SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislava ako hlavné mesto nemá výhody, konštatuje kontrolný úrad (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Chyby treba napraviť

Bratislava nemá dostatočné kompetencie a ani osobitný systém financovania, aby sa vyrovnala so svojimi úlohami a s výzvami hlavného mesta.
Vždy to bolo tak. Preto sme sa nikdy v modernej histórii nemohli dostatočne rozvíjať ako by sa na hlavné mesto patrilo. Je to aj jeden z dôvodov, pre ktorý si nás nás ostatné Slovensko neváži ako "svoje" hlavné mesto a nazýva nás "Najväčšia slovenská dedina" a ešte aj všelijako horšie. Z veľkej časti majú aj pravdu, lebo reprezentatívne naše mesto vyzeralo naposledy možno za Márie Terézie.
Teraz máme oproti celému Slovensku len nevýhody. Napríklad u nás je pre mladé rodiny finančne najnákladnejšie získať byt a u nás sa aj najťažšie žije dôchodcom. Myslím dôchodcom s bežnými dôchodkami, nie tým, ktorí boli pred dôchodkom solventnými podnikateľmi alebo aj pseudopodnikateľmi, ministrami, prezidentmi, poslancami atď.
 

Nádherná Alica

nech už píše pod tým aliasom ktokoľvek, predpokladám, že ani Vy nedokážete popísať úlohy a výzvy hlavného mesta, s ktorými sa nevyrovnalo a ktoré ho stoja mimoriadne výdavky
ani chýbajúce kompetencie
opisovať je také jednoduché
tvrdenie, že vždy to bolo tak ej už o inom,
aj keby ste uzreli svetlo tohto sveta po r. 1989, mohli ste si zistiť ako bola Bratislava financovaná od r. 1969, kedy získala postavenie hlav. mesta a aký to bol podiel z verejných výdavkov na území SSR
nijako tým nechcem obhajovať socializmus, len si dovolím pripomenúť, že existuje literatúra faktu, ktorá vypovedá o inom ako tvrdíte
 

Čo som predpokladal u diskutérky

Že nezabudne vyzdvihnúť, čo všetko sa v Bratislave vybudovalo za prezidenta Tisu, nevymenovala budovy, ktoré sa vtedy postavili aj čo všetko sa vtedy pre mesto spravilo. Ešte by mohla v súlade so svojimi inými príspevkami vyzdvihnúť, v akých ťažkých časoch najprv predvojnových, potom vojnových sa za Prvej Slovenskej republiky všetko konalo a ako veľa sa dosiahlo, hoci sme mali vtedy k dispozícii iba niekoľko málo rokov.
Nemám pravdu, pani diskutérka? Prečo ste sa obmedzili iba na pochvalu Márie Terézie?
 

Pavlík

odstráň si červené súkno spred očí a pozdvihni sa nad biedne politikárčenie. Fakty treba priznať také, aké sú. Keď sa niečo naozaj vybudovalo, tak to pochváľ. Bez ohľadu na tvoje stranícke tričko.
 

Pani diskutérka,váš pohľad je jednostran

Nech sú vaše politické názory akékoľvek (spomínam si, že ste písali, že budete voliť KDŽP, a to aj keby sa spojili so SNS !!!), ale keď už chcete chváliť nejakých panovníkov a politikov, že niečo spravili pre naše Hlavné mesto, nemali by ste zabudnúť pochváliť Dubčeka a Husáka.

Veľkú pravdu píše diskutér VladimírDulla, pozícia Bratislavy a Slovenska vôbec

sa v ČSR podstatne zlepšila od r. 1969, kedy získala Bratislava postavenie hlavného mesta.
Dokonca sa uvažovalo, že bude v Bratislave postavené metro. Žiaľ, tento plán zlyhal. Mám dojem , že najväčšou prekážkou boli medziľudské žabomyšie spory, ako to často býva, keď sa prekazí dobrá vec.
 

Pavlík Ján

stačilo pripomenutie, že existujú fakty a už to u mnohých vyvolalo potrebu mínuskovať
netrhá mi to žily, lebo nepíšem príspevky, aby sa páčili a zvyšovali ohodnotenie
len by som očakával, že sa nájde aspoň jedna osoba, čo by sa zapojila a vecným príspevkom sa podujala vyvrátiť, o čom píšem
takto to nie je len o tom, že neviem, čo by malo byť nesprávne v takom príspevku, ale aj na základe čoho
 
Hodnoť

 

Vtip je v tom že Bratislava má akože postavenie hlavného mesta.ale nie je samostatný kraj a ztoho vyplyvajúce kompetencie.
 
Hodnoť

a čo toto?

Pekná tabuľka

ale Bratislava stále vyzerá ako od macochy. Verím, že sa niečo aj spravilo, ale chýba trvalý systém.
 

Nič.

Ten veľkostný koeficient je skresaný ďalšími koeficientami, ktoré ste neuviedli.
 

súhlas,

ďalšie koeficienty sa krešú aj iným obciam...
Tu je “výsledok”:

https://www.mfsr.sk/files/arch...
 
Hodnoť

 

Na začiatok by bolo dobré skresať samosprávu, a to zlúčiť kompetencie kraja a mesta do jedného ako je to v Prahe a počet 22 mestských častí znížiť aspoň na polovicu...
 

22 ich je v Košiciach

Bratislava má "len" 17.
Čo je aj tak stále veľa.
 

 

22 majú Košice. My len 17( furt som si myslel že 18). Katastrofa. Aj tak.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava