BRATISLAVA. Hoci Bratislavčania počúvajú o jednotných celomestských pravidlách parkovania už vyše desať rokov, po novom by mala parkovacia politika na území celého mesta platiť približne od jesene budúceho roku.
Závisí to však ešte od toho, či nové pravidlá schvália mestskí poslanci.
Hlasovať o nich mali na zastupiteľstve 16. novembra, nakoniec však primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal návrh parkovania preložil na zastupiteľstvo, ktoré sa má konať 8. decembra.

Dôvody presunutia
„Materiál presúvam na decembrové zastupiteľstvo z dvoch dôvodov. Prvým je, že k návrhu novej parkovacej politiky prišlo veľa pripomienok, ktoré magistrát vyhodnocuje a bude mu to ešte trvať nejaký čas. Druhým dôvodom je, že chcem, aby mali mestské časti dostatok času na doschválenie štatútu,“ povedal Nesrovnal.
Aby v meste platili spoločné pravidlá parkovania, magistrát musí prijať zmenu štatútu mesta.
Ním môže totiž napríklad mestským častiam zveriť do správy cesty, o ktoré sa stará mesto. Tie potrebujú mestské časti na to, aby na nich mohli vyznačiť zóny parkovania a nakresliť čiary.
Nesrovnalov návrh parkovacej politiky spoplatňuje všetkých vodičov v meste.
Zvýhodňuje domácich – Bratislavčanov, no ľudia bez trvalého pobytu v meste by si za odstavenie áut priplatili.
Parkovanie v hlavnom meste Slovenska by mohlo ročne stáť od dvadsať do päťtisíc eur.
„Mesto zabezpečí len strechu systému, všetky parametre, ako napríklad ceny parkovacích kariet, si nastavia mestské časti podľa svojich potrieb,“ povedal Nesrovnal.
Mnohým starostom mestských častí sa však návrh novej parkovacej politiky nepáči a s magistrátom preto rokujú o rôznych pripomienkach a zmenách.
Starostovia i primátor sa však zhodujú na tom, že z bratislavských ulíc je nutné odpratať autá a podporiť alternatívne druhy dopravy.
Záchytné parkoviská
Mnohí Bratislavčania však na verejnej diskusii k parkovaniu, na ktorú prišlo v pondelok večer 14. novembra zhruba 150 ľudí, Nesrovnalovi vyčítali, že chce od ľudí vyberať peniaze za parkovanie, ktoré mali doteraz zadarmo.
A to bez toho, aby mesto najprv postavilo záchytné parkoviská, vybudovalo cyklotrasy a zlepšilo verejnú dopravu.
„Treba začať záchytnými parkoviskami, a nie hneď spoplatňovať parkovanie,“ tvrdí Ružinovčanka Jana Jelenčiaková, ktorá si na verejnej diskusii vyslúžila potlesk.
Ľuďom tiež prekáža, že mesto nemá pasportizáciu áut s bratislavskými a mimobratislavskými značkami, a teda to, že im nevie povedať, koľko miest sa zavedením parkovacej politiky uvoľní.
„Rozosievate nenávisť medzi Bratislavčanov a Mimobratislavčanov, likvidujete vlastných obyvateľov a ukazujete nám verejné výpalníctvo,“ povedal Ján Ďurča z Nového Mesta.