SME
Piatok, 13. december, 2019 | Meniny má Lucia

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hvorecký: Vďaka za cudzincov v Bratislave (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Aj toto je asi umenie, veľa slov o ničom. Trápny to spisovateľ ....
 

 

prave naopak,malo slov a vela povedane.

ale na pochopenie urcite treba inteligciu. ty si zrejme ten text nepochopil, vsak?
 

 

pochopil. ak nie si za multikulti, tak si zly. toto si myslila pseudo-inteligenti.
 

 

Preco tolko minusov, ved ma pravdu...
 

Hvoreckemu chýbajú Rusi v Blave

Hvoreckemu chýbajú Rusi, Ukrajinci,Poliaci,Bielorusi v Blave, alebo len blizkovychodny milovníci LGBT a zástancovia ženských prav?
 

 

Nemám problém s pochopením tohoto človeka ....
To spomenutie národov, čo tam vymenoval je také umelé a smiešne, ako keby prebraté z príručky "ako písať pozitívne o imigrantoch". Len tak mimochodom, čo tento pán urobil pre utečencov? Okrem toho, že má plné ústa, ako im treba pomáhať? A zároveň urážať každého naokolo.
Svoj "intelekt" predviedol v článku https://hvorecky.sk/tag/eugen-... , kde znosil pod čiernu zem operu Krútňava a to len preto, že sa mu nepáči jej autor Eugen Suchoň. Po prečítaní bludov čo tam popísal si ho predstavujem už iba ako nulu.
 
Hodnoť

 

Hvoreckeho som vnimal ako mierne elitarskeho inteleguana, ale tu sa ukazal v dobrom svetle.
 

aj bol, resp. sa tak spraval,

ale odkedy sa mu narodili deti, tak svet vnima trochu inak. ale otvorenost mysle mu ostala. dobre sa s nim diskutuje - najma o veciach, kde s nim nezdielate jeho nazor.
 
Hodnoť

Ach jaj

Mega hipster
 

Je to extremista

"Najmilšie obedy mi varí Vietnamec, jeden z najlepších baristov pochádza z Libanonu, najlepší teľací tanier pripravuje Afganec, najvtipnejšia komička je Iránčanka a filharmóniu vedie Angličan. " ...az to bije do oci , tato POVINNA veta a navyse klamliva ale uplne. Tak si to zhrnme ? Ake su to tie najmilejsie obedy ? Psicek na tanieri co smutne na vas " pan umelec" pozera? Ako casto teda navstevujete tie vietnamske restiky ? Ako casto chodite na ten kebab k Afgancovi ? O akej " vtipnej" irancanke hovorite? Bez nej by bola v BA nuda ze ? Ste nic viac len zufaly slnieckar a tak sa aj vyjadrujete , pre mna osobne extremista ktoremu by neprekazalo keby Bratislava vyzerala a zilo sa v nej ako v Bruseli . Inak vzdy sa smejem ked niekto argumentuje tym ze v minulosti bola Ba multikulturna a Slovakov,Madarov,Nemcov dava na tu istu uroven ako afganec,nigerijcan, turek- 1:1. Keby ste nemali tieto extremisticke nazory nikdy tu na SME vas chory nazor nezverejnia , dufam ze na FB vzdielate nejake tie multikulturne videa ako tie bezhlave severanky co skocili ako vietnamsky pes v Marakesi.
 

 

Prečo nás zasa obťažuješ svojou nenávisťou a zatrpknutosťou? Na jediný svoj blud, ktorý si tu vytapetoval nemáš jeden jediný dôkaz. Prečo radšej neurobíš niečo pre seba a svoje okolie a nevyhľadáš odbornú pomoc?
 
