SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vyznáte sa v mape a viete kde ležia tieto mestá? Otestujte sa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Test nie je o mapách
Test má jednu chybičku krásy, ktorú si podľa mňa neuvedomuje ani autor testu. Pojem "vzdušná spojnica" t.j. ortodróma (https://de.wikipedia.org/wiki/...) nemá s mapou nič spoločné (maximálne tak s glóbusom). Každá mapa má totiž svoju vlastnú projekciu a od nej závisia deformácie mapy. Žiadna mapa nezobrazuje realitu, ale len konkrétnu projekciu 3D priestoru na 2D plochu, takže na rôznych mapách sa môže "vzdušná spojnica", javiť raz ako priamka a inokedy ako krivka, dokonca v tvare U. Z 2D mapy preto "vzdušnú spojnicu" laik len tak ľahko nezistí - napr. "vzdušná spojnica" medzi Bratislavou a Los Angeles vedie cez Island a Grónsko. Test preto nie je o tom, či sa niekto vyzná v mapách. Pre porovnanie zopár mapových projekcií - https://s-media-cache-ak0.pini...
sirenia
No a nie je to presne naopak? Ze ked zbehnes do obchodu a kupis si 5 beznych atlasov, tak vo vsetkych bude v podstate ta ista projekcia, resp. pre ucely takehoto kvizu ti vyjde to iste? Preto tento test ma s mapou spolocne praveze vsetko, akurat s realitou pomenej, ale to ani nikto netvrdil ze ma, nie? :)
mi__to
<< < 1 2 3

nie, nie je

Atlasy nemusia nutne používať rovnakú projekciu, dokonca ani rovnaký elipsoid (viď napr. staršie československé atlasy) a to už nehovorím o Google Maps, ktoré používajú mercatorovu projekciu, ktorá výrazne deformuje tvary a vzdialenosti až do takých absurdít, že napr. všetky rovnobežky sú na mape rovnako dlhé.

Ešte raz: pojem "Vzdušná vzdialenosť" uvedený v kvíze nemá s 2D mapu nič spoločné.
 

myslím si, že pod spojnicou sa všeobecne

chápe najkratšia možná vzdialenosť medzi dvoma miestami. Projekcie síce môžu byť trebárs aj trojuholníkové, ale neodrážajú realitu tvaru Zeme. Pomerne jednoducho možno dôjsť k tomu, či otázky a správne odpovede zodpovedajú realite, ak si človek zadá vzdialenosť medzi 2 miestami Zeme v projekcii reálneho tvaru Zeme - geoidu.
 
Hodnoť

 

Toto bola tazka pisomna praca.
 

 

Těžká! I já jsem s ní měl co dělat!
 

<< < 1 2 3

Najčítanejšie na SME Bratislava