SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pellegrini a Vallo hovoria o zrušení Bratislavského samosprávneho kraja. Populizmus, reaguje Droba (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Bratislava mala byť už dávno samostatným krajom tak ako iné hlavné mestá.Drobovi po voľbách bude horieť pod zadkom,tak už teraz kričí.
 

Droba

pozabudol, ze ked sa prebetru kompetencie tak sa preberie aj podstatna cast ludi...takze nic nehrozi. naopak, ked sa usetri len 30% mzdovych nakladov, tak je to uspech
 

Nechápem čo sa do toho Stopa ondi

Veď ak mu ide ako politikovi o občana musí mu byť jasné
Že:
1. treba veľkú Bratislavu ako mesto
2. Terajšie kraje MA, SC, PK BA1 2 3 4 a 5
Dať na úroveň najmenšej správne jednotky
A všetky obce zrušiť do jednej aj s ich totálne zbytočnými samosprávami

Všetko by efektívne a lacnejšie

A keď niekto hovorí o centralizácii tak sa bavíme o území kde je menej ľudí ako v 1/10 Londýna
 

 

tak tak, ked nebol zupanom, tak hovoril, ze bolo by dobre zrusit zupu, ale teraz sa mu ju rusit uz nechce. Podla mna je dolezite upratat ten neporiadok, ktory vznikol rozdelenim samospravy na tolko urovni... naco nam je v jednom meste zupan, primator, starostovia a k tomu vsetkemu XYZ poslancov.
 
Hodnoť

nový zákon o BA a KE

Samozrejme že Bratislava potrebuje mať postavenie kraja, BSK v dnešnej podobe vôbec nepotrebujeme. Cestné dane idú kraju, Bratislave nie. A takýchto nezmyslov je tam viac.
Kraj vyberá dane, no o cesty v Bratislave sa nestará:
https://www.webnoviny.sk/kraj-...

Ale to je len smietka problémov čo ťažia Bratislavu. Bratislavu (aj Košice) treba prekopať v zákone čo sa týka kompetencií, rozdelenia a financovania. Tých 5 MČ čo bolo za socializmu (štvrte) nám bohato postačuje.

Droba si len kope za vlastnú funkciu, škoda naňho drať klávesnicu.
 

sme12345

odkazujete na článok, ktorého obsah je dlhšie neaktuálny
tzv. cestná daň, daň z motorových vozidiel je príjmom štátneho rozpočtu už od r. 2015
stačí pozrieť čl. III zák. č. 361/2014 Z. z. - novela zák. č. 582/2004 Z. z., ktorou sa v § 2 vypustil ods. 3
alebo porovnať znenia zákona o miestnych daniach do 31.12.2014 a od 1.1.2015
aj počas socializmu sme mali v BA podstatne viac m.č. ako 5 a štvrtí ešte viac ako m.č.
pletiete si to s obvodmi, resp. okresmi
 

Pán Dulla,

pokiaľ si dobre pamätám, tak v minulosti Bratislava mala akýsi titul mesta s právami, výsadami ale aj povinnosťami kraja. Teda povedané zjednodušene, Bratislave z vonku "nerozkazoval" vtedajší Západoslovenský kraj, ale Bratislava si vládla sama sebe. Ale bolo to dávno, vtedy som bol mladší a krajší, tak som sa viac venoval babám, než tejto problematike...

Aktuálne by sa mohlo opäť zaviesť to, aby Bratislava znovu bola krajom na svojom území, aj s náležitými kompetenciami a financiami k nim. A okresy MA, PK a SC by sa mohli rozdeliť do Trnavského, či Nitrianskeho samosprávneho kraja, veď ani v minulosti ich neriadila vtedajšia Bratislava s právomocami kraja.

Vallove reči o rušení BSK sú nekompetentné a hlavne veľmi účelové a vypočítavé. Chlapec asi podľahol čaru ľahko získaných financií z verejných zdrojov, veď mu za necelý rok vo funkcii už dva razy zvýšili plat primátora, raz, pred necelým rokom oprávnene, teraz, druhý krát síce zákonne, ale vysoko neeticky a tak sme poznali jeho pravú tvár, ktorú by sme nikdy nevolili, keby sme ju poznali už minulý rok.