Hodnoť

 

ano, ano, najma mesity Bratislave chybaju ako sol, spolu s Mohamedmi, Ahmadmi a podobne...vtedy uz bude ozaj svetova
 

 

Bol by si prekvapený, ale v Bratislave v križovatke ulíc Jaskový rad, Podkolibská a Karpatská, hneď oproti tunela pod železničným násypom, kde trolejbus sa točí na smer Koliba, existuje budova s názvom Valčík. Pred vojnou to bola výletná reštaurácia, po vojne to komunisti zoštátnili a priklepli ČSD, jej odborom a pod ich taktovkou fungoval tam Závodný klub železničiarov.
Konali sa tam školenia, konferencie odborárov, ako aj vedenia železníc, ale aj svadby, oslavy životných jubileí, pred Vianocami tam Mikuláš dával darčeky deťom železničiarov a podobne. V ľavom krídle budovy sa zradila kolkáreň.

Pravé krídlo ešte aj teraz slúži železničiarom na konanie rôznych akcií, kolkáreň sa privatizovala a pod názvom Richardo fungoval tam nočný podnik s diskotékou, istý čas s obrovskou návštevnosťou. Potom to kúpili Arab z Blízkeho východu (už neviem, či Jordánsko, alebo Sýria) s dobrou znalosťou slovenského jazyka.

Najprv aj on tam prevádzkoval nejaký reštauračný, či aký podnik, ale časom ho zatvoril a zriadil tam moslimskú modlitebňu. A dobrých pár rokov sa tam chodili modliť Arabi a nie iba s bydliskom v Bratislave, ale aj v Rakúsku. Ich autá s rakúskou ŠPZ parkovali na Karpatskej, ako aj na Dobšinského ulici.
Už tam nechodia, možno pre problémy s parkovaním, či preto, lebo Valčík susedí s bordelom Celentano, alebo iba preto, že si našli väčší objekt v dôstojnejšom prostredí, alebo pre zmenu v Rakúsku. Ale tak či tak, minimálne vtedy, keď nikoho ani vo sne nenapadlo, že raz Európa akému nelegálnemu migračnému náporu bude čeliť, v budove Valčík modlitebňu mali a roky sa tam pokojne modlili bez toho, žeby niekomu boli na obtiaž.

Vie niekto, kde sa modlia teraz?
 

 

Mne by teda mešita nevadila. A tiež si myslim že naša politika voči migrantov je populistická. Na druhej strane sa treba pozrieť ako rakusaci vo Viedni starostlivo vyberajú školu a škôlku pre svoje deti. A je zo čím ďalej tým väčší problém.
Chýbajú pravidla. Pre všetky strany.
 

 

Vyjadrenia politikov zákonite sú občas populistické, platí to aj pre migráciu, ale konanie úradov je v medziach platných národných zákonov, v ktorých sú obsiahnuté aj tie medzinárodné pravidlá, ku ktorým sme pristúpili, napr. Ženevské konvencie o utečencoch. Každý migrant sa k nám dostane, kto k nám prichádza zákonným a tak legálnym spôsobom. A k slušným a legálne prichádzajúcim osobám sa aj spoločnosť správa tolerantne, viď. náš prístup k Vietnamcom, a iným občanom z tej časti sveta, a napokon sme tolerovali aj moslimskú modlitebňu v budove Valčík.

Ten Arab, čo tam prevádzkoval najprv reštauráciu, či čo to presne bolo, napokon zas modlitebňu, prišiel k nám legálne, legálne tu podnikal a vedel po slovensky.
Svojho času, ešte hodne dávno pred tzv. Arabskou jarou, skupina železničiarov, (mojich kolegov) z rušňového depa Bratislava, navštívila Blízky východ. Na sýrsko-jordánskych hraniciach mali nejaký administratívny problém, čakali tam a medzi sebou sa samozrejme bavili po slovensky. Zrazu pristúpil k nim po slovensky hovoriaci Arab a pomohol im vec vyriešiť. A svet je tak malý, bol to práve ten Arab, sused železničiarov vo Valčíku, ktorí práve bol v rodnom kraji na rodinnej návšteve. Teda slušní ľudia vždy nájdu spoločnú reč a si pomôžu.

