SME
Piatok, 28. február, 2020 | Meniny má Zlatica

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Povodeň z ľadových krýh zmietla Petržalku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Že historik, že bombardovali.
najskôr definície: https://sk.wikipedia.org/wiki/... a https://sk.wikipedia.org/wiki/... Takže podľa "historika" nad Bratislavou lietali bojové lietadlá a zhadzovali na zamrznutý Dunaj výbušniny umiestnené v kovových obaloch, aby šrapnely spôsobovali škody na majetku a zdraví aj stovky metrov ďaleko. V skutočnosti ženisti, umiestňovali traskavinu do vopred vyvŕtaných dier v ľade. Podľa "historika" by aj baníci mali ťažili horninu bombardovaním. Nie historik, ale presstitút zapredávajúci sa za hlúpe bulvárne témy.
DAN0
<< < 1 2 3

chlapci moji jak tu ste

mohli by ste prosím vás definovať" nok"...merci...
 

skutočné bombardéry, skutočné bomby

v skutočnosti žiadni ženisti, ale skutočné bombardéry, skutočné bomby. To by som chcel vidieť tých ženistov, čo by šlapali po pohybujúcom sa ľade doprostred Dunaja a do 2-3m veľkých krýh by vŕtali diery a dávali výbušniny ako niekde pri stavbe tunela. To by sa navŕtali, kým by sa nikam prestrieľali.
 

Silné tvrdenia vyžadujú silné dôkazy.

Použiť prívlastok "skutočné" ešte nerobí z tvrdenia fakt.
 

 

Hm... Čo presne požaduješ? Na webe je množstvo článkov o použití vzdušných síl na rozbitie ľadu na rieke, ale to ti asi nestačí. Asi treba exhumovať niektorého z pilotov - ale čo ak bude klamať?

Tu je rozprávanie očitého svedka:
----------------
Aby ľady nestrhli piliere Starého mosta, museli ich uvoľňovať bombardovaním. Bratislavčan Miroslav Košírer (64) to videl na vlastné oči.
Miroslav bol síce malým dieťaťom, keď sa na Dunaji odohrávalo nevídané „divadlo“, ale niečo mu utkvelo v pamäti. „Spomínam si na výbuchy a hukot lietadiel. Celá rodina sme sa zhŕkli na miesto, kde je v súčasnosti osobný prístav a odtiaľ sme spolu s ďalšími zvedavcami sledovali, ako lietadlá nalietavajú nad Dunaj,“ povedal nám pán Miroslav.

Pre bombardovanie sa kompetentní rozhodli po tom, čo rieka vystúpila 3. marca 1956 do výšky 912 centimetrov a hrozilo, že kusy ľadu poškodia piliere Starého mosta. Lietadlá na boj s počasím nasadili aj v roku 1947.
Autor: TASR
-------------------------------
 

Ešte pár detailov pre nášho Danka:

"...zamrznutý Dunaj v roku 1956 spôsobil ďalšiu povodeň, keď výška vody dosahovala 912 cm. V zime v tomto roku sa museli na ochranu Bratislavy pred povodňou použiť mnohé prostriedky, najmä vojenskej techniky v boji proti ľadom na Dunaji. Týchto prác sa zúčastnilo vyše 700 osôb, za použitia 142 áut, 12 bombardovacích a 6 prieskumných lietadiel, 38 diel a mínometov, 18 rádiostaníc. Spotrebovalo sa 598 kusov delostreleckého streliva, 1659 mín, 27 protitankových mín, 611 kusov trhavín, 58.806 litrov pohonných hmôt, 13.553 litrov nafty, 408 kusov leteckých púm."
 

 

TAK SI OTVOR INTERNET, ak vieš čo to je a tam si vyhľadaj staré správy - všade sa písalo o bombardovacích lietadlách a bombách. Na vlastné oči som to nevidel, ale asi je to pravda, lebo ako bývalý ženista by som ľad uprostred Dunaja neodpaloval kryhu po kryhe, až taký blázon som nebol.
 

