BRATISLAVA. Bratislava zažíva stavebný boom. Okrem výstavby bytoviek v každej mestskej časti sa rozširuje aj centrum hlavného mesta.
Ťahá sa na východ smerom k Zimnému prístavu a súkromné firmy sa predbiehajú v počte projektov, ktoré postavia najmä medzi Starým mostom a mostom Apollo.
“Autobusy, trolejbusy a autá sú každý deň v zápchach. Mosty sú plné. Čím širšie cesty postavíme, tým viac sa upchajú.
„
Najväčšími rivalmi sú v tejto lokalite spoločnosti HB Reavis a J&T Real Estate. HB Reavis buduje novú autobusovú stanicu Nivy, štvrť Twin City a biznis centrá Apollo a City Business Center.
Finančná skupina J&T Real Estate zas plánuje rozšíriť nákupné centrum Eurovea po most Apollo, postaviť Klingerku a vybudovala Panorama City. Obe firmy chcú spolu vytvoriť aj novú štvrť Nové Lido na petržalskom brehu Dunaja od Starého mosta po most Apollo.
Treticu stavebníkov pri rozšírení centra uzatvára spoločnosť Penta Investments, ktorá začína s výstavbou Sky Parku na rohu Čulenovej a Landererovej ulice.
Hoci mesto ani developeri ešte poriadne nevedia, ako pri nových stavbách vyriešia dopravu, jedno je isté – bez systémového riešenia skolabuje.

Názory mesta a župy sa rozchádzajú
V Bratislave sa denne podľa vedúceho Katedry dopravných stavieb Stavebnej fakulty STU Tibora Schlossera pohybuje viac ako šesťstotisíc ľudí. Oficiálne má pritom hlavné mesto necelých 423-tisíc obyvateľov.
Mnohí tu totiž nemajú trvalý pobyt, dochádzajú za prácou a hovorí sa aj o nepresnom poslednom sčítaní obyvateľstva. S rozšírením mestských štvrtí a kancelárií, môže však počet ľudí v meste reálne ešte narásť.
“Bratislavčania už majú skúsenosti s rôznymi sľubmi, predstavami a víziami.
„
Odhaduje sa, že v štvrti Nové Lido by mohlo žiť a pracovať 50- tisíc ľudí a po jeho dokončení spolu s inými projektmi by mohlo z Petržalky cestovať do centra za prácou vyše stotisíc ľudí.
„Autobusy, trolejbusy a autá sú každý deň v zápchach. Mosty sú plné. Čím širšie cesty postavíme, tým viac sa upchajú. Preto vítam akýkoľvek projekt, ktorý vyrieši verejnú dopravu,” povedala bývalá hlavná dopravná inžinierka Tatiana Kratochvílová.
Developeri predložili zatiaľ dva návrhy. J&T Real Estate chce postaviť električku v štvrti Nové Lido a tiež vybudovať novú trasu zo Šafárikovho námestia cez Pribinovu a Košickú do Ružinova.

HB Reavis zas navrhuje vybudovať lanovku ponad Dunaj, ktorá by prepojila stanicu Nivy s Novým Lidom a zvyškom Petržalky.
Kým mesto sa zatiaľ nerozhodlo ani pre jednu možnosť, župa na čele s Pavlom Frešom neskrýva nadšenie z lanovky. Magistrát chce najprv oba nápady prediskutovať s dopravnými odborníkmi a verejnosťou.
„Bratislavčania už majú skúsenosti s rôznymi sľubmi, predstavami a víziami. Kým však nie je na stole konkrétny návrh, obsahujúci konkrétne riešenia pripojenia na nosné dopravné systémy v meste, posúdenie vplyvov na dopravu, návrh vyrovnania pozemkov a v neposlednom rade financovanie, dovtedy takéto návrhy stále vnímame v rovine vízie, nie v rovine projektu,“ uviedol tlačový referent bratislavského magistrátu Marek Papajčík.
Viacerí odborníci však poukazujú na to, že na magistráte chýbajú odborní pracovníci na dopravu a preto nevie rýchlo a správne reagovať na dané ponuky a nemá ani vlastnú víziu. Dopravný plán mesta je totiž spísaný iba do roku 2021.

Lanovka a električka si nekonkurujú
Dlhodobú dopravnú politiku mesta aj štátu kritizuje aj Schloser. Chýbajú mu systémové a strategické riešenia. „Systémovosť znamená, že vieme, čo chceme aj do budúcnosti. Nie len po rok 2020, keď je naplánované spustenie lanovky,“ povedal.