Tie jeho terajšie mokré sny o tom, žeby v jednej osobe bol primátorom, aj županom, podľa môjho názoru, žiaľ svedčia o tom, že sa pretransformoval na osobu, ktorú už iba to zaujíma, že ako sa čo najviac obohatiť, pričom mnohé veci v meste akosi prestávajú tak fungovať, ako nám sľuboval. Viď. v lete neotvorené Mlynské Nivy pre MHD, či opakované odklady otvorenia električkovej trati v Karlovej Vsi. Bude úspechom, ak sa časom nezamočí aj do nejakých korupčných škandálov...

Našťastie pre voličov, o pár mesiacov budú parlamentné voľby, a ich víťaz nemusí mať také predstavy, aby práve Vallo mal dve dobre platené stoličky. A ak by aj za novej vlády tak hlúpo malo byť, že Bratislavu nafúkneme aj o okolité okresy na jedno mega-mesto, tak najprv musia byť komunálne voľby, a na základe jeho terajších činov, aj "nečinov", určite nie Vallo bude jeho hlavou...

Úlohou dnešných dní je prísne dohliadať na primátora Valla a jeho team, lebo po minulo-týždňovom neetickom zvýšení jeho platu prestáva byť dôveryhodným človekom, a spolu so svojim teamom aj v budúcnosti môžu neeticky, rovno korupčne riadiť verejné veci. A nakoľko ho aj po tejto afére s platom, jeho strana PS morálne podrží, tak úlohou voličov na celoslovenskej úrovni malo byť aj to, ani náhodou nevoliť stranu PS a jeho spojencov do parlamentu, lebo takto neeticky budú pôsobiť aj na celoštátnej úrovni....
 

 

prečo mokrý sen Valla? podľa mňa nevyhnutnosť a túto tému treba obnoviť a dôjsť k záveru, že Bratislava bude maž štatút kraja.
máš problém s Vallovym platom? ja nie.
 

 

Zo správ:

"Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude od decembra zarábať mesačne 6048 eur. Plat v takejto výške mu vo štvrtok schválili mestskí poslanci.

Vallo od decembra 2018, keď prevzal vedenie mesta, až doteraz zarábal mesačne 5316 eur.

Aktuálny základný či minimálny plat primátora hlavného mesta SR je 4032 eur.

Vypočítava sa súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku.

Mestské zastupiteľstvo však na návrh starostu Vrakune a mestského poslanca Martina Kuruca rozhodlo, že Vallovi základný mesačný plat zvýšia o 50 percent, a teda na sumu 6048 eur.

Kuruc svoj návrh navýšiť primátorovi plat v takejto výške zdôvodnil, že Vallo sa ako šéf bratislavskej samosprávy chopil šance, svoju prácu robí dobre a nebál sa doteraz pustiť aj do takých problematických tém ako je parkovacia politika.

Mestská poslankyňa Lenka Antalová Plavuchová poukázala na to, že poslanci vidia, koľko práce a energie vynaložil Vallo pri vykonávaní svojej funkcie a myslí si, že navýšenie o 50 percent zodpovedá výsledkom jeho práce".
Koniec citátu.

Ja osobne si myslím, že nakoľko Bratislava má vytvorený spravodlivý systém na stanovenie platu aktuálne úradujúceho primátora, tak toto navýšenie je nesystémové, a preto neetické a nemorálne, ale samozrejme pred zákonom sa napadnúť nedá, hlavné slovo má zastupiteľstvo, a to rozhodlo tak, ako rozhodlo.

Vallov plat bol pred necelým rokom, pri jeho nástupe do funkcie spravodlivo zvýšený podľa dávnejšie dohodnutých pravidiel. Tie pravidlá boli vymyslené preto, aby žiadny primátor nebol rukojemníkom poslancov, ak by neboli z jedného politického košiara, a aby bolo možné automaticky a hlavne spravodlivo upravovať jeho plat podľa meniacej sa situácie, napr. inflácie a pod.
Mnohí už pri tom prvom zvýšení ho napádali, ale ja som sa ho vtedy zastal, dostal to, na čo mal spravodlivý nárok, môžeš si to spätne vyhľadať, že som sa toho zvyšovania zastal.

Lenže tu a teraz pravdepodobne niekto z jeho teamu, už druhý krát za necelý rok, navrhol nesystémové zvýšenie platu, pričom sa odvoláva na výnimočnosť Valla. Lenže ja na ňom nič výnimočného nevidím, robí si svoju robotu, reaguje na aktuálne úlohy, ktoré prináša doba, a v rámci reálnych možností presadzuje svoje plány, predstavy, či už v oblasti denného chodu mesta, ako aj jeho budúcnosti.

Toto ale robili aj jeho predchodcovia, a uspokojili sa s platom, ktorý sa stanovoval vopred dohodnutým, korektným spôsobom. Vallo je výnimočný iba v tom, že má jednu obrovskú výhodu, má team. Lenže ten team sme mu nanominovali my, voliči. Keby sme volili inak, tak by bol na tom podobne, ako Nesrovnal, či Ftáčnik, nemal by len team, ale aj silnejšiu, či slabšiu opozíciu.
A team sme Vallovi dali preto, aby sa mu v prospech voličov a mesta pracovalo jednouchšie a rýchlejšie, a nie preto, aby mu nesystémovo zvyšoval plat, či aby sa zomkli a zákulisne rozhodovali o vážnych veciach, bez participácie občanov mesta.

Ja som skôr nerodený, a to, čo rečami vyprodukovali jeho členovia teamu pri zvyšovaní platu, to sú oslavné ódy, podobné na oslavu Stalina, Brežneva, Husáka, KSČ, či inú miestnu červenú celebritu. Smeruje to zlým smerom, a ja len čakám na to, kedy niekto navrhne Vallovi sochu v nadživotnej veľkosti, ako sedí na kobyle a neohrozene nás vedie k lepším zajtrajškom.

Ja som ho volil, aj som sa ho všade zastával, napr., keď ho trebárs vo svojich blogoch špinavo atakovali páni Mrva, či Palko.

Ale teraz ma Vallo sklamal a u mňa si to bude veľmi dlho žehliť a ja mu budem veľmi kriticky pozerať na prsty, oslavnými ódami svojho teamu ma neoslní...
 

6400€ brutto

Je adekvátny plat pre cloveka ktorý má šéfovať Hlavnému mestu. Jeho výsledky sú po roku pomerne slušné.
 

 

Aj jeho predchodcovia mali výsledky a dokázali ich mať, v porovnaní s Vallom, aj pri menšom plate, určeným vopred dohodnutým, férovým spôsobom. Vallovi sa pred rokom tiež stanovil férový plat, dostal všetko, na čo nárok mal a samozrejme aj bol vyšší, ako mali jeho predchodcovia.

Toto teraz je o tom, že mu jeho vlastný team síce zákonne, ale mimo stanovených pravidiel, po necelom roku prihodil 50%. Myslím si, že nie preto sme volili Valla a jeho team, aby si navzájom feudálnym spôsobom odhlasovali, také, či onaké výhody, bonusy. Najmä nie vtedy, keď mesto aj podľa slov Valla je finančne podvyživené...

V mojom okolí si akurát narobil nepriateľov, tituly typu zlodej, podvodník, tunelár sú tie miernejšie, ktoré je možné sem napísať bez rizika, že tento príspevok zmažú, ale to je samozrejme jeho politickým problémom...

"Mestská poslankyňa Lenka Antalová Plavuchová poukázala na to, že poslanci vidia, koľko práce a energie vynaložil Vallo pri vykonávaní svojej funkcie a myslí si, že navýšenie o 50 percent zodpovedá výsledkom jeho práce".

Ja si myslím, že ani Ftáčnik sa neulieval, diár mal plný už zvyčajne na mesiac vopred a samozrejme robil viac ako 8 hodín. V porovnaní s ním Nesrovnal bol lenivec, bol úspech ak v práci bol aspoň 7 hodín. Aspoň také boli kuloárne informácie od niektorých zamestnancov Magistrátu, ale možno iba neľúbili Nesrovnala...
Inak svojho času prezident Francúzska, generál De Gaulle hovoril to, že hodnota vykonanej práce nezávisí od času strávenom na pracovisku.

A výsledky zatiaľ až tak nevidíme, napr.:

-Parkovacia politika sa naplno rozbehne v roku 2021, potom uvidíme výsledok, a najmä to, či sa bude na motoristoch aj účinne vymáhať.
-Mlynské Nivy v koncom leta pre MHD neotvorili.
-Električku do Karlovej Vsi nie a nie rozbehnúť. Za tento debakel trebárs Kratochvílovej znížime plat na pol roka o 50%?
-Električkou pred novou budovou SND ide proti väčšej, či menšej časti občanov, pritom práve preto ľudstvo vymyslelo participáciu voličov na riadení verejných vecí, aby si sami povedali, aký variant chcú, a nie aby Vallo presadzoval jedine svoj, dokonca cez nekorektnú prezentáciu.
-Atď.

