Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kandidáti: Čistiť kanály nestačí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V jednom má Vallo pravdu, a to zásadnú. Už dávno mal byť urobený manuál ako postupovať pri rekonštrukciách ciest, aj chodníkov. Také nezmysly, ako asfaltovanie chodníkov, v civilizovaných krajinách už nenájdeš.

A u nás si developer v svojom "rezidenčnom a jedinečnom" projekte dovolí vyasfaltovať chodníky, lebo mu to stavebný úrad dovolí. Tak prečo nie? Je to rýchlejšie, aj lacnejšie. Čo na tom že sa v takýchto zónach prudko dvíha teplota, zhoršuje klíma a neodteká tam voda, to už nikoho netrápi.

V rámci tejto regulácie by tam mohli konečne vložiť povinnosť dodržať rovinu chodníka okrem zošikmených hrán pri vjazdoch, demokratická móda znižovať chodníky na úroveň cesty v časti vjazdov do chodníkov šetrí síce tlmiče áut, obmedzuje a znižuje ale bezpečnosť chodcov. Pre koho sú chodníky? Chodcov či autá? Takéto dem*n*né nápady sú fakt možné len na Slovensku, stavať krivé chodníky!
https://1gr.cz/fotky/idnes/17/...

Demokracia nie je len o právach ale aj povinnostiach. Najvyšší čas stanoviť pravidlá - manuál na rekonštrukciu verejných priestorov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

akurat ze pan Vallo vodu kaze a vino pije. Ze by napriklad toto bol ten pravy sposob, ako pocas dazdov zadrzat vodu... http://www.trnavskyhlas.sk/c/2...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo máte konkrétne na mysli? Akurát som sa tam dočítala že za tú obnovu získali ocenenie pamiatka roka. Takže skôr pochvala ako kritika, áno, zelene na námestí málo, ale obnova pamiatky vyzerá byť v poriadku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mam na mysli tu velku vydlazdenu plochu a spolu styri stromy ktore dostali okolo kmena tak meter priestoru. Pekne spravene to aj je, komentujem prispevok podobnych ploch k zaplavam. Ked tam zaprsi, vsetko bude v momente v kanalizacii. Na zadrziavanie vody - ktore je aj prevenciou, aj odparovanim ochladzuje - sa dnes uplne kasle.

Ono, ja sa neviem zmierit ani s bratislavskym Hlavnym namestim. Cert ber vianocne trhy a historicky vyzor, mal tam zostat park ako este zaciatkom 90-tych rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S tým hlavným námestím, aj s celkovo nízkou výsadbou najmä stromov súhlasím. Hlavné námestie je hicňa, nie príjemné miesto na prechádzku, relax. Tých pár stromov čo tam dosadili je málo, nestačí to na schladenie priestoru.

Mňa skôr zaráža prečo mesto/MČ ako objednávateľ neuplatňujú reklamácie ak stromy vykapú, dokonca som si to všimla aj pri VW, že majú pri novej bráne vyschuté stromy. Predsa keď si objednávam nejaké tovar vrátane služby (stromy s výsadbou), 1. si uplatním v zmluve určité obdobie dokedy to bude funkčné napr. 2 roky) a uplatním si reklamáciu ak strom vyschne. Radšej zaplatiť viac za 2 ročné obdobie vrátane zabezpečenia polievania tých drevín, ako každoročne vrážať peniaze do nových drevín a ich výsadby.

Mesto absolútne nezvláda starostlivosť o zeleň, Dunajská promenáda v časti Most SNP-River Park je skôr paródia na zeleň ako kvalitná výsadba. Ale chcieť niečo ako súťaž o návrh výsadby drevín v tej časti a jej realizáciu je tu ťažké sci-fi (vrátane odstránenia tej zbytočnej časti asfaltu pri megabillboarde). Zároveň by sa mal celý úsek riešiť komplexne a vybudovať v tom úseku zástavku MHD.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Redaktorka Hilbertová v ostatnom období mala viac článkov o klimatických zmenách a o tom, ako ich sprievodným javom čeliť v podmienkach Bratislavy. Bolo to o blahodarných účinkov stromov pri ochladzovaní ulíc a verejného priestoru v horúčavách, potom o kropení verejného priestoru a teraz sa venuje prívalovým dažďom. Nakoľko sa pomaly zvolebnieva, tak teraz celkom múdro sa opýtala aj kandidátov na post primátora, ako s prívalovými vodami?

