne," povedal.

11:00 Moderátorka sa pýta, aká je podpora kraja, aby sa cestujúci presunuli do vlakov. Oravec hovorí, že kraj podporuje prímestskú dopravu, mesto mestskú a štát železničnú. "V regióne existuje bratislavský integrovaný dopravný systém. Podpora kraja spočíva v tom, že spolupracuje na koordinovanom riešení dopravy v regióne. Pripravili sme nejaké smart riešenie železničnej dopravy, od 1.7. by mal k tomu kraj prispôsobiť aj prímestské autobusy," povedal Oravec.

10:58 Do debaty sa zapojil Michal Zábovský z Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline. Hovorí, že smart cities nie sú mestá, ale celé regióny. "Z toho vychádzajú aj potreby. Naozaj to treba posudzovať v širších súvislostiach. Žilina a Krakow je 150 kilometrov. Vlakom je pre mňa nedostupná, lebo to trvá veľmi dlho. Dôvodom je vyťaženosť trate nákladnou dopravou," hovorí Zábovský

10:55 Diskusia sa presunula na tému doprava, slova sa ujal Juraj Oravec. Hovorí o rozložení dopravy medzi hromadnú a indviduálnu. Za posledné roky sa výrazne preskupila v prospech individuálnej dopravy (asi 30:70), rovnako sa neustále zvyšuje počet automobilov a znižuje počet pasažierov v jednotlivých autách.

"Verejnú dopravu zanedbávame, robí len nevyhnutné výkony. Zároveň sa vďaka hospodárskemu vývoju zvýšila dostupnosť osobných automobilov pre ľudí. Situácia je vyhrotená, Bratislava je už tak prepchatá automobilmi, že 15-20 minút hľadáte miesto na parkovanie," povedal Oravec.

10:54 Otázka z publika: "Ako lekári vnímajú preukaz poistenca v mobile?" Gregorová odpovedá, že to nie je novinka, ale zavedený je od októbra roku 2017. Zatiaľ nemali prípad, že by ho lekári neakceptovali.

10:52 Moderátorka sa pýta, či sa používaním aplikácie dá aj ušetriť. Gregorová hovorí, že v aplikácii sa zobrazujú lacnejšie náhrady za lieky, takzvané generiká. "Užívateľ priamo vidí, koľko môže ušetriť," vysvetlila.

10:50 V aplikácii sa dá filtrovať aj umiestnenie zdravotníckych ambulancií, špecialistov, lekární či výdajní zdravotníckych potrieb. "Klient tiež vidí všetky výkony, ktoré lekári vykonali i sumu, ktorú VŠZP za to zaplatila. Rodičia majú tiež prehľad o výkonoch na ich deťoch," hovorí Gregorová.

10:48 Aplikácia má podľa Gregorovej klientov aj vzdelávať. "Od minulého týždňa majú klienti prehľad v mobile o všetkých elektronických receptov na lieky. Teda na výber lieku už nebude potrebný papierový recept. Ak ho lekár vypíše v tomto systéme, do lekárne stačí prísť s mobilom," vysvetľuje Gregorová. Pripojených je zatiaľ asi 94% ambulancií a približne 90% lekární. Výhodou je, že recept môžete preposlať inému členovi rodiny, aby ho vybral.

10:46 Aplikácia obsahuje viacero funkcií, tie najdôležitejšie sú: preukaz poistenca v mobile, na aký typ zdravotnej starostlivosti má nárok, informácie o preventívnych prehliadkach a o ich obsahu. "Zo zákona je definované, čo má preventívna prehliadka obsahovať a klient si vie overiť, či dostane kompletnú starostlivosť. Vie to následne aj reklamovať," hovorí Gregorová.

10:45 Moderátorka otvára druhý diskusný blok, priestor dostala Katarína Gregorová, ktorá predstaví mobilnú aplikáciu Všeobecnej zdravotnej poisťovne. K dnešnému dňu si ju stiahlo viac ako 43-tisíc užívateľov.

10:43 Diskutujúci sa zhodli, že záujem o smart technnológie je aj zo strany malých obcí, starostovia i poslanci ich vnímajú väčšinou pozitívne.

