SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislava navrhuje vyššie dane z nehnuteľnosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

však je na čase

aby daň z nehnutelnosti stúpla celkovo aspoň o 100%.Aby odzrkadlovala cenu nehnutelností.V River parku bola aspoň 5x vyšia ako na okraji BA.
 

Silne adolescentný

príspevok.
Primátorov 6 tisícový plat a Metropolitný inštitút tiež musí niekto utiahnuť.
 

 

to ma napadlo ako prvé....
 

...mi napadlo ;)

ping pong nieco stoji hh
a treba este zvysit plat, 6ka je malo :D
 

?

A to bol Vallo obrovská progresívna nádej a jediná cesta pre Bratislavu, teda aspoň podľa médií. Už sa začína prejavovať, dane sa mu zvyšovať zachcelo. Čo takto šetriť alebo rozumne hospodáriť pán primátor?
 
Hodnoť

Ber, pane, tie dane,

však príde rátanie. (Ján Botto: Smrť Jánošíkova)
 

 

Ze tym hajzlom nie je hanba...https://www.bratislava.sk/sk/n... - tzv. chodníková novela...a mne kto platil, ked som odprataval sneh z pozemku mestkej casti pod hrozbou pokuty a povinnosti niest zodpovednost ak sa na nom niekto zrani?
Vsivava zberba, vsetci tito bolsevici, progresivny, narodny, socialny. Prvy vo vyberani dani, posledny pri rozmyslani
 

 

Taky bol zákon, tak prečo by ti mali platiť?
Zákon sa zmenil, ale zadarmo ani kura nehrabe...
Zadarmo nie sú ani vlaky a zadarmo nie sú ani obedy.
Preplácame to všetci. Lebo nič nie je zadarmo.
 

re: zákon

bol rezidium socializmu
upravoval povinnosť a zodpovednosť za jej vykonávanie
neupravoval financovanie
nebránil, aby vlastník chodníkov prispieval na alebo refundoval náklady na ich schodnosť
 

 

to nebol zakon. zakon teraz mestu zakazal preniest bez kompenzacie starostlivoist o svoj vlastny majetok na niekoho ineho. ak sa mesto o chodniky nechce starat nech ich prevedi na majitelov susednych nehnutelnosti. ked uz nam brani ten totalne rozbity chodnik zrekonstruovat, kedze patri mestu
 

 

A teraz je zakon iny, a nikde sa nepise, ze ako obcan som im povinny davat nato peniaze navyse, tak nech sa priposobia teraz oni. A ak to instagramovy saso za 6000e nevie, nech ide naspat kreslit apartmany pre J&T alebo Pentu
Len tak mimochodom, BA odpustili 10mil pozicku od statu, a dostala tusim dalsich 20mil a opat ziska peniaze navyse z dani od FO, napriek tomu, ako tu stale vyplakava...prijimy mesta aj po odpocitani nakladov suvisiacich s navysenim nezdanitelnej ciastky budu vyssie. Ale instagramovemu sasovi to zjavne nestaci. Hovorim to opat, kto volil Valla a planuje volit PS/Spolu nech ani nepipne nieco o ficovolicoch. Nie su o nic lepsi, az na ten marketing, lebo aj vo vykazovani penazi na kampan su si podobni. Tu mi dala 35k moja teta s platom 900e, tu neznami ujo 50k atd.
 
Hodnoť

No asi Vallove

posledné funkčné obdobie. A pred voľbami daľšie percentá dolu pre PS-spolu. Dávajú to na Prochádzku.
 
Hodnoť

 

Tento človek mi je čoraz viac nesympatický. Nevolila som ho, neverila som mu a dennodenne ma presviedča, že moja averzia voči nemu má reálne základy. Je to nehorázne, ako si nechal zvýšiť plat a dalo sa od neho čakať, že príde s takýmto návrhom. Neviem, či si uvedomuje, ako tým škodí tým, ktorí ho do kresla primátora dostali, ale zrejme mu je to jedno, hlavne, že má plné vačky. Bravo PS/Spolu, len tak ďalej, neprekvapilo by ma, keby ste vo voľbách nedostali ani 5 % ...
 
Hodnoť

...;

„Ďakujeme Matúško ... !“
 
Hodnoť

PS, neďakujem.

Ja som bol presvedčený o tom, že to nehospodárne nakladanie s financiami

mesta, prezentované Vallom, bude zastavené a začne sa nakladať hospodárne.