Na otázku redaktorky všetci odpovedali ukážkovo, najmä chlapi majú v ponuke aj nejaké svoje riešenia, Líšková zas aspoň menovite zaútočila rovno na Nesrovnala, že nepočúva múdrejších. Teda môžeme pokojne spať, nech zvolíme hociktorého, problém iste vyriešia...

Mesto ale zatiaľ žije svojim pokojným, zabehaným životom, a hoc som po tých prívalových vodách v diskusii pri blogu pána Puka poukázal na to, že pri ostatnej povodni chybou bolo aj to, že sa akurát asfaltuje Podkolibská ulica a to takou technológiou, že sa položí nový asfaltový koberec, ktorý prekryje všetko, vrátane kanalizačných vpustov. Potom sa tie vpusty a iné objekty na vozovke vysekajú z novo položeného asfaltu a zdvihnú na novú výškovú úroveň vozovky. A práve v tú minulú sobotu vpusty minimálne v úseku Tupého ulica-cez Podkolibskú po železničný viadukt boli pod novým asfaltovým kobercom, teda boli dočasne zaslepené.

Lenže išiel som tade v piatok 7.9. a ešte stále boli zaslepené! Ich pozície sú síce na chodníkoch označené farbou, a sú tam na palete nachystané nové mreže vpustov, ale vpusty prednostne neodokryli, ale aj týždeň po udalosti sú zaslepené. Jediný vpust bol v novom koberci voľný a to v križovatke Tupého-Podkolibská, ten ale zas aj týždeň po povodni bol beznádejne ucpaný hlinou! Teda toľko o činnosti Nesrovnalovho magistrátu v prospech nás. (Ďalej hore smerom na Kolibu som to neskúmal, ja som išiel z Tupého ulice.)

Už inde som o tom písal, v prípade kanalizácie v prvom kole treba zistiť to, ako ju dimenzovali naši predkovia? Lebo ani pri zatopených uliciach nebadať to, žeby voda v podobe gejzírov striekala cez vpusty hore, či by kanalizačné poklopy určené na vstup do podzemia voda vystreľovala preč a tade striekala hore. Lebo práve tieto hore popísané, ale u nás nateraz našťastie absentujúce úkazy sú neklamným znakom toho, že kanalizácia je plná, až preplnená. Nateraz môžeme tvrdiť aj to, že kanalizácia by aj stačila, ale máme málo vpustov, alebo sú ucpané bordelom.

Lenže možno preto je málo vpustov, aby sa kanalizácia nepreplnila. A práve preto treba nezávislých odborníkov, nech nám oni povedia, ako ďalej? Ak naši predkovia prepočtami robili taký počet vpustov, aby sa kanalizácia dažďom nikdy nezahltila a tak jej obsah, teda aj rôzne výkaly nikdy v podobe gejzírov nestriekali cez otvory na ulicu, tak počet vpustov nemôžeme zvýšiť a taktiež máme limit, koľko nových objektov môžeme na kanalizáciu napojiť.

Nuž a mesto po tomto odbornom posudku na kapacitu kanalizácie má na výber. Postupne cez desaťročia koncepčných stavebných prác zvýšiť kapacitu kanalizácie tak, aby pohlcovala aj prívalové vody, alebo tie prívalové vody niekde dočasne uskladniť, a do kanalizácie pustiť neskôr, či ich skladovať a používať na polievanie zelene, splachovanie záchodov a podobne.

V každom prípade to ale nie je vec, ktorú dokáže nový primátor za tri roky definitívne vyriešiť, aby v štvrtom, volebnom sa mohol s tou vecou chváliť. Nesrovnal v tejto veci neurobil asi nič, a my z nových kandidátov musíme nájsť toho, ktorý sa do toho pustí aj vtedy, ak smotanu v podobe hotového diela zlíže až nejaký iný primátor...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Karolinka

Ja verím že kadehak v tomto meste nebude primátorom najbližších 100 rokov. Stačilo.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Bratislava