SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Trinásť ľudí pracovalo na stavbe v Bratislave nelegálne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Čo tak

Skontrolovať pracovné zmluvy z Easy taxi a Grin taxi ? Stovky ľudí a dlhé roky. Komu to vyhovuje?
 

 

Si konkurencia?
 
Hodnoť

Ukazka liberalnej demokracie v praxi.

Tak na chudakov ste si trufli. A co firma? Ta moze fungovat dalej?
 

 

Podobne kontroly fungujú v každej krajine. Slovákov zas kontrolujú na stavbe v Rakúsku, alebo Nemecku. Kolegov otec žije za hranicami v Rakúsku, občas mu chodí pomáhať s prácami okolo domu. Domáci zavolali naňho políciu ako na pracovníka čo robí na čierno. Musel im dokazovať, že pomáha vlastnému otcovi.
 

 

to vieš, riaditeľov firiem (teda zlých bohatých) aso nerobia ilegálne
na druhej strane si nemyslím, že táto kontrola neprebiehala na stavbách rodinných domov. To by len bol tanec!
ale tam to investorom nevadí, že mu tam robia načierno.
 

Neobkecavajte.

Ani jedneho z vas dvoch som nepochopil. Mna nezaujima, co robia v Rakusku alebo co sa robi na rodinnych domoch. Ak raz firma takto masovo zamestnava na cierno, tak zodpovedat sa maju jej veduci. Riaditela trestne stihat, firmu zavriet.
 

 

A ty si myslíš že voči zodpovedným sa nevyvodia dôsledky? Samozrejme že majiteľ firmy dostane pokutu. Či je to na trestne stihanie o tom rozhoduje zákon.
 

 

Lenze o tom sa v clanku nic nepise. A zaujimala by ma vyska tej pokuty, pretoze pri 3000€ pokute si povie ze sa mu to oplatilo pri 30 000€ uz asi nie.
 

 

Len potom musí tento hlúpy zakon o nelegálnej práci rozlišovať medzi skutočnou čiernou prácou a tým, že niekto zabudne prihlásiť zamestnanca a prihlási ho spätne
 

 

Nevieš čo rozprávaš. Ak neprihlásiš zamestnanca naschvál alebo zabudneš (rád by som vedel ako sa dá zabudnúť prihlásiť na úrad práce 14 ľudí) tak je výsledok ten istý: nelegálna práca.
Spätne môžeš uhradiť neodvedenú DPH, ale nie prihlásiť zamestnanca. Naopak zamestnanec sa musí prihlásiť do 8 dní, spätne dva - tri mesiace to nejde :-) Respektíve ide, ale nie bez pokuty.
Okrem toho, prihlásiť niekoho spätne až po tom ako mi prišla kontrola...Dobrý deň, títo tu pracujú načierno. Ahá, zabudol som, pardón, prihlásim ich spätne. :-)
Ak kontrola nepríde tak ušetrím na odvodch, ak príde, tak ich prihlásim spätne. A keď ma niekto bude chcieť sankcionovať za moju zábudlivosť, vlastne vychcanosť, tak potom poviem, že no to je ale hlúpy zákon, fuj!
Rád by som vedel akoby si zistil rozdiel medzi vychcanosťou a zábudlivosťou v tomto prípade. Lebo každý vychcanec keď na neho prídu bude tvrdiť, že on len zabudol.
 

 

Vsetci vŕtajú do toho, či zamestnávateĺ platí neplatí za zamestnancov dane-odvody. Pritom všetkým uchádza hlavná pointa a skáču na lep štátnej propagande. Každý zamestnanec by mal dostať do ruky všetky peniaze, ktoré zarobil a ktoré má na neho zamestnávateľ určené. A až zamestnanec by mal z toho platiť štátom vynucované dane-odvody...... Jáj ale potom by sa prišlo na to, že zamestnancov brutálne neokrádajú zamestnávatelia ale štát, ktorý po výbere daní-odvodov prideľuje prioritne tzv. NAŠIM ľuďom a naspäť do reálnych služieb štátu občanom sa dostane až brutálne okresaná suma. Štátu je výhodné, aby za nich špinavú robotu okrádania zamestnancov sú nútení vykonávať zamestnávatelia. Zamestnávatelia sú postavení do pozície lotrov, ktorí nedoprajú zamestnancom a nechávajú si veľký podiel fakturácie pre seba. Pritom len na DPH plus odvodoch plus dani zoberie štát zamestnancovi 60-80%fakturovanej sumy za predpokladu, že nejdu žiadne peniaze na stroje, materiál.......)
 

 

Mám na mysli situáciu. Zamestnávateľ zabudne prihlásiť zamestnanca, prihlási ho spätne napríklad o 9 dní (do roku 2017 stačilo hoci aj o 1 deň), riadne zaplatí odvody spätne. Žiadna kontrola na pracovisku zo strany Inšpektorátu práce.

Následne urobí napr. o rok Inšpektorát práce namatkovu kontrolu, zistia časový nesúlad medzi dátumom na pracovnej zmluve a dátumom na prihláške. Obvinia firmu z nelegálneho zamestnávania. Absurdné nie? Veď ktorý čierny zamestnávateľ prihlási spätne zamestnanca a zaplatí aj riadne odvody?
 

 

Tak to áno, to máš pravdu.
Ale toto nebol tento prípad. Títo neboli prihlásení vôbec. Tam nie je pochyby, že ide o čiernu prácu.
 
Hodnoť

 

Príznačné pre tento štát je trestanie tých čo robia. Tých čo kradnú, podvádzajú, lupia sa štátne restrikcie nedotýkajú. Mimochodom na stavbách je nedostatok kvalifikovaného personálu........
 
Hodnoť

.

Vyhostenie firmy zamestnavatela by tiez neskodilo.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava