BRATISLAVA. Výška provízie za sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti nie je pevne stanovená. Závisí od dohody s realitnou kanceláriou.
Províziu si môžete určiť pevnou sumou alebo percentuálne. „Zvyčajne sa provízia dojednáva pri predaji v percentách z ceny nehnuteľnosti. Spravidla je to od dvoch do piatich percent,“ povedal analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík.
Ak napríklad predávate byt v hodnote stotisíc eur, za sprostredkovanie zaplatíte realitnej kancelárii dve tisícky.
Platí pritom, že čím je nehnuteľnosť drahšia, tým nižšia bude percentuálna výška provízie. Tá sa platí až po úspešnom ukončení transakcie. Ak ide naopak o nehnuteľnosť s nižšou cenou – záhradnú chatku alebo malý pozemok na vidieku, provízia môže byť vyčíslená aj ako pevná suma.

„Z mojej praxe odporúčam klientom dohodnúť sa na percentuálnej odmene pre realitnú kanceláriu. V takomto prípade, ak sa cena bude znižovať, priamo úmerne sa bude znižovať aj odmena realitnej kancelárii,“ povedal člen predsedníctva NARKS Mário Glos.
Pri prenájme sa platí obyčajne provízia vo výške jedného mesačného nájmu.
Realitka uhradí za vás
Bežnou praxou je, že v cene provízie sú zahrnuté aj základné poplatky, ktoré súvisia s obchodom. Obyčajne ide o poplatky súvisiace s propagáciou nehnuteľnosti, poplatky za výpis z listu vlastníctva, návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, niektoré správne a notárske poplatky, s výnimkou poplatkov za notársku úschovu. V cene bývajú aj právne služby, napríklad za vypracovanie kúpnej zmluvy.

Kvalitná firma pomôže klientovi aj s vybavením hypotekárneho úveru a zabezpečí vypracovanie znaleckého posudku. Ten však už platí zvyčajne klient.
Kto zaplatí?
Za služby realitky platí ten, kto si ich objednal. Obyčajne býva provízia započítaná do ceny nehnuteľnosti a realitná kancelária si z nej pri transakcii odčíta svoju províziu. Keďže v slovenských zákonoch nie je stanovená výška provízie, realitné kancelárie sa nemôžu podľa portálu Nehnuteľnosti.sk dohodnúť na rovnakých sumách provízie, pretože by sa to dalo považovať za „kartelovú“ dohodu.
„Do obchodu vstupuje realitná kancelária s jedným klientom, ktorý si službu objednal. Na konci obchodu však musí mať kvalitná firma dvoch spokojných klientov – kupujúceho a predávajúceho,“ dodal Lazík.