NOVÉ MESTO. Bratislavská mestská časť Nové Mesto pripravuje verejné stretnutie o využití budovy Konskej železnice blízko Trnavského mýta v Bratislave. Pre agentúru SITA to uviedol starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolf Kusý.
Stretnutie bude v stredu 21. februára o 17:00 v budove Konskej železnice na Krížnej ulici. Mestská časť v súčasnosti využíva iba časť budovy a aj to len v čase sobášov, zvyšnú časť budovy nevyužívajú.
Do súťaže o prenájom budovy železnice sa neprihlásil žiadny záujemca.
„Základnou podmienkou súťaže bola cena. Mestská časť chcela mať z Konskej železnice úžitok, peniaze by sme mohli využiť na rekonštrukciu škôl, škôlok či ciest. Keďže sa nikto neprihlásil, túto cestu opúšťame a budeme diskutovať s ľuďmi o tom, ako tieto priestory nekomerčne využiť,“ spomenul v septembri starosta s tým, že priestory si môže do správy zobrať novomestské stredisko kultúry, môžu tam byť krúžky pre deti i múzeum s galériou.
Súťaž na prenájom pamiatky
Verejnú obchodnú súťaž na prenájom pamiatky, ktorú má Nové Mesto vo svojom erbe, vyhlásili 23. júna minulého roka. Jej priestory boli podľa samosprávy vhodné pre kancelárie, administratívu, prevádzky obchodu i verejnoprospešné účely.

O vyhlásení súťaže na prenájom budovy rozhodli novomestskí miestni poslanci na vlaňajšom júnovom zasadnutí zastupiteľstva. Zastupiteľstvo schválilo nájomné vo výške 53 074 eur ročne. Vyhlásenie súťaže sa vlani v júni nepáčilo poslankyni Zuzane Rattajovej.
„To, že sa do súťaže nikto neprihlásil, hovorí o tom, že podmienky zle nastavili. Pre občianske združenia, ktoré by tam mohli priniesť kultúru, boli podmienky drahé a nevedeli by ich zaplatiť,“ uviedla Rattajová s tým, že budova má ostať otvorená pre obyvateľov a je škoda prenajať ju pre komerčný účel.
„Najlepšie by bolo, keby sa o priestory starala metská časť. Bolo by tam komunitné centrum, mohlo by tam byť múzeum železnice alebo Nového Mesta. A združenia by mohli robiť svoje aktivity v rámci komunitného centra,“ poznamenal dnes starosta Kusý.
História budovy
Budovu konskej železnice v Bratislave postavili v rokoch 1836 až 1840. Vzorom pri jej stavbe bola palácová architektúra. Stavba bola následkom viacerých zmien vlastníkov dlhší čas spustnutá a ošarpaná, dokonca ju chceli zbúrať.
Konské železnice na Slovensku sa využívali v 19. a na začiatku 20. storočia. Väčšina mala pre nízku výkonnosť koní len miestny charakter.