Netreba kričať

použitím veľkého písma. Stačí byť pozorný, všimnúť si príspevky nad sebou a neopakovať sa.
 
Hodnoť

 

Dunaj v Bratislave naposledy zamrzol v zime 1963. co sa tyka tych dovodov, preco odvtedy nezamrzol, v clanku je to uvedene akosi podivuhodne-oteplovanie ovzdusia by som extra nezdoraznoval, pretoze to je jav, ktory badat na priemernych teplotach, nevylucuje to vsak moznost vyskytu vyraznych vln chladu-nakoniec od roku 1963 tu bolo niekolko velmi studenych obdobi, spomente si na roky 1979, 1985, 1987, naposledy v roku 2012.. bolo toho iste viac. ohladne toho chemickeho znecistenia nejdem velmi polemizovat, avsak je to pomerne kontrastna informacia k tomu co nie tak davno vyhlasili odbornici a sice, ze dunaj je po bratislavu pomerne cista rieka. preco uz dunaj v sucasnosti nezamrza nepochybne zavisi aj od regulacie toku. je totiz rozdiel mat rieku s prirodzenymi brehmi, strkovymi lavicami a fungujucou ramennou sustavou a dnesny stav=brehy obohnane lomovym kamenom a zdevastovane alebo zaniknute ramena, co iste prispieva k zrychlenemu prudeniu vody a jej sustredeniu do jednej velkej "plavebnej drahy"..
 
Hodnoť

chcelo by to aj

nejaké fotografie
 
Hodnoť

Bombardovali

ladovce, lebo vytvarali, priehrady alebo stavy a hrozilo k zaplaveniu mesta a aj Petrzalky. Mrazy v 56-stom klesli na minus 30 C. Mnohim zamrzli usi a aj nosy. Stacilo sa rozbehnut niekolko desiatok metrov bez zakryteho nosa a nos zamrzol ako voda a bol biely ako sneh. Ucitel gimnazia nas vyhnal von cvicit. Jeden z chlapcov zavolal, pan ucitel, mate biele usi. Ucitel sa velmi vystrasil a hnet nas nahnal do budovy. On tie usi biele nemal. Ale ked hodina snim skoncila, mali sme hodne smiechu. A ta sranda trvala niekolko tyzdnov, ale pravdu sa nikdy nedozvedel.Bombardovaie ladovcov na Dunaji som dopre pocul, tak isto ako bombardovanie zeleznicnej drahy v 44 - tom medzi Stolverkom a podjazdom na Ahoj. Nastastie bomby nepadli na zeleznicu ale medzi nou Mechanikou. Mechanika bola na druhej strane od Stolverku. Virabali sa tam meracie pristroje. Ja som sa snima hraval ak ma nikto nevide. Majitelia sa nazivali Vintrovy. Mali peknu dceru Evu. Pqmetam ako som s Evou jedol makove slize so slivkovym lekvaro. Mal som to velmi rad. Oni uprchli, aby ich neodvliekli do koncetracneho tabora, lebo boli zidia. Takymto sposob zmizlo hodne priemyslu na Slovensku. Eva stale ta hladam. Ak mozes ozvy sa.
 
Hodnoť

chémia

Chémia vo vode je sviňa - napríklad taký dihydrogén monoxid.
 
Hodnoť

 

Mňa fascinuje tá predstava, ako sa na Mlynských Nivách preháňajú vlci. Rada by som videla nejaký obraz alebo grafiku, ako to tam kedysi vyzeralo.
A s tým zamrznutým Dunajom, to nie je taký problém, teraz je tiež vo Viedni zamrznutý Starý Dunaj. Keď je dlhšie mráz, ľudia sa tam chodia korčuľovať.
 

nie je to presne ono, co

ziadas, ale mozno aspon scasti poskytne obraz o periferiach BA v minulosti...
 

pardon:

 

Ďakujem veľmi pekne. Je to skvelý článok.
 

rado sa stalo,

aj na buduce:-)
 

<< < 1 2 3

Najčítanejšie na SME Bratislava