Mali sa predsa ušetriť peniaze na transparentnom nákupe, zákazkách...atď.

Ale nie tak, že sa radikálne zdvihnú dane!

Cítim sa podvedený.
 

Platy

Ivo Nesrovnal

do augusta 2017 zarábal mesačne 4500 eur
v júli 2017 však mestskí poslanci rozhodli o znížení jeho platu na 3300 eur mesačne
Na sumu 3416 eur mesačne mu poslanci zvýšenie platu odsúhlasili v júni, a to s účinnosťou od januára 2018.

Matúš Vallo

od 7. decembra 2018 mesačne 5316 eur
Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude od decembra 2019 zarábať mesačne 6048 eur.

----------------------
Perla na záver

Primátor mesta Myjava Pavel Halabrín navrhol v rámci reštriktívnych opatrení poslancom mestského zastupiteľstva (MsZ) na utorkovom (3.12.2019) zasadnutí zníženie svojho platu zo 4270 eur na výšku 3787 eur.

Poslanci na zasadnutí zároveň schválili aj rozpočet, ktorý počíta s prebytkom viac ako 500 000 eur.
 

 

Nadpis iného článku:
"Primátor Bratislavy: Keby vláda neprijala sociálne balíčky, dane by sme nezvyšovali"

Ja zas hovorím:
Keby koncom novembra mestské zastupiteľstvo Vallovi nesystémovo nezvýšilo plat, tak teraz nemusíme zvyšovať miestne dane.

Pripomínam, že v Bratislave platí solídne zadefinované pravidlo-uznesenie, že ako vypočítať novému primátorovi spravodlivý a férový plat. Je tam aj postup výpočtu toho platu.
Na základe tohto pravidla Vallo po nástupe do funkcie dostal od nás voličov férovo vypočítaný plat, ktorý bol vyšší, ako ten Nesrovnalov, ten zas mal viac ako Ftáčnik. Berú sa tam do úvahy rôzne veci, napr. aj inflácia. Ten plat, na ktorý mal po nastúpení do funkcie automatický nárok, formálne navrhla Kratochvílová, a zastupiteľstvo ho riadne schválilo.

Dôvodom tohto automatického mechanizmu je okrem iného aj ochrana primátora, aby sa na ňom a jeho plate nemohli odbavovať mestskí poslanci, ak náhodou nepatria do jedného politického košiara.

K Vallovi sme boli slušní aj my voliči. Nenechali sme ho na čele mesta osamoteného, ako vojaka obkľúčeného nepriateľom, ale sme zvolili aj jeho team. Nuž teraz, koncom novembra sa nám poďakovali. Vallovi nesystémovo zvýšili plat o 50%! A teraz z plechovou papuľou idú zvyšovať miestne dane, aby boli prachy na jeho neeticky zvyšovaný plat a farizejsky to hádžu na vládne sociálne balíčky.
Môžu sa tak akurát hanbiť! A my im to musíme zrátať v nasledujúcich komunálnych voľbách, a strane PS aj v tých parlamentných, lebo čo tu Vallo robí v malom pri prideľovaní bonusov sebe, to by činovníci PS robili vo veľkom na celoštátnej úrovni.

Inak Vallovi to druhé zvyšovanie platu behom necelého roka robili na základe takýchto vágnych argumentov, citát zo SME:

"Kuruc svoj návrh navýšiť primátorovi plat v takejto výške zdôvodnil, že Vallo sa ako šéf bratislavskej samosprávy chopil šance, svoju prácu robí dobre a nebál sa doteraz pustiť aj do takých problematických tém ako je parkovacia politika.

Mestská poslankyňa Lenka Antalová Plavuchová poukázala na to, že poslanci vidia, koľko práce a energie vynaložil Vallo pri vykonávaní svojej funkcie a myslí si, že navýšenie o 50 percent zodpovedá výsledkom jeho práce".

Ja to vidím tak, že sa dostali k moci, tak bačujú ako feudáli, drancujú verejné financie a presúvajú ho na svoje účty. A my to máme zaplatiť cez vyššie dane.

Šance sa v nedávnej minulosti chytali aj Ftáčnik, či Nesrovnal, lenže im sme my, ako voliči, nedali team podľa ich predstáv a potrieb, teda mali viac zviazané ruky. Ftáčnik si aj tak viedol dobre, (až na ním trpené manipulovanie tendrov v DPB,) lebo sa vedel dohodnúť s každým. Diár mával beznádejne plný už mesiac vopred a neraz robil pre mesto aj viac ako 12 hodín denne. Lenivec Nesrovnal to mal náročnejšie, lebo sa ukázal ako konfliktný, bez ochoty na dohody, a za neplnenie úloh mu na pol roka oprávnene krátili aj plat...

Vallo vo svojej kampani ani slovom nepovedal, že on na rozdiel od svojich predchodcov, za férový plat nevie poctivo robiť pre mesto, potrebuje k tomu o 50% viac. Keby to včas povedal, a mal by v kampani svoje predstavy o svojom plate presne vyčíslené, tak volíme iného, alebo jeho prípadným zvoleným my, voliči by sme mu dali súhlas na nesystémovo vyšší plat. Teraz to urobili bez nás a proti záujmom nás, ako aj mesta, poslanci-lokaji, či tunelári.

A tie hore citované oslavné ódy z úst lokajov typu Kuruc, tak akurát pripomínajú stalinistický kult osobnosti, červení lokaji takto ospevovali Stalina, Gottwalda, či Zápotockého, teraz sa Vallo a jeho team vracajú späť k rokom dávno zabudnutým.
 

Ešte pár poznámok...

Osobitne ma pobavil ilustračný snímok článku. V popredí je samozrejme Vallo a zúfalo sa snaží zdôvodniť zvyšovanie daní. Za ním stoja starostovia, aby ho podporili. Koho tvár je najviditeľnejšia?
Nuž fotky môžu skresľovať, najmä v prípade žien, ak sa inak namaľuje, tak v ten deň môže mať úplne inú tvár, ale si myslím si, že je to starostka Aufrichtová. Áno, tá Aufrichtová, ktorá svoje fungovanie začala tak, že okamžite legalizovala čiernu stavbu herečky Pauhofovej.
Nový Čas práve tento týždeň sa vrátil k tejto nechutnej téme, lebo dodnes sa nedá dopátrať k tomu, či tá herečka dostala za čierne stavbu aspoň pokutu, a ak áno, tak bolestivú, alebo iba takú formálnu, aby zavreli huby občanom. Výška jej pokuty, a jej dokázanie hodnoverným dokumentom, podlieha väčšiemu utajeniu, než záležitosti ruských jadrových zbraní.
A je to tá Aufrichtová, ktorá pri plánovaní podniku verejného stravovania v budove Propeler vyhlásila, že ten podnik nevzniká preto, aby produkoval zisk. To znamená, že strava, a pijatika, ktorú tam predajú prípadným turistom, bude dotovaná z tých vyšších daní...

Potom tam rozpoznávame aj tvár nejakého pána, môj, dúfam, že správny, názor je ten, že to bude práve ten starosta Vrakune, Kuruc, ktorý to hanebné zvyšovanie platu Vallovi tak lokajsky navrhol.
Takže Vallo na tej fotke pózuje naozaj v "elitnej" spoločnosti...

Každá palica má dva konce. Jedným koncom je možné primátorovi, či iným voleným funkcionárom, platy zvyšovať, hoc aj nesystémovo.
Druhým koncom je možné ten plat aj znížiť, to na svojej koži okúsil primátor Nesrovnal, keď si neplnil svoje úlohy.

Myslí si niekto, kto prečítal zdôvodnenie lokajov na nesystémové zvyšovanie Vallovho platu, že po takýchto slovách títo lokaji nájdu odvahu, či skôr ochotu na zníženie jeho platu, ak voľačo nesplní, či nezodpovedne pokazí? Ja si myslím, že Vallo je za vodou, z radov teamu Vallo, nikdy nikto ho nebude brať na zodpovednosť, akurát my voliči v nasledujúcich komunálnych voľbách. Dovtedy akurát si v parlamentných voľbách musíme a môžeme vyrovnať účty s jeho rodnou stranou, stranou PS.

Na tresty v rámci teamu Vallo by už bol priestor aj teraz. Napr. projekt rekonštrukcie električkovej trate do Karlovej Vsi Kratochvílová prvý krát držala v rukách v roku 2015, ako Nesrovnalova HDI Bratislavy. Aj nám ho vtedy odprezentovala ako hotový projekt.
Potom v roku 2019 ho mala v rukách opäť, aby ho doladila a rekonštrukciu spustila už vo funkcii Vallovej viceprimátorky pre dopravu. Napriek tomu projekt poriadne meškal. Myslí si niekto vážne, že to niekto Kratochvílovej zráta, a jej plat zníži tak operatívne, ako v minulosti za iné veci znížili Nesrovnalovi?

