" Prvá konská železnica na Slovensku bola sprevádzkovaná v roku 1840 a viedla z Bratislavy do Svätého Jura..."
Čo sú to za nezmysly? V roku 1840 NEEXISTOVALO žiadne Slovensko a ani Bratislava....:-)))) Volalo sa to Felvidék (alebo po slovensky Horná zem) a Pozsony (Pressburg po nemecky a Prešporok po slovensky...). Neviem, prečo sa tu zavádza a vymýšľa.
Možno stačilo napísať: Prvá konská železnica na území dnešného Slovenska bola sprevádzkovaná v roku 1840 a viedla z dnešnej Bratislavy do dnešného Svätého Jura. Avšak hlavu by som si s tým nelámal. Česi to tiež nerobia. Hocičo postavené na území dnešnej ČR a to je jedno či za Československa alebo Rakúska označujú ako České v Čechách. A komu to vadí? Nemecká menšina tam už neexistuje takže nikomu.
Ani na sekundu nezabudnut, ze tu bolo akesi madarske kralovstvo a bolo veeelkee a slaaavnee. Jasne jasne, dobre ze si nam to vsetkym pripomenul. Sam som sa pristihol, ze som na tu skutocnost na cele dve minuty prestal mysliet. Uz sa to nestane.
Samozrejme, v čase vrcholiacej tvrdej maďarizácie by so slovensky písaným menom nemal šancu uplatniť svoe ambície, ale zjavne podprahovým účelom bratislavských rožkov nebude posilňovanie slovenského elementu v dejinách Slovenska a Bratislavy.
Mám už niekoľko kalendárov aj kníh so starými pohľadmi na mesto, jeho krásne zákutia i prírodné scenérie a je mi veľmi ľúto, keď vidím, koľko toho už zaniklo. A nie vždy by som to nazval ako pokrok, skôr ako necitlivé ničenie vandalov. Prvá vlna prišla za komunistov, druhá po roku 1989 a trvá dodnes. Pritom stále nariekajú, že Bratislava je pre turistov jednodňová destinácia. Nuž, na predimenzované kovovo - sklenené krabice nenalákajú nikoho.
Problém "zapríčinil" Jozef 2, ktorý odsťahoval korunu do Budapešti. Za vlády jeho matky MT, bola Bratislava najväčším mestom v Uhorsku. Žiaľ, s korunou odišla aj šlachta a rozvoj mesta sa zastavil. začal i sa sem hrnúť roľníci z ktorých sa stal postupne lumpenproletariát. Šlachta a s ňou vzdelanie tu výrazne chýbala (tak ako na celom Slovensku). Preto tu nemáme bulváre jak v Budapešti, resp Viedni. No a komunisti sa rozhodli stavať paneláky bez ladu a skladu a most cez stred Starého mesta. Lebo práve Bilak a spol boli potomkami lumpenproletariátu bez vzdelania. teda ten Bilak bol vyučený krajčír, aby som mu nekrivdil. A tak to tu vyzeralo. A v podstate na celom Slovensku, kedy sme si dokázali zdevastovať všetky hrady, zámky, kaštiele, centrá miest. Na rozdiel od Česka, kde vzdelanie bolo na vyššej úrovni.
Pani Liptáková, vďaka za pekný článok. Cítim z neho lásku k starej Bratislave. Tie grafiky musím vidieť. Pozývate nás navštíviť dávnu Bratislavu, nie hodnotiť politiku a postoje za posledných dvesto rokov.
Hlúposti...
Čo sú to za nezmysly? V roku 1840 NEEXISTOVALO žiadne Slovensko a ani Bratislava....:-))))
Volalo sa to Felvidék (alebo po slovensky Horná zem) a Pozsony (Pressburg po nemecky a Prešporok po slovensky...). Neviem, prečo sa tu zavádza a vymýšľa.
ok
A toto je pointa, vsak?
Jasne jasne, dobre ze si nam to vsetkym pripomenul. Sam som sa pristihol, ze som na tu skutocnost na cele dve minuty prestal mysliet. Uz sa to nestane.
Stáročia existovalo
mimo to
Ďalší nezmysel je Ede Kozics.
https://sk.m.wikipedia.org/wik...
Samozrejme, v čase vrcholiacej tvrdej maďarizácie by so slovensky písaným menom nemal šancu uplatniť svoe ambície, ale zjavne podprahovým účelom bratislavských rožkov nebude posilňovanie slovenského elementu v dejinách Slovenska a Bratislavy.
Felvidék v preklade Horná zem