SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Feldek by v meste oživil klasické viechy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Úplne súhlasím s tými viechami. Mali svoje čaro a patrili ku koloritu vinohradníckeho mesta Bratislava. Mal by ich niekto obnoviť, ako miestnu tradíciu a súčasť miestnej kultúry.
 

Mal by ich

"niekto" obnoviť. Niekto by mal za nás niečo urobiť. Zájdite k Matyšákovi........... do Rače, Jura..... k nejakému mäsiarovi, pekárovi..... dajte im nejaký priestor s dvorom a pivnicou na Obchodnej a presvedčte ich na viechu. Pivární je v meste pomerne dosť. Len štamgasti starých viech akosi vymreli. Treba vychovať nových a to by bolo na dlhšie trate. Začnite.
 

 

Nie som pasívny kecal, ale toto by mali robiť vinári spolu s Magistrátom ako súčasť nejakej koncepcie mesta. Ja nie som vinár. Som s úplne inej branže. Som dosť vyťažená v práci i vo svojich dobrovoľníckych aktivitách. Nemám kapacitu ani kvalifikáciu na všetky nápady, ktoré mám. Len si myslím, že za to platíme na Magistráte ľudí, ktorí by mali pestovať imidž nášho mesta , ako
- prístavného mesta na Dunaji,
- tradične multikulturálneho mesta Slovákov, Maďarov,Nemcov,Židov, Čechov, Chorvatov a
- vinohradníckeho mesta.
A ti to podľa mňa nerobia tak, ako ja si predstavujem.
 
Hodnoť

slovo bielizeň

som okrem reklamy nikde nepočul. Niekto z vás ho aktívne používa?
 

Ja.

Aj ďalší, ktorí vedia ešte po slovensky.
 

 

Ja pouzivam bielizen v spisovnej slovencine a pradlo v nasom nareci, ale uvedomujem si to, ze podobne ako dalsie slova je to nase narecie a nie spisovna slovencina.

Podobne ako irecite slova fristuk a sporhelt (a dalsie).
 

 

V tomto prípade vôbec nejde o spisovnosť verzus nárečie, ale o vývoj jazyka. Zaviesť jazykovú políciu, ktorá by presadzovala používanie zastaraných slov len preto, že sú spisovné, je veľmi zlý nápad.
Slová zastarávajú a vypadávajú z používania, iné vznikajú a používajú sa, a ešte iné umelé, ako napríklad bielizeň, sa nikdy všeobecne neuchytia.

Tento vývoj ilustruje napríklad slovo fabrika. V 50.rokoch minulého storočia bolo veľmi moderné, potom ho nahradila továreň. Po revolúcii je fabrika zase v kurze a o továrni skoro nepočuť. Rovnako nepočuť odvodené pojmy továrnik a fabrikant, hoci sú spisovné. Ale presadzovať ich používanie políciou by bolo šialené.
 
Hodnoť

 

Dokázal som sa dlho prizerať rybárom, ktorí pri PKO lovili ryby do sietí. Patrilo to do koloritu nábrežia. Škoda, že sa to zakázalo.
 

 

Zaujímavé je, že sa stále používa PKO ako miestne označenie. Dokonca v nových električkách na elektronických tabuliach svieti Park kultúry (a oddychu vynechali), nehovoriac o bežných autobusoch MHD. Nezaniklo povedomie ani názov zastávky, hoci reálne tu už nie je po parku ani po kultúre ani stopy.
 

Presne ako Lafranconi

Po tej rodine nie je už 100 rokov ani stopy. Rovnako na Patrónke nerobia najmenej 80 rokov patróny...... Tie staré názvy sú OK.
 

...nuž...

...keby ste boli z Bratislavy a možno aj trochu študovali, tak by ste vedeli, že na pamiatku rodine Lafranconi boli pomenované internáty stojace na mieste o ktorom hlásia v dopravných prostriedkoch Bratislavy...s Patrónkou je to obdobné. Bratislavčania sa pokúšajú zachovať z úcty, možno aj s trochou nostalgie názvy miest, ktoré pripomínajú históriu Nášho mesta. Žiaľ prisťahovalci, ktorí nemajú žiadny vzťah k Bratislave, ničia všetko, čomu hlavne nerozumejú...
 

 

Som rodená Bratislavčanka a žijem v tomto meste 60 rokov. V PKO som absolvovala tanečnú školu a zažila som tam veľa pekného na koncertoch, plesoch a podobne. Ale obaja porovnávate neporovnateľné. Park kultúry a oddychu bol roky naschvál zanedbaný, zdevastovaný a nakoniec odstránený, s tichým súhlasom radnice a proti vôli nás Bratislavčanov. To, že sa zachoval v názvoch zastávok, považujem za znak, že ho nebolo treba zbúrať; naopak, takúto "nostalgiu" beriem ako pokrytectvo. A - pre menej chápavých - pointa bola, že za tým škaredým plotom nie je už ani park, ani kultúra. Pretože nič hodnotné nenahradilo zničený genius loci.
 
Hodnoť

V BA

nezostalo nič, je úbohá popri Viedni, Budapešti a Prahe ozaj dedina. Všetko čo malo genius loci zo študentských čias bolševici v meste zničili.Porade Funus jediný je krásny ako bol, Mexiko zničili na amfiteátor a je tam dierA. Smerom hote Albrecht urobili nóbl pre boháčov,dole smávna Štefánka hanba, Šenkvická nejaká ponorka fuj.Zbrojnoš trápny zničený, vedľa dekanát zavretý. Veľký aj malí františkani tá krása zničená. Hotel Dax zničený, záhrada Hron preč, povestná Fajka tiež. Vysoká 44 kde posedával Janko Melkovič preč, dokonca cukráreň Malý muk a mliečny bar zrušené, niektore plecháč oproti FTVŠ tiež , Slovák to isté. Čiže po našich študentských chodníkoch ničového nič cez tolko príjemných úskalí sa ani nedalo dôjsť do školy UK na Šafku aj tu Tulipán vkeli s Bláhom nevieme čo plánujú súdruh primátor. Je to hanba a p. Celdek má pravbu chýba čaro viech na Eurovee a Bštrnákove zlodejiny im kašleme zvysoka.
 

No keď sme boli študenti

za osvieteného Antonína Novotného aj slnko svietilo jasnešie, tráva bola zelenšia, nebo modrejšie a sneh belší.
 

No ale potom prislo dalsie osvietene

tzv.Husakovske obdobie .... pamatas ... https://www.youtube.com/watch?...
 

Prepačte

oprava hrubica samozrejme Veľkí františkani, slávna Štefánka a p.Feldek nie Celdek, to na úkor rýchlosti a neskontrolovania čo píšem.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava