SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislava odovzdá prvých šesť mestských nájomných bytov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nepostrehol som

z článku, že za aký počet reštituovaných bytov dopláca mesto rozdiel v nájme voči vlastníkom bytov, t.j. koľko nájomných bytov potrebuje mesto mať na takýto účel, aby už nemuselo doplácať rozdiely v nájomnom.

Len som zvedavý, že doteraz akú sumu každoročne mesto doplácalo v nájomnom reštituentom a aké budú náklady za každý byt, ktorý bude rekonštruovaný resp. odkúpený mestom. Šikovná vláda to takto formou zákona vymyslelo - ja štát prijmem zákon a ty obec to financuj. :(
 
Hodnoť

 

Reštituované byty je tak zložitý príbeh, že sa pár riadkami popísať nedá. Najprv štát znárodnil domy, potom ich 40 rokov prideľoval ako vlastné a potom ich vrátil aj s nájomníkmi. Ďalej takmer 20 rokov problém neriešil (medzičasom ostatný bytový fond de facto rozdal/za facku predal a zo Slovákov urobil vlastníkov bytov za pár korún). Následne prehral zopár súdov, za ktoré mimochodom zaplatil už slušné milióny vlastníkom. V roku 2011 nakoniec prijal zákon o náhradných nájomných bytoch. Zákon, nepomohol ani nájomníkom ani vlastníkom a je tak "geniálny", že za ďalších 9 rokov na celom Slovensku nedokázal podľa neho nik postaviť ani jeden jediný nový náhradný nájomný byt.

V Bratislave, ktorá tak isto ako ostatné mestá nedokázala postaviť jediný nový náhradný byt sa problém týka asi 500 domácností/bytov. Od konca roku 2016 dopláca mesto 2 milióny Eur ročne vlastníkom. Ak by dokázalo postaviť nové byty zaplatil by ich štát. Keďže ale zákon je nevykonateľný (o čom všetci zúčastnení vedia, len na ministerstve dopravy a výstavby si to nie sú ochotní 9 rokov priznať, však nepovedia na seba, že vyrobili blbosť).
Tie doplatky na trhové nájomné 2mIl./rok platí mesto zo svojho vlastne ako pokutu, že v lehote nedokázalo postaviť byty podľa zákona, podľa ktorého sa veľmi postaviť nedajú. To, že teraz zrenovovali nejakých 6 bytov - náklady renovácie platil štát - je zúfalý pokus niečo urobiť. Vydarené to veľmi nie je, Ospravedlňujem sa za dlhé vysvetlenie, ale problém čo trvá de facto 70 rokov sa stručne popísať nedá. Štát to mal riešiť pri reštitúciách ale vykašľali sa na to. Je to o.i. ukážka ako dopadnú polovičné a povrchné riešenia.
 

 

Zložitý problém, ktorého výsledkom je jednoduchý fakt, že napr. nájomca bytu v Petržalke, ktorý má pobyt v BA a platí si nájomné napr. 400,- mesačne za 55 m2 zo svojho (dane a poplatky) platí nájomné (teda až na ten symbolický vyregulovaný zvyšok) úplne cudziemu človeku aby ten mohol bývať napr. na Kozej v centre v cudzom byte o rozlohe aj 120 m2.
 

 

Modelový nájomca z Petržalky má 25 - 30 rokov, doteraz toho nemá veľa za sebou, nájom si dohodol dobrovoľne a spravidla na krátky čas než začne riešiť svoj trvalý model bývania. Modelový nájomca z Kozej má spravidla tak 60 a viac rokov, väčšiu časť svojho života prežil v socíku kde mu plánovaná ekonomika "pridelila" byt ale zároveň aj plat v prepočte tak 100 dolárov. Zvyšok mu štát jednoducho zobral a financoval z toho rôzne služby vrátane lacného bývania. Potom komunisti padli nastala doba trhová a štát svojim obyvateľom byty de facto rozdal. Tak trocha ako kompenzáciu alebo splatenie dlhu za celoživotné umelo držané nízke platy. Koniec koncov tie štátne či družstevné byty si ľudia aj tak svojimi nízkymi platmi zaplatili sami. Takže starším ľuďom síce ostali dôchodky počítané zo 100 dolárového platu za komunistov ale aj byty ku ktorým prišli za 5 korún. Len na toho z Kozej sa zabudlo tam sa dlh za desiatky rokov odpracovaných za 100 dolárov nevyrovnal. Toto je tiež jednoduché rovnako ako je jednoduchý fakt, že generácia mladých má rada všetko jednoduché nerada sa zaoberá súvislosťami a ešte menej rada platí akékoľvek dlhy. Vrátane svojich vlastných - stačí si všimnúť tých 160 tisíc hypotekárov, ktorí si napožičiavali peniaze (možno aj tie, ktoré si do banky vložil ten nájomca z Kozej) a pri prvom probléme kričia - nemám odložte mi splátku. A len tak na okraj ten nájomca z Kozej ak býva v bygte 120 m2 tak za regulovanú časť zaplatí viac ako ten z Petržalky za svojich 55 m2. Ono to regulované nájomné vôbec nie je nízke ako si niektorí jednoduchí jednoducho myslia.
 

 

Tak ma napadá môj sused. On mal deda arizátora, ktorý potom celý život tvrdil, že sa tým snažiť vlastne zachrániť majetok židov a že oni ho to sami požiadali (neprežili, takže to mal premyslené). Mohli by ste svoje dogmy, na ktorých obhajujete užívanie nakradnutých bytov a domov komunistami, Štbákmi a ich potomkami ešte viac rozšíriť, napr. že ste tým vlastne zachraňovali súkromný majetok tých obetí a Vás a vašich rodičov tam vlastne donútili bývať. A samozrejme, ako pri tom arizátorovi, je nám jasné, že všetci tí noví užívatelia sú len iné obete, ktoré vyhnali z domov na kopaniciach a pridelili im byty a domy pod Slavínom a na Palisádach.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava