Vladimír Tomčík, historik, združenie Devínska brána
Obsadenie Petržalky sa uskutočnilo 10. októbra 1938. V tom čase mala asi päťtisíc obyvateľov, formálne nebola súčasťou Bratislavy. Ako perlička sa spomína, že bola najväčšou obcou v republike.
Napriek tomu, že viac ako polovicu jej populácie tvorili Slováci, prípadne Česi, po Mníchove ju zo strategických príčin zabrali Nemci.

Takisto aj staroslávny Devín. Ríšsky maršal Hermann Göring, jeden z najbližších spolupracovníkov Adolfa Hitlera na pokusy o navrátenie Devína Slovensku ironicky poznamenal:
„Iba slobodné národy majú posvätné miesta.“
Dňa 25. októbra prišiel Adolf Hitler do Viedne a chcel si prezrieť československé opevnenia na v tom čase už bývalom pravobrežnom predmostí Bratislavy.

Bratislavské noviny priniesli krátku a lakonickú správu: „Ríšsky kancelár Hitler vykonal dnes nečakanú návštevu do Petržalky, kde si prezrel most do Bratislavy, opevnenie a vykonal prehliadku vojska piatej armádnej skupiny.
Kancelára sprevádzal veliteľ piateho armádneho sboru generál List, veliaci generál 17. armádneho sboru, náčelník hlavného štábu generál Beck, župný náčelník Bürckel, ríšsky komisár Henlein a ríšsky miestodržiteľ dr. Seyss-Inquart. Ríšsky kancelár strávil časť svojej návštevy na brehu Dunaja pri Bratislave.“

Dochovali sa Hitlerove fotografie s ďalekohľadom a vojenskou suitou na dunajskom nábreží i fotografie z prehliadky československých vojenských opevnení.
Traduje sa, že vraj pri pohľade na Štefánikovu sochu s českým levom na pylóne na opačnej strane rieky prehlásil: „Diese Katze muss weg – táto mačka musí ísť preč!“
Medzi neoverené legendy možno zaradiť aj informáciu, že Hitlera na jeho ceste sprevádzala Eva Braunová.
Jej prítomnosť má dokumentovať dobová fotografia zachytávajúca betónový bunker so ženou a bielym pudlíkom v popredí.
Záber však nič nedokazuje a fámu vyvracia aj to, že dáma na fotografii sa na budúcu Hitlerovu jednodňovú manželku vôbec nepodobá.
Dáma bola aj staršia a moletnejšia. Navyše Hitler sa v tom čase so svojou milenkou na verejnosti neukazoval. Návšteva nebola výletom, bola oficiálnou politickou záležitosťou.
A na nej nebolo prípustné, aby milenka bola súčasťou oficiálneho protokolu spojeného s najvyšším vojenským velením.

Faktom však zostáva, že nemecký kancelár si prezrel bunkre československého opevnenia. Transportér jeho sprievodu mal na Kopčianskej ceste kolíziu a skĺzol do takzvanej tankovej pasce.
Cieľom Hitlerovej návštevy bola pritom úvaha o vybudovaní nákladného prístavu. Ten mal vzniknúť v miestach bývalého obľúbeného kúpaliska Lido
