SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nový starosta chce búrať čierne stavby (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

Teda pán starosta Petrek

v rámci prenesenej pôsobnosti štátnej správy mieni zvýšiť schodok obecnej kasy? Nie je mi jasné, prečo si na tento husársky kúsok nepožiada o pomoc - peniaze od štátnych orgánov? Veď ak tieto peniaze pán starosta od stavebníkov vysúdi - nepochybujem, že požičané od štátu štátu vráti. Ale prečo mieni siahať do obecnej kasy? Že by to bolo v poriadku s rozpočtovými pravidlami?
 

a co, ak to len niekto nepochopil

a on iba zvysuje svoju cenu...?
 

aj.ty.mna -

veru máš pravdu - ale nie celkom. Jeho cena bola maximálna - v čase, keď sa stal starostom. Teraz už len môže klesať - totiž ten dobrý človek netuší, že svojimi prípadnými rozhodnutiami sa z prenesenej pôsobnosti štátnej správy dostane na pôdu súdnictva a veru potom sa nebude stačiť diviť. Bude sa trápiť s takými maličkosťami - ako napríklad právoplatnosť, vykonateľnosť, predbežné opatrenie - nehovoriac o exekúcii a čo je najkrajšie, môže sa tešiť na tzv. verejné obstarávanie.
.
Ako rozcvičku by mal poprosiť súdy - nech už konečne vyrieknu, že pod Slavínom "Dodokova" stavba bola realizovaná v rozpore so zákonom - a hor sa do odstraňovania.
.
Že čo ho to napadlo takto drístať do novín....
 

 

Záleží ako rýchlo dokáže realizovať tie búračky - aby sa investori nestihli chrániť predbežkami. Neabúdaj na prezumpciu správnosti postupu správneho orgánu a na to že Staré mesto disponuje obecnou políciou - verejný činiteľ.
 

Predbežné opatrenie

možno obstarať za mesiac, verejné obstarávanie na dodávateľa búracích prác trvá týždne a mesiace, obecná polícia s tým nemá nič spoločné, prezumpcia neviny správneho orgánu je blbosť (pozri si zákon č.514/2003 Z.z.) - ide o právoplatné rozhodnutie, následne o vykonateľnosť - od momentu, kedy sa pán starosta rozhodne búrať až po prvé vybratie tehly z nepovolenej stavby uplynie.... no tak bisťu, odhadujem tak jeden - dva roky...
.
Dúfam, že tušíš, o čom hovorím...
 

 

predbezne opatrenie mozno obstarat za pat minut na parkovisku v aute... a spojit ho s konecnym opatrenim. byrokracia je niekedy uzasne pruzna.
 

 

Tusim, ale vidim ze si asi lepsie zorientovany.
Naznacoval som asi toto ale nepreveroval som si ci je to aj mozne: Samosprava si vyda rozhodnutie o odstraneni stavby, na co vyuzije nejaky paragraf zo stavebneho zakona. Sikovne obide dorucovanie, to uz uradnici vedia ako spravit. V najkratsej moznej dobe zrealizuje aj odstranenie stavby, za asistencie mestskej policie ak by niekto chcel fyzicky branit. Viem, bol by to pomaly akt statneho terorizmu, ale mozno nic ine uz na niektorych "kvaziinvestorov" neplati.
Ved uvidime ci sa Ciernikovi nieco podari.

btw. prezumpcia neviny spravneho organu je blbost ako pises, ale vymyslel si ju ty, nie je
 

waw,

1. pán čiernik už nie je starostom!
2. štátny terorizmus? Preboha čo si pil? To ak zavrú vraha za vraždu je to podľa teba štátny terorizmus?
3. obec sio môže robiť čio len chce - lebo je zo zákona účastzníkom konania i stavebným úradom :-)))
 

 

Myslel som Petreka, samozrejme. Tie ostatne veci - asi nerozumies ako som to myslel, nebudeme sa tu na tom natahovat. O ciernych stavbach sa uz popisalo dost, obaja vieme ze s tym treba nieco robit. Skus byt citlivejsi a vdacnejsi za kazdy pekny den. Pekny den.
 

aj ja ti prajem krásny deň

ďakujem, len ťa prosím: rozmýšľaj o tom o čom písmenkuješ. Ak by toto bolo nejaké vážnejšie netové fórum, už možno zajtra by som mal zo 20 meilov o štátnom terorizme na slovensku ohľadom búrania stavieb za asistencie polície z celého sveta. Takéto fóra našťastie asi nie sú monitorované....
Nič viac a nič menej - len nepísmenkuj bludy.
 

 

mozno si len nepochopil... svoju cenu dostava statny, alebo z verejnych penazi plateny parazit, vyskou moci, ktoru dostane. napriklad policajt. nie je pre neho nic lepsie, ako ked parlament zdvihne vysku pokut. ak za nieco platis sto korun, je to chudak, takmer bezdomovec. ale ak sa pokuty pohybuju vo vyske desiatok tisic, v tom momente sa z neho stava burzuj s uzasnymi moznostami (prijmu...). toto je to iste. vies si predstavit, aku mas zrazu cenu, ak sa rozhodnes dat zburat objekt za desiatky milionov? no... velku...
takze cena stupa PO volbach, "spravnymi" rozhodnutiami, ktore mozu sposobit vacsie skody. alebo aj nemusia...
 

aj.ty.mna -

ale už prestaň lietať v oblakoch. Ak vieš o nejakých "správnych" rozhodnutiach vydaných v správnom konaní a tieto podľa Teba nie sú kóšer - okamžite daj podnet na prokuratúru, aby preskúmal príslušné (právoplatné) rozhodnutie stavebného úradu.
.
Alebo rozprávame jeden o koze a druhý o voze?
 

ale, ale, ale

prečo ho zle poučuješ? Dať podnet na prokuratúru proti rozhodnutiu samosprávy? To si kde počul? M?ôže sa iba obráztiť so žalobou priamo na súd - odvolací orgán.A aj to len účastník konania. a pán aj.ty.mňa určite nie je účastníkom žiadneho stavebného konania....
 

