SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prešporok sa pred Napoleonom bránil (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Chybaju mi tam udaje o hraniciach mesta a pocte obyvatelov
Tipujem ze trnavka, ruzinov, atd v tych casoch boli este trnavka, ruzonov, atd a nie bratislava
A dalej tipujem takych 20 000 obyvatelov
Zaujimave ze odolalo taketo mestecko, ci sa tam usidlila rakuska armada?
Cisar bol v obsadenej viedni a napriek tomu sa bojovalo ci ako?

Bratislava sa postavila na obranu svojej nezavislosti aj v 1918 ci 1919 proti okupantom - ceskoskovenskym legionarom.
Vtedy tipujem 50 000 obyvatelov, no ta uspesnost v porovnani stou spred 100 rokov bola ovela mensia.
 

 

tak ono na tom nie je nic divne, kedze po odchode miestodrzitela hrad prevzala armada a v tom case sa hrady a pevnosti este pomerne hojne vyuzivali k obrane. Silne hradby boli nielen okolo hradu ale aj okolo mesta. Na hrade boli kasarne. Po velkom poziari sice armada stale vyuzivala hradny komplex, ale zo samotneho hradu sa stala ruina, takze tam mali iba provizorne stanoviste no obranyschopnost hradu vyrazne utrpela. V 20. storoci sa hrady uz aj tak velmi nevyuzivali na vojenske ucely, pretoze vtedy bolo delostrelectvo na podstatne lepsej urovni nez za Napoleona a tie mury by to dlho nevydrzali.
 

 

"V roku 1782 mala Bratislava vyše 33 000 obyvateľov a bola najväčším mestom Uhorska. V rokoch 1787 - 1814 klesol počet obyvateľov Bratislavy o 10 000. Hospodárske pomery zhoršila zlá finančná situácia štátu, ktorá vyvrcholila v roku 1811 infláciou." - zdroj https://www.e-obce.sk/obec/bra...
 
Hodnoť

 

Pre istotu dodam ze cisarom som myslel skutocneho cisara - rakuskeho velkovojvodu
 
Hodnoť

Ze hlavne mesto.

UHORSKA?
 

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/...(16._%E2%80%93_18._storo%C4%8Die)
 

To je pridlhé preňho, to nedočíta

Takže fero zliatina takto v skratke:Bratislava bola hlavné mesto Uhorska cca 300 rokov.
Rozšírenejšie pre hĺbavejších:V roku 1536 napokon vyhlásil panovník zákonným článkom 49 Bratislavu oficiálne za hlavné mesto Uhorska, za sídlo uhorského snemu, Uhorskej komory a Uhorskej miestodržiteľskej rady (fakticky bola hlavným mestom už od roku 1531). Hlavným mestom Uhorska mala byť Bratislava dovtedy, kým sa kráľovstvo neoslobodí od Turkov. V skutočnosti ostala hlavným mestom až do roku 1783 (preloženie sídla centrálnych úradov späť do Budína) resp. 1830 (koniec korunovácií v Bratislave) resp. 1848 (koniec zasadaní uhorského snemu v Bratislave). V rokoch 1541 – 1848 sa (s niekoľkými výnimkami) zasadania uhorského snemu konali zásadne v Bratislave. V rokoch 1552 – 1784 boli s menšími prestávkami na Bratislavskom hrade uložené uhorské korunovačné klenoty. V rokoch 1563 – 1830 bolo v dóme sv. Martina a vo františkánskom kostole ostrihomským arcibiskupom – už so sídlom v Trnave, lebo Ostrihom bol turecký – korunovaných 11 uhorských kráľov a 8 kráľovien (prvý bol korunovaný Maximilián Habsburský, posledný Ferdinand V.). (pozri samostatný článok Bratislavské korunovácie).
A horný link od minuska pre tých, čo nechcú nabudúce potiť ***** ohľadne "blavy"
 


Najčítanejšie na SME Bratislava