Pravidlá určovania platu primátora boli vopred určené, Vallo dosť presne vedel, za aký plat bude robiť. Ak sa mu to málilo, tak nemal ísť do funkcie, alebo mal mať vo volebnom programe bod, ale ja pre mesto viem dobre robiť iba za 6048,-€, ale rozhodne nie za 5316,-€!

Dúfam, že jeho team rovnako pohotovo mu plat aj zníži, ak v budúcnosti voľačo neurobí, či pokazí. Nesrovnal mal za isté neurobené veci až pol roka nižší plat, tak je vyšliapaná cesta aj na znižovanie platu primátora. Aktuálne sa môžu zacvičovať pri braní na zodpovednosť Kratochvílovej za opäť nedokončenú trať...

A existujú aj tzv. cieľové odmeny. V rámci participácie práve občania by mohli odsúhlasiť cieľovú odmenu primátorovi, ak napr. niečo veľké včas a dobre zvládne.

Ale vždy smrdí to, ak behom roka vo funkcii mu jeho vlastný ľudia plat dva razy zvýšia, raz správne a spravodlivo, ale žiaľ druhý krát iba na základe vágnych rečí, ktoré som vyššie už citoval, že veľa pracuje, chopil sa šance a pod.

Patrím k tej skupine, v očiach ktorej Vallo a jeho team teraz nekonali korektne, a preto zásadne mením postoj k nemu. Doteraz som ho v príspevkoch vždy chránil a bránil, aj občas toleroval, teraz som svoju pozornosť ale zbystril, a budem ho viac kontrolovať a brať na zodpovednosť, pardonov bude rozhodne menej, za tie prachy bude chlapec aj viac makať a podstatne viac sa zodpovedať mne, voličovi...
 

 

Parkovacia politika- stala 10 rokov. Postup je správny.
Mlynské Nivy - nevidím tam problém. Otvoriť dopredu by bola hlúposť. A bolo by to nebezpečne. Mesto zvláda dopravu
Električka - Vallo nepodpisoval zmluvu. A má malo možnosti. Keď si prerábal čo i len jadro v paneláku tak o tom niečo vieš.
Električka pred SND - mne nevadí ( a asi nie som sám)
A ešte raz: ten plat nie je nič nenormálne vo vyšších riadiacich pozíciách.
 

b.pityo

pamätáte si len niečo
BA si nevládla sama sebe, stačí si spomenúť na 5 ObNV, ktoré neboli závislé od NV HM SSR ako ONV od KNV
stav v BA prešiel mnohými zmenami

do marca 1968 boli len tri kraje a BA bola súčasťou Zsl. kraja
v BA sídlili súčasne KNV pre zsl. kraj (budova na Mierovej) a MNV
v minulosti ich riadila BA, bola sídlom Zsl. kraja až do r. 1990

v júni 1969 boli zrušené všetky kraje a od r. 1971 opäť zriadili (len) tri kraje - Ssl. Vsl. a Zsl. a územie BA ako HM SSR bolo osobitnou územnou jednotkou - nie krajom

ak by sa odčlenili okresy MA,PK a SC, skončí sen o aplikácii metropolitného princípu podľa vzoru z cudziny, BA sama pre seba nepotrebuje pôsobnosti VÚC
 

 

Viem o tom p. Dulla (neaktuálny zákon), ale som zavalená robotou (koniec roka). už nestíham ani surfovať po webe:-(
 
Hodnoť

Hanbi sa, darmozrac!

Spoločnosť mala obrať BSK o 2,5 milióna eur
kraj nevykonával dostatočnú kontrolu dodržiavania zmluvných podmienok, zlyhať mali aj viaceré kontrolné mechanizmy zo strany Bratislavského kraja.

Čítajte viac: https://mypezinok.sme.sk/c/222...
 

 

Regionalne cesty Bratislava su velky problem nie len pre Drobu ale aj Viskupica (vsetko ludia zo SaS)... ktovie co vsetko a kto vsetko za tym je a hlavne som zvedavy, ako to dopadne. Dufam, ze v tomto pripade bude Sulik / Matovic principialny, ako pri smerackych diabloch.
 