A_nonym -

pomalšie.

Prokuratúra môže navrhnúť opatrenie alebo podať protest - nech správny orgán napr. orgán urobí autoremedúru. Ak stavebný úrad (obec) napríklad s protestom nesúhlasí, musí ho odstúpiť na odvolací orgán a to je príslušný krajský stavebný úrad. Ak s protestom nesúhlasí ani odvolací orgán prvostupňového stavebného úradu, z pôvodnej iniciatívy prokuratúry nasleduje aplikácia Občianskeho súdneho poriadku - konanie na súde, kedy súd skúma, či štátne orgány (obec poverená výkonom štátnej správy a KSÚ) porušili alebo neporušili svojimi rozhodnutiami zákony SR.
.
aj.ty.mna - je skromný, akurát teba, Anonym si dovoľujem poučovať - aby si nezostal v omyle. Takže tvoja otázočka:
"Dať podnet na prokuratúru proti rozhodnutiu samosprávy?" - mi napovedá, ako keby obec (mesto, mestská časť BA) pri týchto rozhodnutiach vykonávala svoje originálne kompetencie. No v tomto sa mýliš - Anonym - je to výkon štátnej správy zo strany obce a tieto rozhodnutia podliehajú aj prokurátorskému dozoru bez ohľadu na to, či tieto rozhodnutia vydáva starosta podľa originálnych alebo prenesených kompetencí.
.
No a ako študijné - choď si kúpiť Nota bene.
 

kamarát,

pribrzdi a prečítaj si zákony.
ďakujem - nota bene nepotrebujem to nie je moja odborná literatúra.
Jediné čo ma aspoň trošku teší je, že vieš o tom, že štát prenáša kompetencie na samosprávy, ale to je naozaj máličko. Teda nepoučuj ak nevieš!!!
 

A-nonym - kamarát !

"Dať podnet na prokuratúru proti rozhodnutiu samosprávy? To si kde počul?"
.
No to školné Ti ale neodpustím:
Podnet sa môže dávať na prokuratúru - pre domnelé porušenie zákonnosti. Odvolanie proti rozhodnutiu stavebného úradu (obce) môže riešiť výlučne a zásadne len krajský stavebný úrad - a až po jeho právoplatnom rozhodnutí možno štátny orgán žalovať na príslušnom súde.
Nesmieš si môj zlatý, pliesť podnet na preskúmanie a odvolanie.
.
Moja veta "...okamžite daj podnet na prokuratúru, aby preskúmal príslušné (právoplatné) rozhodnutie stavebného úradu." - znamená preložené pre Teba do zrozumiteľného jazyka asi toľko, že prostredníctvom prokurátora môžeš iniciovať , umožniť štátnemu orgánu tzv. autoremedúru. Je to lacnejšia zábava, ako priamo žalovať štátny orgán prostredníctvom advokáta...
.
No a o koze a voze vyplýva z analýzy Tvojej nasledovnej vety:
"M?ôže sa iba obráztiť so žalobou priamo na súd - odvolací orgán." - toto je dôkaz Tvojej neznalosti stavebného práva.
.
Súd nie je odvolací orgán pre stavebný úrad. Dokážeš to pochopiť?
Teda, Tebe kvôli, po lopate: Odvolacím orgánom v stavebnom konaní je zásadne príslušný krajský stavebný úrad, pokiaľ rozhoduje o rozhodnutí obce, ktorá je prvostupňovým stavebným úradom.
.
A aby som Ti preukázal svoju dobromyseľnosť - pokiaľ v prvom stupni rozhodoval krajský stavebný úrad - jeho odvolacím orgánom je príslušné ministerstvo, ktoré je v tomto prípade druhostupňovým stavebným úradom.
.
A keďže sa Ti chcem rozdať, ak by chcel účastník konania v mimoodvolacom konaní dosiahnuť nápravu proti právoplatnému rozhodnutiu krajského stavebného úradu - nápravu možno dosiahnuť výlučne príslušným ministerstvom, ešte stále nie súdom.
.
Na súde sa podáva žaloba proti právoplatnému rozhodnutiu štátneho orgánu - nepodáva sa odvolanie (súd nie je odvolacím orgánom pre stavebný úrad, chrobáčik)! A takúto žalobu možno podať proti právoplatnému rozhodnutiu štátneho orgánu najneskôr do 3 mesiacov...
.
No tak čo bude s tým Nota bene?
 

 

bueheheheeee!
 

Ty len pozorne čítaj

a netrieskaj zbytočne do klávesnice!
 
Hodnoť

 

tie pokuty su vtipne, investori ich uz aj tak davno predtym zakalkulovali do rozpoctu a na prijmoch z predaja a prenajmu priestorov sa im x-krat vratia.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Bratislava