SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislavským sochám previazali oči (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

mládež, pretrieť oči, Hviezdoslav plače

Z dôvodovej správy:
Už tvorcovia zákona pred pätnástimi rokmi si dávali za cieľ, aby ÚPN vykonával činnosti spočívajúce v dokumentácii, vedeckom bádaní, zhromažďovaní a poskytovaní informácií, ale aj vo vzdelávaní o dobe neslobody. ÚPN bol v čase jeho vzniku označený ako „inštitúcia s celonárodným významom, ktorej zakladateľom bude Slovenská republika“. Princípy, ktoré boli súčasťou dôvodovej správy k návrhu zákona, ktorým ÚPN vznikol, predpokladali a proklamovali, že úlohy zverené ÚPN, budú vykonávané a zabezpečené prostredníctvom jeho „štatutárnych orgánov, resp. prostredníctvom ich zloženia a spôsobu menovania a voľby“. Už v čase vzniku tejto inštitúcie sa predpokladalo, že ÚPN si práve prostredníctvom spôsobu ich kreácie „uchová väzby na ústavné inštitúcie Slovenskej republiky a zostane pod ich kontrolou“. Po pätnástich rokoch existencie je však nutné konštatovať, že tento cieľ zákonodarcu sa nepodarilo naplniť a to predovšetkým z pohľadu určenia štatutárneho orgánu, ktorým sa po novelizácii uvedeného zákona od roku 2003 stal predseda správnej rady. Táto zásadná zmena zásadne zmenila duch pôvodnej právnej úpravy. Vloženie rozhodovania o zásadnom smerovaní a činnosti ÚPN do rúk jednej osoby sa vymyká zo štandardných demokratických princípov. Potreba legislatívnej zmeny vyvstáva jednak zo skúseností s doterajším spôsobom riadenia, ako aj zo stále zvyšujúcej sa potreby transparentného a efektívneho spôsobu riadenia v štátnych i verejnoprávnych inštitúciách. Zavedený model riadenia jednou osobou, ktorá vzhľadom na súčasnú právnu úpravu podlieha iba formálnej kontrole ústavných inštitúcií sa ukázal ako neefektívny a neopodstatnený.
 
Hodnoť

Veľmi správne

Veľmi správne, že ste zaviazali Hviezdoslavovi oči, aby sa chudák nemusel pozerať na pochodujúcich LGBTI.
Kedysi sa Hviezdoslav vo veršoch pýtal:

Kto zapríčinil tento úpadok,
zosurovenie zdivočenie mravov?

Čo by chudák napísal teraz?
 

 

Nic, doslo by ponho Zitnanskej komando za pachanie podnecovania k rodovej diskriminacii :)
 
Hodnoť

 

Veruze pamatam. Pamatam na to, ako mal Langos dohlad nad spismi STB a subezne jeho manzelka pobehovala po Prahe s dvoma milionmi v kabelke.
 
Hodnoť

Čo by Hviezdoslav

napísal Róbertovi Ficovi v deň výročia okupácie Československa? Čo by Hviezdoslav napísal Róbertovi Ficovi, komunistovi, ktorý obhajoval pri svojom vstupe medzi komoušov okupáciu Československa? Čo si mám myslieť o Róbertovi Ficovi, ktorý zapredal Československo okupantovi pre komunistickú knižku a kariérny postup? Ja si myslím, že s komunistom len komunisticky. Ináč to nejde. S nacistami sme sa vysporiadali, s komunistami nie a vďaka tomu je Slovensko ťahané do Ruska, cez piate kolóny. Čarnogurský, tiež obhajuješ okupáciu Československa rovnako ako Fico?
 


Najčítanejšie na SME Bratislava