SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislava si plánuje založiť vlastnú nadáciu, podporovať má kultúru i komunity (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pár tipov pre nadáciu

Bratislavský hrad
By si zaslúžil poriadnu stálu expozíciu. Žiaľ jeho priestory sú totálne nevyužité a sú zrkadlom našej neúcty k sebe samým.
mínus Reagovať | 188 Presporsky
01.11.2019 6:57 | Oznám správcovi | Odkaz

Hodnoť: mínus indicator plus

Bratislavský hrad
By si zaslúžil poriadnu stálu expozíciu napríklad na počesť Alžbety Durínskej, nazývanej aj Alžbeta Uhorská alebo aj Alžbeta Bratislavská, lebo sa narodila v Uhorsku na Bratislavskom hrade, kde prežila rané detstvo.
Bol som prekvapený, keď som niekde čítal o majestátnom sprievode so zoznamom veľkého množstva drahocenných šperkov a pokladov, ktoré s ňou nechala jej matka odviezť ako veno do Durínska, kde uzatvorila manželstvo.
Nedávno som sa snažil znovu na internete nájsť tento zoznam, ale už som ho neobjavil. Poradí mi niekto?
mínus Reagovať | 177 Mareček O
05.11.2019 1:46 | Oznám správcovi | Odkaz

Hodnoť: mínus indicator plus
Niečo sa už uskutočnilo, ale málo
Pri východnej časti hradieb dala Rehoľa svätej Alžbety /ľudovo alžbetínky/ v roku 2000 umiestniť bronzové súsošie svätej Alžbety so žobrákom /dielo talianskeho sochára Norberta Salaia/ ako pripomienku roku 1207, kedy sa na Bratislavskom hrade táto uhorská princezná a neskoršia svätica narodila.
Ja to oceňujem a nemám nič proti tejto soche.
Ale môj návrh by bol ešte vytvoriť V PARKU PRI HRADE oddychovú zónu so sochou povedzme 3-4 ročného dieťaťa Alžbety napríklad hrajúcej sa s bábikou alebo s loptou pod dohľadom svojho otca kráľa Ondreja II. a jeho kráľovskej manželky, Alžbetinej matky. Pretože v tom veku na hrade Alžbeta žila.
Jej životopis, prípadne aj zoznam prepychových predmetov z jej vena by nebolo od veci tiež tam umiestniť.
Iné národy si lepšie vážia svojich rodákov ako my. Musíme doháňať !!!!
mínus Reagovať | 161 Jeanette du Bois
05.11.2019 2:23 | Oznám správcovi | Odkaz

Hodnoť: mínus indicator plus

Bratislavský hrad
By si zaslúžil poriadnu stálu expozíciu napríklad na počesť šľachtica a jazykovedca Antona Bernoláka, ktorý študoval v semináru na Bratislavskom hrade (študentov na hrad sústredil panovník Jozef II.- bola to jedna z jeho reforiem).
Spolu s Bernolákom tu študovali aj viacerí významní dejatelia. Spolu s Bernolákom sú niektorí z nich aj spoluautormi diela Kritická filologická rozprava o slovanských písmenách (Dissertatio philologico-critica de literis Slavorum), anonymné kolektívne dielo bratislavských seminaristov, ktoré vzniklo pod vedením A. Bernoláka (Bratislava)

Veľmi sa mi páčil návrh, ktorý som počul, aby vo vnútornom dvore Bratislavského hradu boli vytvorené sochy bernolákovcov ako spolu s Antonom Bernolákom čítajú, študujú aj píšu toto významné dielo. Miesta je tam dosť, sochy by mohli byť aj takmer v životnej veľkosti.
mínus Reagovať | 177 Mareček O
05.11.2019 2:00 | Oznám správcovi | Odkaz


Čítajte viac: https://bratislava.sme.sk#ixzz...
 

Je to diskusia k článku o bratislavskom

hrade, len sa mi nepodarilo dať link, tak som to vyriešila takto.

Dobrých nápadov by bolo samozrejme aj viac. Napríklad kedysi sa plánovalo pred starou NR SR dať sochu Gorazda, Cyrila a Metoda. Videla som aj foto nejakého návrhu /žiaľ, návrh bol hrozný, ale moýno sa dá spraviť aj lepší/. Nakoniec to šlo celé do stratena. Dokedy?
 


Najčítanejšie na SME Bratislava