Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Častí darcovia krvi pocestujú v bratislavskej MHD bezplatne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujalo ma

prečo musia mať trvalé bydlisko v bratislavskom kraji. Držiteľ Jánskeho plakety z Prešova je menej, alebo ZTP z Martina nie je postihnuty v Blave a nemõže cestovať zadarmo. Sme jedna republika alebo dve ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tiež som chcel reagovať na taký absurdný návrh...Mám Zlatú,nie som z Bratislavy,ja mám cestovať za eurá,aleak bude nejaký Bratislavák potrebovať pomoc v podobe mojej krvi,bude mu dobrá...Celé zle....
Ako napísal 151513, sme jedna republika,krv sa preváža kde ju treba,a najviac určite v Bratislave...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ty nie si zaujímavý ani pre komunálnych politikov v Bratislave, ani pre župných v tunajšej župe, lebo ak tu nebývaš, tak im nemôžeš dať svoj hlas, tak pre ktorého čerta by ti dávali bezplatnú MHD v Bratislave? Je to proste obchod, či úplatok pre miestnych darcov, ja ti vybavím bezplatnú MHD, ty mi zas vďačne dáš svoj hlas.
Teda aj držiteľ Jánskeho plakety z Prešova je bratislavským komunálnym politikom ukradnutý, z jeho existencie nemajú žiadny osoh v podobe hlasu, a ak by mu aj náhodou v slabej chvíle bezplatnú MHD u nás dali, tak by zas strácali u domácich voličoch, že rozdávajú cezpoľným.

Možno Bratislava spotrebuje najviac darovanej krvi, ale je tu veľa nemocníc s vysoko špecializovanými pracoviskami, čiže sem vozia pacientov z celej SR na špeciálne zákroky. Teda ak tvoja krv z Prešova náhodou poputuje sem, tak ju možno "vyfasuje" pacient z Oravy.

Pôvodne tento nápad s bezplatnou MHD pre darcov vymyslel nejaký mestský poslanec, darca. Teda si sám sebe vybavil za darcovstvo bonus z rozpočtu mesta. A my teraz platíme ich bezplatné cesty v tunajšej MHD, pričom niektorých krv možno nikdy nebola použitá v žiadnej nemocnici Bratislave, alebo ak áno, tak ju niekto dostal možno z Trenčína.

Darcom by za krv mal platiť rezort zdravotníctva a tak dobre, aby si mohli dovoliť zaplatiť za MHD v ktoromkoľvek slovenskom, či zahraničnom meste.

My sme za socializmu na vojne chodili dávať krv podľa vtedajšej propagandy tzv. čestne, teda bezplatne. A podľa nášho slangu nečestne, teda za prachy vtedy, keď sme nevychádzali zo žoldu a meškala aj finančná výpomoc od rodičov...

Údajne teraz za krv sa neplatí preto, aby sa zamedzilo tomu, že feťáci za prachy budú darovať svoju nakazenú krv. Ale kde ja garancia, že niekto nakazený nebude preto darovať krv, aby mal bezplatnú MHD? Teda ak z bezpečnostných dôvodov nemajú byť oficiálne platby za darovanú krv, tak darcom by sme nemali ani bokom dávať bonusy, tak káže logika.

Inak ak bratislavský darca je vo finančnej tiesni, tak autobusom sa za 20 minút dostane do rakúskeho Hainburgu, a tam môže darovať krv, či plazmu za prachy, tak neviem prečo žobre od mesta bezplatnú MHD. Transfúzna stanica je priamo na konečnej stanici medzinárodnej autobusovej linky 901 pri nákupnej zóne na kraji mesta a neraz sa stáva to, že naprostá väčšina cestujúcich sú darcovia...