Vláda dala mestu 15 miliónov. Minie ich Vallo, hoc na tom veľkú zásluhu nemá, peniaze vláda dala preto, lebo idú voľby, tie prachy by sme dostali aj vtedy, ak by primátorom bola cvičená opica. Vallo napriek týmto "bezpracne" získaným prachom ešte ide dane zvýšiť, a zároveň kydá na vládu, miesto toho, aby kula horúce železo a udržala s vládou dobré vzťahy, aby časom opäť pýtal od nej ďalšie prachy...

Záverom pripomínam, že Vallove prvé zvýšenie platu, ktoré iba z formálnych dôvodov musela dať Kratochvílová na hlasovanie, bolo korektné, podľa vopred známych pravidiel. To si Vallo zaslúžil.

Druhé, terajšie, Kurucom inicioavané zvyšovanie platu síce bolo zákonné, veď plat určuje zastupiteľstvo. Bolo to podľa môjho názoru ale nemorálne a neetické, lebo dostal prachy za nič, a rozbil doteraz platné korektné spôsoby zvyšovania platu primátora. Vallo už nemá team, ale iba zaslepenú feudálnu hlasovaciu mašinériu....
 

 

Ešte sa douc gramatiku: z plechovou...behom...daj radšej joggingom... nesúhlasím so zvysovanim daní, chcem,aby tých 100 000 ,ktorí denne fe facto využívajú naše dane,platili...cez podielové dane, nesúhlasím s takým platom primátora,ale odkiaľ vieš,že nepracuje 12 h denne ako Tvoj ospevovaný Ftacnik,daň z nehnuteľností navrhoval ešte Nesrovnal...bola to časovaná bomba...ak by zvýšili o cca 20,%,bolo by to znesiteľne...asi treba petíciu v celej SR
 

 

Po spätnom prečítaní svojich diskusných príspevkov som tam po sebe našiel aj viac pravopisných chýb, než mi vytýkaš Ty. Je to asi následkom toho, že občas píšem vo chvate, veď mám aj inú robotu, a ani napriek kontrole pred odoslaním si niektoré chyby nevšimnem...

Čítaj s porozumením. Nikde som netvrdil to, že Vallo je v robote menej než Ftáčnik. Písal som to, že Ftáčnik dokázal pracovať, či musel pracovať pre mesto za menší plat.

Narážal som aj na to, že nesystémové zvýšenie Vallovho platu zdôvodňovali nekonkrétnymi dôvodmi typu, pridajme mu, však je veľa v robote.
Generál De Gaulle, bývalý francúzsky prezident, je autorom tej myšlienky, že množstvo a hodnota vykonanej práce sa neodvíjajú od dĺžky času strávenom v práci.

Zatiaľ chlapec Vallo akurát stihol veci rozbabrať, výsledky, ak vôbec budú, budú až neskôr.
Zatiaľ vidíme to, že napr. neotvoril Mlynské Nivy pre MHD v lete, hoc nám to tak sľuboval.
Neotvoril včas električkovú radiálu Karlova Ves. Koľkatí termín nový termín otvorenia už beží? Jeho viceprimátorka Kratochvílová, ako Nesrovnalova HDI Bratislavy projekt rekonštrukcie električkovej trate prvý krát držala v rukách už na prelome rokov 2014-15. Tak kde je chyba, že sú tam stále problémy?

A myslím si aj to, že Vallo ohľadom osobného voľna pre svoj súkromný život, teoreticky by mal byť vo väčšej výhode, ako jeho predchodcovia, lebo on na rozdiel od svojich predchodcov nemá dvoch, ale rovno troch viceprimátorov! Je ním viceprimátor Káčer. To je ďalšia diera do rozpočtu mesta...

Si predstav, že ja som Valla volil. A vyhradzujem si aj právo na to, aby som ho celý čas kontroloval a bral na zodpovednosť. Ja toto druhé zvýšenie platu považujem za nemorálny akt a v rámci mojich možností voliča mu to aj náležite spočítam, lebo držím sa zásady, že sochu má dobrému primátorovi navrhovať vďačný volič po jeho dobre ukončenej práci pre mesto, a nie nejaký jeho verný lokaj na začiatku funkčného obdobia, keď ešte nemá výsledky. A on výsledky ešte nemá, iba rozrobené veci s otvoreným koncom....

(P.S.
Pravopisné chyby po mne oprav, ja idem raňajkovať)
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Bratislava