SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vyznáte sa v mape a viete kde ležia tieto mestá? Otestujte sa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

vážne ? :)
a čo je tu na premýšlanie ? alebo to vieš alebo nevieš; to nie je test na logiku; tak taká Zaragoza a Bordeaux bolo v jednej otázke, tak to je skutočne hlava, čo povie a správne, nehádajúc, ktoré mesto je viac na východ; to nestačí mať atlas a zemepis ako koníčka; takže s tebou nesúhlasím, a to je tak všetko :)
deleted_759955_user
<< < 1 2 3 > >>

Nesúhlasím

Ak vieš aspoň približne kde sa ktoré mesto nachádza (a máš aspoň akú - takú orientáciu na mape), tak z toho vieš logicky odvodiť, ktorá z možností to evidentne nemôže byť. Ak Ti ostanú dve teoreticky možné, až potom je to o šťastí.
 
Hodnoť

13/15

Usla mi tretia a piata.
 
Hodnoť

14/15

Dal som Bratislavu a mal byť Mníchov ... Inak dobrý test na zemepisné znalosti a priestorovú orientávciu v rámci Európy!
 
Hodnoť

11/15

Kazdy, kto dal viac ako ja bez pozerania do mapy, tak klobuk dole, lebo toto bolo fakt tazke.
 

14 z 15 :)

kto vie, kde čo leží, nemohol mať väčší problém s umiestnením, resp. s vyradením nevhodných možností, veď spravidla šlo o hlavné a nadregionálne mestá
 

no naozaj :)

lebo Rotterdam lezi cca 5 km od spojnice Amseterdam a Pariz a Lille asi 15 ...tak nemohol si mat problem s umiestnenim a vyradenim...
 

ako fakt asi 15 km?

ale notak... Lille je od spojnice +- 45 km, oproti tým 8 km (Amsterdam - Rotterdam, okrem toho ležia dosť blízko seba) je to zreteľné. Ovládam to aj preto, lebo v mojej profesii som sa stretal oi. aj s holandskými a francúzskymi mestami. Ale keď Ťa to poteší, tak som sa pri tejto otázke predsalen na malý okamih trochu zamyslel.
 
Hodnoť

12 z 15

Ale jedna či dve boli len tip &#128521;
 
Hodnoť

 

Ako estrogenova zenska, ktora je schopna sa stratit vo vlastnom humne som dala 7/15.
Som na seba hrda :-))
 
Hodnoť

 

dobra haluz tento test. iba 9/15, ale vsetko z hlavy
 
Hodnoť

11/15

Zase ti zabozruti, ktori urcite naschval pred tymto testom postavili mesta inde, ako som si predstavoval.
 
Hodnoť

12/15

celkom sa dalo
 
Hodnoť

Dobre,som spokojný!

Mám 10 z tych 15,to je celkom fajn nie?Dobrý test na zorientovanie sa v Európe.
 
Hodnoť

8/15,

na to, ze som babka takmer nad hrobom, dobre. Nie?
 
Hodnoť

Chýbala otázka,

aká obec sa nachádza na spojnici medzi Popudínskymi Močidlami a Paštinou Závadou (Krvavé Šenky) a to iba cca 240 kilometrov od priamky
 
Hodnoť

 

8/15, nic moc ... pri 2-3 otazkach som sa mal riadit prvym pohnutim mysle ... ale zase, boli tu dva druhy otazok - normalne, kde postacila znalost mapy Europy, a potom tie haluzacke "priamkovo-spojnicovo-prelinacie" :-)
 
Hodnoť

Test nie je o mapách

Test má jednu chybičku krásy, ktorú si podľa mňa neuvedomuje ani autor testu. Pojem "vzdušná spojnica" t.j. ortodróma (https://de.wikipedia.org/wiki/...) nemá s mapou nič spoločné (maximálne tak s glóbusom). Každá mapa má totiž svoju vlastnú projekciu a od nej závisia deformácie mapy. Žiadna mapa nezobrazuje realitu, ale len konkrétnu projekciu 3D priestoru na 2D plochu, takže na rôznych mapách sa môže "vzdušná spojnica", javiť raz ako priamka a inokedy ako krivka, dokonca v tvare U. Z 2D mapy preto "vzdušnú spojnicu" laik len tak ľahko nezistí - napr. "vzdušná spojnica" medzi Bratislavou a Los Angeles vedie cez Island a Grónsko. Test preto nie je o tom, či sa niekto vyzná v mapách.
Pre porovnanie zopár mapových projekcií - https://s-media-cache-ak0.pini...
 

 

Mimochodom na spojnici medzi Istanbulom a Tripolisom neleží žiadne z miest uvedených v možnostiach. Najbližššie sú síce Atény, ale kolmá vzdialenosť od spojnice je zhruba 50 km, čo už mi príde dosť. Hlavne keď zhruba 20 km od spojnice Ženevy a Neapola leží Turín, ktorý bol označený ako nesprávna odpoveď (napriek tomu, že správna odpoveď Rím, leží tiež rovnako 20 km mimo spojnice.) Mám podozrenie, že autor naozaj robil test s mapou a pravítkom...
 

 

Keď to vezmeš ako centrá miest, tak je ten Turín cca o 2km bližšie spojnici ako Rím. Ale tak ako píše Sirenia vzhľadom ku kartografickému zobrazeniu je to na hranici
Mimochodom, po tejto otázke som si zapol mapu a ďalej som test len znechutený doklikal. Pritom oveľa bližšie tejto spojnici leží Janov (čo som si aj myslel, že bude správna možnosť ale ani nie je ani vo výbere).
 

 

No a nie je to presne naopak? Ze ked zbehnes do obchodu a kupis si 5 beznych atlasov, tak vo vsetkych bude v podstate ta ista projekcia, resp. pre ucely takehoto kvizu ti vyjde to iste?

Preto tento test ma s mapou spolocne praveze vsetko, akurat s realitou pomenej, ale to ani nikto netvrdil ze ma, nie? :)
 

<< < 1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Bratislava