Nič nemám proti darcom, dokonca som za to, nech im za krv dobre zaplatia. Ale z rozpočtu zdravotníctva, nie z rozpočtu Bratislavy. Že na to zdravotníctvo nemá? Už má, hlavný tunelár zdravotníctva Paška nedávno zomrel....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neber si

to tak k srdcu, určite Dopravný podnik kvôli tomu neskrachuje. Jednak preto, že je to len pre držiteľov zlatej Jánskeho plakety, čiže darcov nie je tak veľa, na druhej strane ak to bude poškodzovať ekonomiku firmy, tak to poslanci zrušia.
Podľa mňa je to forma úcty ľuďom, ktorí nezištne pomáhajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Táto zľava pre darcov už má svoju históriu, najprv bola zavedená, následne zrušená, potom opäť zavedená a teraz rozšírená.

Pri prvom zavedení to navrhol mestský poslanec ktorý bol pravidelným darcom. Teda si sám sebe, či svojej partii darcov navrhol bonus na úkor mestského rozpočtu. Tak tu nehovor o nezištnosti.
Inak vtedy na tom istom zasadaní Budaj pre zmenu navrhol bezplatnú MHD odbojárom. Lenže takto Budaj zas navrhoval sebe, ako odbojárovi bezplatnú MHD, dokonca tieto výhody rozšíril aj na svojich rodinných príslušníkov, teda ženu a potomkov. Potom si tú bezplatnú MHD navzájom aj poodsúhlasovali.

Ja takéto akcie odsudzujem, ak si poslanci sebe, či svojim skupinám, rodinám navzájom odsúhlasujú rôzne bonusy na úkor verejných financií.
Teda ten poslanec darca, jeho meno som už zabudol, po takomto akte nemá právo o sebe prehlasovať to, že dáva krv nezištne. Dáva to za bonusy, a to mohol ísť rovno do Hainburgu a tam to dávať za peniaze, ak je na tom tak biedne. Potom by bol v mojich očiach čestnejší, ako takto. Vo svojom okolí hrá geroja, bezplatne darujem krv, potom si navrhne a odsúhlasí bonus v podobe bezplatnej MHD.

A myslím si to, že darcom má za krv poctivo zaplatiť rezort zdravotníctva a ak to považujeme za nebezpečné, a trváme na bezplatnom darcovstve, tak potom nemajú byť ani bokovky v podobe rôznych bonusov, a už vôbec nie v podobe takých bonusov, ktoré si sami sebe navrhujú a odhlasujú na úkor mestského rozpočtu.

DPB samozrejme neskrachuje, zaplatíme to na úkor niečoho iného, alebo cez vyššie cestovné. Poslanci tieto zľavy v živote nezrušia, veď potrebujú aj hlasy darcov.
Inak pamätaj si raz a navždy, ak by darcovia dostali 99 percentnú zľavu, tak v prípade ekonomických problémov sme mohli zmeniť zľavu na trebárs na 77%. Ale ak bezplatnú dopravu zmeníme na platenú so zľavou 99%, tak bude revolúcia, lebo im zobrali bezplatnú vec.
Zľavy budú skôr rozšírené aj na cezpoľných darcov, podľa prvých dvoch diskusných príspevkov sa už cítia ukrátení...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takže vážení,

až nabudúce pôjdete dávať krv, tak si pekne kúpte lístok. Nechcete sa predsa cítiť ako paraziti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zľavu pre darcov krvi schválilo mestské zastupiteľstvo a zastupiteľstvo BSK. Obe tieto inštitúcie zároveň uhrádzajú dopravcom rozdiel medzi bežnou a zľavnenou (nulovou) cenou. Nakoľko mesto aj kraj sú financované z daní obyvateľov s trvalým pobytom v rámci ich územia, je pochopiteľné, že schválili priznanie zľavy len pre svojich občanov.

Štát prostredníctvom príslušného ministerstva (či už zdravotníctva, alebo sociálnych vecí) na darcov krvi jednoducho kašle.

BTW, držiteľ Janského plakety z Bratislavy je v Prešove menejcenný, keď mu zľavnené cestovné neprislúcha (tiež ho poskytujú len občanom s trvalým pobytom v Prešove)?
Je , držiteľ Janského plakety z Bratislavy je v Martine menejcenný, ak tam žiadnu zľavu pre darcov krvi neposkytujú?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Bratislava