Čo naša spoločnosť, vrátane úradov, cudzincom netoleruje, je nelegálna migrácia, teda ich nelegálny príchod na naše územie. Toto treba jednoznačne potierať, ohňom a mečom musíme ich nájazdy odrážať a ak im vstup dovolíme, tak ohňom a mečom musíme aj po nich vymáhať dodržiavanie našich zákonov a pravidiel.

Pravidlá sú, aj boli v minulosti, svet a migrácia v ňom, veľmi dobre fungoval pomocou nich, teda nevidím žiadny dôvod na zmenu stávajúcich pravidiel na pravidlá nové, kde samotní migranti, či ich domovské krajiny, budú nám cez OSN, kde majú obrovskú väčšinu, diktovať to, že akými hmotnými statkami máme ich povinne zasypať a ako máme meniť naše po stáročia zažité pravidlá výlučne v prospech ich a v neprospech nás. Ale toto je už nad rámec článku....
 
Hodnoť

nedelna chvilka prozy, tlachaniny

takze 100tis "Na rozvoj aspoň niekoľkých knižníc, ktoré sú vo väčšine mestských štvrtí v katastrofálnom stave. Pritom práve tam by sa mohla začať komunitná zmena zdola."?

pre tych z Novej Vrakune co maju "Berlínske múry okolo niektorých rodinných domov postavených na kontaminovanej pôde a z robustných oplotených víl s dvoma garážami vychádzajú rovno na blatové alebo celkom rozbité cesty stredovekého štandardu."?

super napad, fakt.
 
Hodnoť

Multi

Ak tu stretnete Vietnamca, Iránca, Afgánca, tak preto, že utiekli z vlastnej krajiny, nie preto, že by vedeli dobre pripraviť kávu, či jedlo. Ak stretnete Slováka v Nemecku, išiel si tam zarobiť peniaze, nie preto, že by tam šiel Nemcom variť halušky. Na Obchodnej Vám pripravia kebab, pizzu, ale že by to bolo niečo, čo by stálo za to, tak poviem, že nie. Ľudia migrujú z ekonomických dôvodov, alebo pre režim, ktorí všetkým lezie na nerv y, ale už si naň zvykli. Nemci majú plnú krajinu migrantov a nemyslím si, že tam začnú piť dobrú kávu, naopak, dosť im zhorkne. Považujem priveľký pohyb ľudí na zemi skôr za prejav nefunkčnosti mnohých štátov, nie ako niečo obohacujúce pre ľudstvo.
 

 

ja som zmizol do nemecka ked sa dostal k moci fico ... na slovensku som zarabal dobre (nebol dovod koli par euram navyse ist prec), ale mal som dost toho bordelu a tym ze sa fico dostal ku korytu bolo jasne ze sa to nezlepsi ... po tych rokoch mozem len povedat, najlepsi rozhodutie v zivote ... Nemecko nie je ani zdaleka dokonale, ale zivot tu poskytuje uplne inu kvalitu ...
 
Hodnoť

.

Dávny Pressburg bol multikultúrny. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia

Zase ten mýtus o tom akobtu všetci žili svorne a ako plynule prechádzali z jedne reči dobdruhej. Nikdy to tak nebolo: Jidiš nehovoril okrem Židov nikto, podobne ako po česky a slovensky nehovoril nikto okrem Čechov a Slovákov. Kde by sa preboha tí Nemci a Maďari po slovensky naučili? V Apponyiho školách? Ak to tak bolo, prečo museli čs. námorníci strielať z pošty proti šovinistickej čvarge?

O 100 rokov si budú vymýšľať rozprávky, ako tu pokope žili Vietnamci, bratislavčania a Východniari a všetci ovládali reč toho druhého.
 

 

Nemáš pravdu. Jednak k Maďarom sa začali hlásiť Slováci húfne a za výhody až po sovinistickych zákonoch už z Budapešti.
Na druhej strane moja rodina bola nemeckej národnosti ale hovorili aj slovensky aj maďarsky. Máš pravdu že jidiš používali len Zidia žijúci v Prešporku
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Bratislava