10:35 Priestor dostali otázky divákov online prenosu. Ján z Bratislavy sa pýta na spoluprácu priamo s hlavným mestom. "Osadili sme v mestskej časti Záhorská Bystrica odpadové senzory. Monitorovali sme, ako často sa tam nádoby vysýpajú. Je to trend, ktorým idú viaceré mestá na Slovensku. V Bratislave fungujeme tak, hlavne v podzemných kontajneroch sú nastavené senzory," odpovedá Jaššo. Blaas dodáva, že oni nedávno postavili sieť v Bratislave, ďalšie projekty zatiaľ nemajú.

10:33 Spoluprácu so samosprávami si chváli aj Jaššo, za posledné obdobie prišlo podľa neho k obrovskému progresu. "Netreba o technológiách dva-tri roky rozprávať, ale uvedieme ich do praxe a hneď vidíme výsledky. Máme výborné skúsenosti s Hlohovcom a Trnavou, kde pracovali na zlepšení odpadu. Máme spätnú väzbu od ľudí, že sa im to páči," povedal.

10:30 Moderátorka sa pýta na dotačný program spoločnosti Antik Telecom, odpovedá Peter Blaas. "Pre nás sú partnermi samosprávy a softwérové spoločnosti. Poskytujeme zadarmo pre nich našu platformu a zbierame dáta, ktoré nám pomáhajú rozvíjať a zlepšovať naše smart riešenia," povedal.

10:27 Martin Komínek na otázku zareagoval odporúčaním pre samosprávy, aby smart technológie vyskúšali napríklad pri parkovaní. "Nerobiť veľkú parkovaciu politiku, ale radšej osadiť parkoviská vo veľkých mestách smart snímačmi. Stačí začať tak s desiatimi senzormi, a postupne ich rozširovať podľa toho, ako budú prichádzať peniaze do mestskej kasy," vysvetlil.

10:26 Moderátorka sa pýta na spoluprácu so samosprávami. "V minulosti naša spoločnosť spolupracovala s malými obcami aj pri budovaní internetu. Preto sme tie smart technológie zriadili tak, aby ich vedeli používať aj obce. Z tých stoviek obcí, ktoré sú našimi partnermi, asi s desiatkami spolupracujeme. Sú to všetko primátori a starostovia, ktorí chcú zmeniť život v mestách a obciach. My tu budeme aj o desať rokov a budeme im vedieť poskytovať naše projekty," povedal Blaas.

10:23 Blaas zdôraznil dôležitosť smart riešení aj v prípade "malej dopravy" Ako príklad uviedol elektrickú mestskú kolobežku z ich dielne, pre ktorú budujú platformu pre jej zdieľanie a nabíjanie. "Vyvinuli sme aj aplikáciu pre manažment týchto staníc. Vieme ich nasadiť v rozsahu našich telekomunikačných sietí. Po kolobežke budú pribúdať aj robustnejšie modely," povedal Blaas.

10:20 Martin Komínek vyzval samosprávy, aby si najprv vyskúšali smart projekty v malom, aby najprv nasadili pár menej náročných riešení. Ako príklad uvádza ich projekt monitoringu kanálových poklopov, v ktorom aplikácia signalizuje, keď sa s poklopom pohne. Vo finále to môže zachrániť ľudské životy, pretože na Slovensku sa stalo niekoľko prípadov, keď ľudia zahynuli alebo sa ťažko zranili po páde do odkrytého kanála.

10:17 Spoločnosť Slovanet, ktorú v diskusii zastupuje Tomáš Jaššo, sa zameriava na budovanie sietí a riešení, ktoré budú mať skutočný prínos. "Ako hlavný smart projekt sme si vybrali odpad. My ako Slovanet vieme poskytnúť sieť a skúsenosti. Pozeráme sa na projekty, ktoré majú medzinárodnú ambíciu. Pre odpad sme sa rozhodli, pretože aj odpad sa dá zvládať inteligentnejšie a vieme meniť tie zaužívané veci. Sme v Nitre, Hlohovci, Trnave a v ďalších mestách," povedal.

10:13 Peter Blaas rozpráva o inteligentných riešeniach pre samosprávy. "Navštívime mestá a spýtam sa ich, čo potrebujú. Obce potrebujú rozširovať kamerové systémy. Vyvinuli sme zariadenia, ktoré môžu stavať siete. Dnes sú našimi klientmi desiatky miest, rozhodli sme sa pre nich urobiť program na bezplatné pilotné projekty," vyjadril sa v diskusii MY s Vami

10:12 Martin Komínek hovorí o smart technológiách v rôznych oblastiach, napríklad v prípade SOS tlačidla pre seniorov. "Pre nás je dôležité tlačidlo, ktoré je jednoduché na použitie aj pre seniora. Na stlačenie tlačidla sa niekto ozve a bude to mať význam," hovorí. Ponúkajú riešenia aj pre dlhodobo chorých, ako príklad uvádza meranie hladiny cukru pri diabetikoch.

Zaoberajú sa tiež technológiami pre odpočet distribučnej vody, majú projekt parkovania, kde sú označené miesta, ktoré sú napr. pre zdravotne postihnutých. "My sme sieť a máme veľa nápadov, komunikujeme s viacerými partnermi. Tento rok bude rok viacerých projektov," hovorí KOmínek

10:09 Juraj Oravec – vedúci oddelenia regionálnej a prímestskej dopravy ZSSK vidí hlavný prínos smart technológií v lepšom a pohodlnejšom živote ich užívateľov. Podľa Tomáša Jašša – Business Development Director Slovanet, nám tieto technológie umožňujú byť chytrejšími, Martin Komínek – prevádzkový riaditeľ SimpleCell Networks Slovakia vidí hlavný prínos v lepších službách samospráv pre ich obyvateľov.

10:07 Peter Blaas – Business Development Director Antik Telecom, s.r.o. hovorí, že smart sa technológia stáva až správnym používaním, Michal Zábovský – riaditeľ Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline sa vyjadril, že to, čo je smart, definuje užívateľ.

10:06 Otázka pre všetkých diskutujúcich: Prečo by ľudia mali byť chcieť smart? Ako prvá odpovedá Katarína Gregorová – riaditeľka odboru zdravotného poistenia, Všeobecná zdravotná poisťovňa. Smart podľa nej znamená mať lepšiu kontrolu nad našim životom, byť tiež ekologickejší a o krok dopredu.

10:03 Moderátorka Jana Paulovská privítala účastníkov diskusie, prvý blok bude venovaný smart technológiám v komunálnej oblasti, druhý blok bude prezentácia novej aplikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, posledný blok bude venovaný doprave

- Diskusia sa začne vo štvrtok od 10:00.

Hostia diskusie Bratislava smart city

 • Peter Blaas – Business Development Director Antik Telecom, s.r.o.
 • Katarína Gregorová – riaditeľka odboru zdravotného poistenia, Všeobecná zdravotná poisťovňa
 • Tomáš Jaššo – Business Development Director Slovanet
 • Martin Komínek – prevádzkový riaditeľ SimpleCell Networks Slovakia a. s.
 • Juraj Oravec – vedúci oddelenia regionálnej a prímestskej dopravy ZSSK
 • Michal Zábovský – riaditeľ Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline

Info

Kedy: 31. 5. 2018, 10.00 – 12.00 h, 9.00 – 10.00 h – prezentácia a testovanie zariadení SMART CITY BIKE Kde: Hotel Arcadia***** Františkánska 3, Bratislava Moderátorka: Jana Paulovská

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 3. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz.
 4. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 5. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 6. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 7. Univerzita Komenského v Bratislave: Výzva prijatá!
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
 2. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 3. Statute of limitations in consumer relations
 4. As prices rise, purchasing the right office is essential
 5. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 6. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 7. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 27 654
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 8 240
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 858
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 4 306
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 686
 6. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 407
 7. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 038
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 820
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Metropolitný inštitút Bratislavy: Umenie vo verejnom priestore by nemali nahrádzať vyprázdnené atrakcie
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 3. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 4. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 5. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 6. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 7. Róbert Thomas: Budíček! Vstávajte, prišli smetiari
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 15 631
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 369
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 090
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 4 997
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 227
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 976
 7. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 3 853
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 3 817
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťZatvoriť reklamu