Hodnoť

smel12345

Pozrime sa na to bližšie. Treba zrušiť všetky samosprávne kraje a nechať tri kraje, ako boli pôvodné. V Bratislave nebolo 5 MČ, ale okresov. Taktiež treba zrušiť všetky jednotlivé mestské časti a ponechať Bratislavu ako celok, hlavné mesto SR. Čo sa týka primátora Valla. Toho treba odvolať a nie povyšovať. Len sa pozrime všetci, ako hudobníčkovi zachutila moc vládnutia. Jasne je dokázané a všetkým voličom treba povedať, že PS/SPOLU sú už teraz v tichej koalícii so Smerom. "Nová opozícia" progresívcov zvolila smeráčika hlavného kontrolóra. Ďalší smeráčik navrhol plat primátorovi 6 048,0 chechtáčikov a celé politbyrto - mestské zastupiteľstvo, zástupcovia ľudu to svorne odkleplo a vysmievajú sa nám do očí. Čo dosiahol primátor Vallo? Hneď po zvolení si osadil svojich kamošov do Metropolitného inštitútu Bratislava, ďalšie zdaňovanie občanov a chaosom v parkovacej politike,ktorú nazval FÉROVÁ PARKOVACIA POLITIKA, kde vládne anarchia a každá mestská časť si robí niečo iné. Pomaloval ulice v meste a osadil pinpongový stôl, predĺžil dopravný chaos v doprave na Mlynských nivách pre developera. Je to celé choré a my hlupáci len čušíme a nechávame sa zdierať nezmyselným zdaňovaním s následným tunelovaním našich peňazí. A svojim ľuďom vo verejnej správe zvýšili platy a nás len a len zdierajú ďalšími zdaňovaniami. Aj takto sa rieši nezamestnanosť a zdieranie vlastných občanov. A na jeho počesť si premenoval časť námestia SNP na Nám. Nežnej revolúcie.
 

uherčík

mestské časti sú aj historické územia samostatných obcí - právnych subjektov,
väčšinu BA získala ich pričlenením po r. 45,
vlastníctvo, ktoré tým získala BA, bolo výsledkom legislatívneho násilia totalitného režimu, ktorý to potreboval na dosahovanie svojich zámerov industrializovať a prisťahovať do BA masy manuálne pracujúcich
teraz navrhujete zbaviť m.č. aj existencie / právnej subjektivity a využiť na to asi opäť legislatívne násilie
z nejakého dôvodu si myslíte, že teraz nie je a len potom by bola BA celkom
bolo by zaujímavé, ak by ste mali navrhnúť štruktúru magistrátu, aby zvládal doterajšie i nové úlohy, ktoré teraz zabezpečujú m.č.
ak by sa mala dosiahnuť podstatná úspora, tak návrh znamenám, že ľudia by museli chodiť vybavovať podstatne viac do stredu mesta, čo teraz vybavia v rámci m.č., nie všetko sa dá vybaviť elektronicky a nie každý má a vie používať internet
menšie okrajové časti by asi ťahali za kratší koniec pri

návrh vrátiť sa k 3 krajom, je návrh vrátiť sa do minulosti so súčasnými nárokmi
opäť s potrebou podstatne viac cestovať, ak sa nedá / nevie vybaviť elektronicky

oba návrhy majú spoločné popretie princípu subsidiarity - vybaviť čo najviac čo najbližšie miestu bývania

aj keď som sa nenarodil v KV, ale ako jej dobrovoľný obyvateľ si neželám, aby stratila právnu subjektivitu, neželám si, aby o všetkom, čo sa týka verejného života a verejných financií v KV, rozhodovalo len MsZ a NR
naopak, želám si, aby rozhodovanie o opravách, údržbe mestských komunikácií, podobne ako pri ver. osvetlení, vodovode, kanalizácii, sa zabezpečovalo prostredníctvom jedného správcu
 

 

Obce by mali ísť tam kam patria - do histórie
 

re: do histórie

pôjdete oveľa skôr Vy
obce sú základom územného a správneho členenia aa zostali zachované aj v tých štátoch, ktoré reformovali územnú samosprávu
úprava, ktorú navrhujete, aby najmenším správnou jednotkou bol kraj je úplne uletená
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Bratislava